Mus rasite
Slyvų gėnėjimas – kaip ir kada genėti slyvas savo sode?
Slyvų genėjimas @būvis.lt nuotrauka

Sodas ir daržas

Slyvų gėnėjimas – kaip ir kada genėti slyvas savo sode?

Slyvos yra populiarus vaismedis Lietuvoje, tačiau norint pasiekti geriausius derliaus rezultatus ir išlaikyti medžių sveikatą, būtina tinkamai prižiūrėti ir genėti slyvas.

Šiame straipsnyje papasakosiu, kaip ir kada geriausia genėti slyvas, pateiksiu pagrindinius patarimus ir išsamią genėjimo techniką.

Kodėl reikia genėti slyvas?

Slyvų genėjimas yra svarbus aspektas dėl kelių priežasčių:

Forma ir struktūra: tinkamai genint, slyvų medžiai įgauna tinkamą formą, kuri leidžia geriau apšviesti ir vėdinti šakeles. Tai sumažina ligų ir kenkėjų plitimą.

Derlius: genėjimas skatina naujų ūglių augimą, ant kurių vėliau formuojasi vaisiai. Tai padeda pasiekti didesnį ir kokybiškesnį derlių.

Medžio sveikata: pašalinus senas, ligotas ar pažeistas šakas, pagerinama bendra medžio sveikata ir atsparumas ligoms.

Kada geriausia genėti slyvas?

Slyvų genėjimas yra sezoninis darbas, kuris atliekamas skirtingais laikotarpiais, priklausomai nuo medžio amžiaus ir būklės:

Žiemos pabaiga – ankstyvas pavasaris (vasario – kovo mėn.): tai yra pagrindinis slyvų genėjimo laikas. Šiuo laikotarpiu slyvų medžiai dar nevegetuoja, todėl mažiau tikėtina, kad pažeisite aktyviai augančius audinius. Žiemą ar ankstyvą pavasarį genimos šakos stimuliuoja naujų ūglių augimą.

Gausiai derinčios slyvos po genėjimo

Gausiai derinčios slyvos po genėjimo @būvis.lt nuotrauka

Vasaros vidurys (liepos mėn.): vasaros genėjimas atliekamas norint sumažinti stiprų šakų augimą ir išlaikyti medžio formą. Tai taip pat padeda pagerinti vaisių kokybę ir dydį.

Ruduo (rugsėjo mėn.): rudens genėjimas gali būti atliekamas pašalinant ligotas, sausas ar pažeistas šakas. Tačiau reikėtų vengti stipraus genėjimo, nes vaismedis turi turėti pakankamai laiko atsistatyti prieš žiemą.

Kaip genėti slyvas?

Genėjimas gali atrodyti sudėtingas, tačiau, laikantis tam tikrų principų, tai tampa paprastu ir efektyviu procesu.

Įrankiai. Prieš pradedant genėti, įsitikinkite, kad turite aštrius ir švarius įrankius: sekatorius, genėjimo pjūklas ir genėjimo žirklės. Švarūs įrankiai sumažina infekcijų riziką.

Pagrindiniai genėjimo principai:

Viršūnės nupjovimas: pirmaisiais metais po sodinimo nupjaukite slyvos viršūnę, kad skatintumėte šoninių šakų augimą ir formuotumėte stiprią, plačią medžio karūną.

Slyvų derlius po genėjimo

Slyvų derlius po genėjimo @būvis.lt nuotrauka

Šakų retinimas: pašalinkite visas sausas, ligotas ar pažeistas šakas. Taip pat pašalinkite šakas, kurios kryžiuojasi arba trukdo viena kitai. Šakos, kurios auga per arti kamieno arba į vidų, taip pat turėtų būti pašalintos.

Nauji ūgliai: skatinkite naujų ūglių augimą genėdami senesnes šakas. Tai padeda atjauninti medį ir padidinti vaisių derlių.

Horizontalios šakos: siekite, kad šakos augtų horizontaliai. Tai padidina vaisių kiekį ir pagerina šakų tvirtumą.

Slyvų genėjimo technika

Slyvų genėjimo technika

Slyvų genėjimo technika @būvis.lt iliustracija

Pjūvis virš pumpuro: pjaudami šaką, visada palikite šiek tiek vietos virš pumpuro, kuris yra nukreiptas į išorę. Tai padės šakai augti tinkama kryptimi.

Kampas: pjūvis turėtų būti atliktas šiek tiek kampu, kad vanduo galėtų nubėgti ir nesikauptų ant pjūvio vietos, taip sumažinant puvimo riziką.

Didelės šakos: didelėms šakoms naudokite genėjimo pjūklą. Pirmiausia atlikite apatinį pjūvį, kad išvengtumėte žievės plėšimo, ir tik tada atlikite viršutinį pjūvį.

Slyvų genėjimo schema

Slyvų genėjimo schema @būvis.lt iliustracija

Dažniausios genėjimo klaidos

Per didelis genėjimas: nepersistenkite genėdami slyvas. Per didelis genėjimas gali silpninti medį ir sumažinti vaisių derlių.

Netinkamas laikas: venkite genėti slyvas rudenį, kai temperatūra nukrenta žemiau nulio, nes tai gali pažeisti medį.

Nešvarūs įrankiai: visada naudokite švarius ir aštrius įrankius, kad sumažintumėte infekcijų riziką.

Išvada

Tinkamas slyvų genėjimas yra esminis veiksnys, padedantis pasiekti gausų ir kokybišką derlių. Laikantis šių patarimų ir genėjimo technikos, galite išlaikyti savo slyvų medžius sveikus ir produktyvius daugelį metų. Nepamirškite reguliariai tikrinti savo medžių ir, jei reikia, atlikti korekcinius genėjimus, kad išlaikytumėte tinkamą formą ir struktūrą. Sėkmės sode!

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų