Mus rasite
Gerberos - sodinimas, auginimas ir priežiūra
Augančios Gerberos @būvis.lt nuotrauka

Sodas ir daržas

Gerberos – sodinimas, auginimas ir priežiūra

Gerberos yra gražūs ir ryškūs daugiamečiai augalai, kurie puikiai tinka tiek sodui, tiek namų interjerui puošti. Nors natūraliai auga Pietų Afrikoje, jas galima sėkmingai auginti ir Lietuvoje, tiek lauke, tiek patalpose.

Straipsnyje pateikti pagrindiniai patarimai – kaip sodinti, auginti ir prižiūrėti gerberas.

Gerberų sodinimas

Geriausias laikas sodinti gerberas lauke yra pavasaris, kai prasideda šilti orai ir prasideda vegetacinis laikotarpis. Patalpose jas galima sodinti bet kuriuo metų laiku, tačiau tam reikia užtikrinti tinkamas sąlygas. Gerberos mėgsta saulėtas vietas, kurios yra apsaugotos nuo stiprių vėjų. Dirvožemis turi būti gerai drenuojamas, purus ir turtingas maistinėmis medžiagomis. Jei dirvožemis sunku – įmaišykite smėlio ar durpių.

Sodinant daigus ar sėklas, įsitikinkite, kad šaknų sistema nebūtų per giliai pasodinta. Daigų lapelių skrotelė turėtų likti šiek tiek virš žemės paviršiaus.

Žydinti gerbera

Žydinti gerbera @būvis.lt nuotrauka

Vietos parinkimas

Gerberos mėgsta daug šviesos, bet neturėtų būti tiesioginės saulės spindulių per karščiausias dienos valandas. Geriausiai jas sodinti vietose, kur yra rytinė arba vakarinė saulė. Taip pat jos mėgsta gerai drenuotą, šiek tiek rūgščią dirvą (pH 5.5–6.5). Galite naudoti universalią žemę. Į ją įdėkite šiek tiek smėlio ar perlito (kad pagerintumėte drenažą).

Sodinimo procesas:

• Paruoškite dirvą: įdėkite komposto ar organinių medžiagų (kad pagerintumėte žemių kokybę).

• Sodinkite gerberas taip, kad šaknų kaklelis būtų virš dirvos lygio (kad išvengtumėte puvimo).

• Laistykite švelniai po sodinimo, kad šaknys gerai įsitvirtintų.

Gerberos auginimas

Laistykite reguliariai, bet neleiskite vandeniui užsistovėti. Dirva turi būti drėgna, bet ne permirkusi. Gerberos jautrios šaknų puvimui, todėl reikia būti atsargiems su laistymu. Laistykite prie augalo “koto”. Venkite  piltį vandenį ant lapų. Taip sumažinsite ligų riziką.

Tręškite gerberas kas 2–4 savaites auginimo sezono metu (pavasarį ir vasarą) naudojant subalansuotas trąšas. Venkite per daug azoto, nes tai gali skatinti lapų augimą vietoje žydėjimo.  Geriausia naudoti skystas trąšas, kad maistinės medžiagos būtų greitai prieinamos augalui.

Gerberos priežiūra

Reguliariai pašalinkite nužydėjusius žiedus, kad skatintumėte naujų žiedų formavimąsi ir išlaikytumėte augalo estetiką. Taip pat būtinai pašalinite pažeistus ar sergančius lapus. Tai leis išvengti ligų plitimo. Stebėkite gerberas dėl amarų, voratinklinių erkių ir miltligės. Jei pastebite kenkėjų ar ligų požymių – naudokite tinkamus insekticidus ar fungicidus.

Užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją aplink augalus. Taip sumažinsite grybelinių ligų riziką.

Gausiai žydinčios gerberos

Gausiai žydinčios gerberos @būvis.lt nuotrauka

Priežiūra žiemos metu

Jei gyvenate šalto klimato zonoje – gerberas galite auginti kaip vienmečius arba perkelti į vazonus ir laikyti vėsioje, bet šviesioje patalpoje per žiemą. Laistykite minimaliai žiemą, kad išvengtumėte šaknų puvimo.

Gerberos dauginimas

Gerberas galima dauginti dalijant šakniastiebius pavasarį. Atsargiai atskirkite dalį šaknų su keliais lapais ir pasodinkite į atskirą vietą ar vazoną.

Jas taip pat galima dauginti sėklomis. Sėkite sėklas pavasarį į drėgną, lengvą substratą ir laikykite šiltai bei šviesioje vietoje. Daigai pasirodys per 2–3 savaites.

Laikydamiesi šių patarimų, galėsite mėgautis gražiomis ir sveikomis gerberomis savo sode ar namuose.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų