Mus rasite
Kada ir kaip tręšti braškes?
Braškės turėtų būti tręšiamos kasmet @būvis.lt iliustracija

Sodas ir daržas

Kada ir kaip tręšti braškes?

Braškės turėtų būti tręšiamos kasmet. Tad, kada ir kuo tręšti braškes? Pirmasis tręšimas atliekamas ankstyvą pavasarį. Tačiau prieš tręšiant, tręšimo vieta turi būti tinkamai paruošta.

Apipjaustykite ir surinkite sausus lapus. Per žiemą jų paprastai susikaupia daug, susidaro tankus sluoksnis, todėl lapai neleis jums naudoti trąšų – jos tiesiog tekės ir nepateks į dirvą. Be to, kenkėjai ir įvairūs patogenai žiemoja senuose sausuose lapuose.

Nukarpykite ūsus. Jei to nepadarėte vasaros pabaigoje, padarykite tai pavasarį. Ūsiukai aktyviai auga ir atima didžiąją dalį trąšų iš krūmų ir smarkiai alina augalus. Be to, būna sunkiau surinkti uogas bei didina ligų tikimybę.

Pašalinkite seną mulčą. Jei braškių tarpai mulčiuojami natūraliomis medžiagomis – pjuvenomis, žieve, šiaudais ir pan., tai turi būti pašalinta. Žiemą mulčas paprastai iš dalies suyra ir nustoja atlikti savo funkciją – drėgmė dirvožemyje yra prastai išlaikoma. Be to, pavasarį mulčas neleidžia šaknims kvėpuoti.

Augančios braškės

Augančios braškės @būvis.lt iliustracija

Atlaisvinkite tarpus tarp vagelių. Tai padės šaknims daug lengviau kvėpuoti.

Kaip pavasarį tręšti braškes, kad derlius būtų gausus?

Pavasarį braškėms reikia azoto, kad augtų vešlūs krūmai. Trąšos naudojamos, kai tik ištirpsta sniegas ir dirvožemis šiek tiek išdžiūsta. Nepageidautina naudoti azoto trąšas drėgnoje dirvoje – jos yra tirpios, lengvai tirpsta vandenyje ir tiesiog pateks į gilius dirvožemio sluoksnius kartu su vandeniu. Be to, braškių šaknys yra trumpos, jos negalės gauti trąšų iš gilaus dirvožemio. Svarbu naudoti trąšas, kol braškių lapai dar nėra visiškai užaugę.

Tradiciškai mineralinės trąšos naudojamos pavasariniam braškių tręšimui – tai paprasčiausias variantas, tam nereikia skirti daug laiko.

Galite pasirinkti vieną iš dviejų trąšų:

  • amonio nitratas – 1 šaukštas 10 litrų vandens, suvartojimo norma – 0,5 litro vienam krūmui;
  • karbamidas – 1 šaukštas 10 litrų vandens, suvartojimo rodiklis – 0,3 litro krūmo.

Renkantis mineralines trąšas, svarbu neviršyti normos. Priešingu atveju uogos bus rūgščios ir pradės pūti. Be to, esant labai didelėms koncentracijoms, trąšos gali nudeginti bei sunaikinti šaknis.


Galimos ir kitos trąšos

Be pagrindinių mineralinių trąšų, pavasarį braškėms tręšti gali būti pasitelkiami ir kiti sprendimai.

Moteris skinanti braškes

Moteris skinanti braškes @būvis.lt iliustracija

Vienas iš jų yra organinės trąšos:

  1. Vištų mėšlo tirpalas – užpilkite 1/2 kibiro vištų mėšlo su 5 litrais vandens, leiskite jam pastovėti savaitę, praskieskite vandeniu 1:25, suvartojimo rodiklis – 0,5 litrų krūmo;
  2. Mulleino tirpalas – supilkite 1/2 kibirą karvių mėšlo su 5 litrais vandens, palikite savaitę, praskieskite vandeniu 1:10, suvartojimo rodiklis – 0,5 litrų krūmo.

Taip pat galimas ir kompleksinis maitinimas:

  1. organinės trąšos – 2 Mulleino tirpalas (jau praskiesto 1:10) ir 1 šaukštas amonio sulfato 10 litrų vandens, suvartojimo rodiklis – 1 litras krūmo;
  2. mineralinės trąšos – 1 šaukštas nitroammofoskos 10 litrų vandens, suvartojimo rodiklis – 0,5 litrų krūmo.

Be to, pavasarį naudinga braškes tręšti pelenais – 1 sauja kiekvienam krūmui, po to augalai turi būti laistomi.

Kaip tręšti braškes vasaros pabaigoje – rudenį?

Braškių derlius nuimamas liepos-rugsėjo mėnesiais. Na, o tinkamas rūpinimasis braškėmis po derliaus nuėmimo, liepos ir rugpjūčio mėn., yra puikaus kitų metų derliaus pagrindas.

Liepos-rugpjūčio mėnesiais prasideda antroji lapų augimo banga, taip pat naujų ūselių augimas ir naujų žiedpumpurių formavimasis. Saugomos maistinės medžiagos, kurios kitais metais bus panaudotos naujam derliui. Rugpjūtį, kai augalai formuoja žiedpumpurius, braškės turėtų gauti pakankamai drėgmės ir maistinių medžiagų. Taigi, jos turi būti gausiai laistomos bei tręšiamos iki rugsėjo.

Prieš tręšdami pašalinkite sezono metu išdžiūvusius lapus ir visus uogų likučius, nes ant jų taip pat lieka patogenų.

Atsargiai išpurenkite dirvą tarp vagelių iki 10 cm gylio, kad nepažeistumėte šaknų sistemos, užtikrinkite, kad neliko akimi matomų šaknų.

Atsižvelgiant į tai, kad vasaros ir rudens pabaigoje braškės reikalauja maistinių medžiagų tiekimo, būtina jas patręšti.

Standartinis tręšimas: 20-30 g 1 m2. Geriausias būdas tai padaryti yra naudoti specialias trąšas braškėms, kuriose yra visi būtini maistiniai elementai.

Taip pat galima naudoti amofosą: be pagrindinių maistinių medžiagų (azoto, fosforo, kalio), jame yra kalcio, magnio ir sieros. Reikėtų vengti chloro turinčių trąšų, nes braškės netoleruoja chloro. Labai gerą rezultatą duoda humusas, kuris ne tik tręšia dirvą, bet ir žymiai pagerina jos struktūrą.

Patręškite pasirinktomis trąšomis. Kartu su organinėmis medžiagomis gerai veikia laistymas kalio humato tirpalu. Siekiant išvengti plutos susidarymo ant dirvos paviršiaus po laistymo, mulčiuokite lysves.

Braškės po tręšimo

Braškės po tręšimo @būvis.lt iliustracija

Klausimai ir atsakymai

Ar galima tręšti braškes su mielėmis?

Neseniai mielės tapo labai populiariomis trąšomis tarp sodininkų, todėl jie rekomenduoja jas naudoti tręšimui. Bet ar tai turi kokį nors poveikį? Tai nėra žinoma, niekas neatliko jokių mokslinių eksperimentų su mielėmis, todėl nėra jokių tikslių duomenų.

Ar prieš sodinant braškes, reikia tręšti dirvą?

Tai būtina, ir tai turėtų būti padaryta iš anksto. Tradiciškai braškės sodinamos rugpjūčio mėnesį, o trąšos turi būti dedamos tik pavasarį, kad jos turėtų laiko prisotinti dirvą. 1 kv. m sklypo naudojamas 1 kibiras supuvusio mėšlo ar komposto, pusė litro stiklainio pelenų ir 4 puodeliai nitroammofoso. Trąšos turi būti tolygiai išsklaidytos vietoje ir po to dirbą reikia išpurenti grėbliu.

Ar braškės gali būti tręšiamos tik organinėmis trąšomis?

Taip, mėšle, humuse ir komposte yra pilna maistinių medžiagų, reikalingų braškėms. Tačiau, kaip parodė eksperimentai, organinių trąšų derinys su mineralinėmis trąšomis žymiai padidina derlių.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų