Mus rasite
Petražolių sėjimas pagal Mėnulio fazių įtaką

Sodas ir daržas

Kada sėti petražolės pagal mėnulį ir oro sąlygas: petražolių sėjos ypatumai

Petražolės yra vienos populiariausių prieskoninių daržovių Lietuvos sodininkų darželiuose. Šios vertingos žolelės pasižymi išskirtiniu aromatu ir skoniu, o jų auginimas nereikalauja ypatingų įgūdžių. Tačiau norint užauginti gausų petražolių derlių, svarbu žinoti tinkamą laiką jų sėjai.

Tiek šakninės, tiek lapinės petražolės gali būti auginamos tiek lauke, tiek namuose. Daugelis patyrusių sodininkų atsižvelgia ne tik į sezoninius veiksnius, bet ir į Mėnulio kalendorių, kuris gali turėti įtakos daržovių augimui. Tinkamai pasirinkus sėjos laiką, galima džiaugtis sveiku ir gausiu petražolių derliumi.

Kada sėti petražoles?

Petražolių sėja gali būti pradėta gana anksti, nes šie augalai yra atsparūs šalčiui ir gali išgyventi temperatūrą iki –9 °C. Šiltnamyje petražoles galima pradėti sėti kovo-balandžio mėnesiais, o tiesiogiai į dirvą lauke – balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje.

Augančios petražolės
Augančios petražolės @buvis.lt nuotrauka

Norintys pasirūpinti ankstyvesniu derliumi, gali pradėti auginti petražoles namuose dėžutėse kovo-balandžio mėnesiais. Vėliau, kai lauko temperatūra stabilizuojasi ties +10-15 °C (gegužės viduryje-pabaigoje), daigus galima persodinti į lysves. Taip užaugintos petražolės tiekia šviežius lapelius visą vasaros sezoną.

Rudeninis sėjimas taip pat labai naudingas petražolėms. Sėjant rugsėjo-spalio mėnesiais, dalis augalų spėja sudygti prieš šalčius ir gali išlikti žiemos metu po sniegu. Neišdygusios sėklos natūraliai patiria stratifikaciją, todėl pavasarį dygsta greičiau.

Kodėl reikia laukti balandžio sėjant lauke?

  • Optimaliai sėklų dygimo temperatūra – apie 21 °C
  • Žemesnėje nei 10 °C temperatūroje dygimas vyksta, bet užtrunka ilgiau
  • Petražolių sėklos dygsta lėtai – vidutiniškai 3-4 savaites

Reikia atkreipti dėmesį, kad kartais petražolių dygimas gali užtrukti net iki 6 savaičių. Dėl šios priežasties svarbu būti kantriems ir nesitikėti greito rezultato po sėjos.

Dvi pagrindinės petražolių sėjos galimybės:

Sėjos laikasSėjos vietaPrivalumai
Pavasaris (kovas-balandis)Šiltnamis/namaiAnkstyvas derlius
Pavasaris (balandžio pab.-gegužės pr.)LaukasTiesioginis auginimas
Ruduo (rugsėjis-spalis)LaukasGreitesnis dygimas pavasarį

Petražolių sėjimas pagal Mėnulio fazių įtaką

Petražolių sodinimas
Petražolių sodinimas

Mūsų protėviai nuo seno tikėjo, kad sėja pagal Mėnulį duoda geriausius rezultatus. Petražolių sodinimui ir jų sodinukų persodinimui yra tam tikros palankios dienos, kurias verta įsidėmėti.

Pavasario sėjai palankiausios dienos:

MėnuoTinkamiausios dienos
Kovas3-9, 15, 16
Balandis1, 2, 4, 5, 9, 11, 12, 14, 15, 29, 30
Gegužė1, 2, 6-10, 12, 16, 17, 29, 30

Rudens sėjai rekomenduojamos šios dienos:

  • Rugsėjis: 8, 9, 13, 14, 17-20
  • Spalis: 10, 11, 14-18

Laikantis šių rekomendacijų, petražolės turėtų augti sveikesnės ir duoti gausesnį derlių. Mėnulio fazių sąsajos su augalų augimu yra sena tradicija, kurią verta išbandyti savo darže.

Kaip atlikti petražolių sėją namuose ir lauke?

Petražolės
Šviežios petražolės @buvis.lt nuotrauka

Petražolių auginimas yra paprastas procesas, kurį galima sėkmingai atlikti tiek namuose, tiek lauko sąlygomis. Šios aromatinės žolelės auginimas prasideda nuo tinkamo pasiruošimo.

Sėja namuose

Norint auginti petražoles namuose, reikėtų pasiruošti sekančias priemones:

  • Dėžutes su skyreliais arba vazonus
  • Kokybišką, purią žemę (universalų substratą)
  • Petražolių sėklas
  • Vandenį sėklų mirkymui

Pradžiai sėklas rekomenduojama išmirkyti per naktį vandenyje. Tai paspartins jų dygimą ir užtikrins geresnį augimą. Paruoštose dėžutėse ar vazonuose padarykite 1-1,5 cm gylio duobutes ir į kiekvieną įberkite po sėklą.

Jei naudojate didesnius indus be skyrelių, tarp eilučių palikite bent 5 cm tarpą, o tarp sėklų – apie 1 cm. Sėklytes lengvai užberkite žeme ir sudrėkinkite. Dėžutes laikykite ant šviesios palangės, kur temperatūra svyruoja tarp +18 ir +22 °C.

Kai daigai pasirodys, reikėtų juos išretinti, paliekant apie 3-4 cm tarpus tarp augalų. Taip užtikrinsite pakankamą erdvę petražolėms augti ir vystytis.

Sėja lauke

Petražolių auginimas lauke reikalauja šiek tiek kitokio pasiruošimo:

PasiruošimasRekomenduojami veiksmai
LaikasKai dirvos temperatūra pasiekia +5-7 °C
VietaSaulėta arba pusiau pavėsinga
DirvaPuri, derlinga
ParuošimasPatręšti azoto ir fosforo trąšomis arba kompostu 2 savaites prieš sėją

Lauke sėjant petražoles, suformuokite 1-1,5 cm gylio griovelius, tarp eilių palikdami apie 20 cm tarpus. Į griovelius kas 1-2 cm berkite išmirkytas sėklas. Lengvai užberkite plonu žemės sluoksniu ir švelniai prispauskite.

Svarbu palaikyti dirvos drėgmę, kol daigai pasirodys. Daigams sudygus, juos išretinkite, kad tarp augalų liktų 5-7 cm tarpai. Tai užtikrins optimalias augimo sąlygas.

Rudeninė sėja

Jei nuspręsite petražoles sėti rudenį, reikia laikytis šių patarimų:

  1. Naudokite 20-30% daugiau sėklų nei įprastai
  2. Formuokite gilesnius griovelius (1,5-2 cm)
  3. Sėkite tankiau
  4. Nemulkite po sėjos
  5. Uždenkite pasėlius plonu durpių arba sauso komposto sluoksniu

Rudeninė sėja leidžia petražolėms geriau įsitvirtinti ir anksčiau pradėti augti pavasarį. Būtina prisiminti, kad petražolės yra dvimetis augalas, todėl per du auginimo sezonus galėsite mėgautis šviežiomis žolelėmis.

Reguliariai laistant ir retkarčiais patręšiant, petražolės džiugins savo aromatu bei skoniu ir taps puikiu priedu jūsų kulinariniams šedevrams.

Taip pat sudomins:

Skaityti toliau

Rekomenduojame

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų