Mus rasite
Kodėl šiltnamije ir atvirame lauke pomidorų lapai pagelsta?
Gelsta pomidorų lapai

Sodas ir daržas

Kodėl šiltnamije ir atvirame lauke pomidorų lapai pagelsta?

Pomidorų lapų pageltimas yra dažna problema, sukelianti nerimą daržininkams.

Geltoni pomidorų lapai gali rodyti įvairias problemas, pradedant nuo netinkamos priežiūros ir baigiant ligomis ar kenkėjais. Svarbu tinkamai diagnozuoti pageltimo priežastį, kad būtų galima imtis tinkamų veiksmų ir išgelbėti augalus.

Pagrindinės geltonų lapų priežastys

Norėdami tiksliai nustatyti geltonų lapų priežastį, reikėtų atidžiau apžiūrėti pomidorus ir atsižvelgti į aplinkos sąlygas.

Netinkamas laistymas

Pernelyg gausus laistymas: pernelyg drėgna dirva gali sukelti šaknų puvimą, dėl kurio sumažėja maistinių medžiagų įsisavinimas. Dėl to lapai pagelsta, vysta ir nukrenta.

Nepakankamas laistymas: nepakankamas vandens kiekis taip pat gali sukelti lapų pageltimą. Ypač tai aktualu karštu ir sausu oru.

Maistinių medžiagų trūkumas

Azoto trūkumas: azotas yra būtinas lapų augimui ir vystymuisi. Jo trūkumas sukelia apatinių lapų pageltimą, pradedant nuo gyslų. Lapai vėliau gali tapti gelsvai žali, rudi ir nukristi.

Kalio trūkumas: kalis padeda reguliuoti vandens judėjimą augale ir yra atsakingas už stiprių stiebų ir šaknų vystymąsi. Kalio trūkumas sukelia apatinių lapų kraštų pageltimą, kuris vėliau gali plisti į lapų vidurį.

Magnio trūkumas: magnis yra svarbus fotosintezei. Jo trūkumas sukelia senesnių lapų pageltimą tarp gyslų, o lapai gali tapti raudoni arba purpuriniai.

Geležies trūkumas: geležis yra būtina chlorofilo, suteikiančio lapams žalią spalvą, gamybai. Geležies trūkumas sukelia jaunų lapų pageltimą, pradedant nuo gyslų. Lapai gali tapti balti arba gelsvai žali.

Viršutinių lapų pageltimas yra mikroelementų trūkumo požymis

Viršutinių lapų pageltimas yra mikroelementų trūkumo požymis

Ligos

Fitoftorozė: tai grybelinė liga, sukelianti lapų, stiebų ir vaisių dėmių atsiradimą. Dėmės prasideda nuo gelsvų ar žalsvai rudų ir vėliau tampa tamsiai rudomis su gelsvais krašteliais.

Verticiliozė: ši grybelinė liga sukelia lapų vytimą ir pageltimą, pradedant nuo apatinių lapų. Lapai gali tapti sausi ir trapūs, o vėliau nukristi.

Bakterinė vaitligė: ši bakterinė liga sukelia apatinių lapų kraštų pageltimą, kuris vėliau plinta į lapų vidurį. Lapai gali tapti rudais ir nukristi.

Kenkėjai

Voratinklinės erkės: šie smulkūs kenkėjai siurbia augalų sulą, dėl to lapai pagelsta, tampa dėmėti ir nukrenta.

Amarai: amarai taip pat siurbia augalų sulą ir gali sukelti lapų pageltimą, deformaciją ir nukritimą.

Kitos priežastys

Pernelyg didelis saulės kiekis: ypač jauniems augalams, gali sukelti lapų nudegimą ir pageltimą.

Netinkama temperatūra: per žema arba per aukšta temperatūra gali sutrikdyti fotosintezę ir sukelti lapų pageltimą.

Ką daryti, jei pomidorų lapai pagelsta?

Nustatykite priežastį: pirmiausia, atsižvelgiant į lapų pageltimo simptomus ir kitus augalo požymius, nustatykite galimą pageltimo priežastį.

Subalansuokite laistymo režimą: laistykite pomidorus reguliariai, užtikrindami, kad dirvožemis būtų drėgnas, bet ne permirkęs. Venkite pernelyg dažno ar gausaus laistymo.

Tręškite: tręškite pomidorus trąšomis, kurios yra subalansuotos pagal maistinių medžiagų poreikius. Pasirinkite trąšas, kurios yra specialiai skirtos pomidorams arba daržovėms. Tręškite pagal instrukcijas ant pakuotės. Atkreipkite dėmesį į mikroelementų trūkumą. Mikroelementai, tokie kaip boras, manganas ir cinkas, taip pat gali sukelti lapų pageltimą. Naudokite mikroelementų trąšas, jei įtariate, kad jų trūksta.

Pagelte pomidorų lapai

Pagelte pomidorų lapai

Kovokite su ligomis: jei įtariate, kad pomidorai serga grybeline ar bakterine liga, naudokite fungicidus arba baktericidus. Pasirinkite fungicidus ar baktericidus, kurie yra skirti būtent pomidorams. Atidžiai perskaitykite ir laikykitės naudojimo instrukcijų. Pašalinkite ir sunaikinkite sergančius lapus ir vaisius. Tai padės sumažinti ligos plitimą.

Kovokite su kenkėjais: jei pastebite kenkėjų ant pomidorų, naudokite insekticidus. Atidžiai perskaitykite ir laikykitės naudojimo instrukcijų. Taip pat galite naudoti natūralius kenkėjų kontrolės metodus, pavyzdžiui, muiluotą vandenį arba aliejų.

Papildomi veiksniai

Saulės šviesa: pomidorams reikia pakankamai saulės šviesos, kad jie tinkamai augtų ir vystytųsi. Jei jūsų pomidorai auga vietoje, kur gauna mažai saulės šviesos, galite apsvarstyti galimybę naudoti papildomą apšvietimą.

Temperatūra: pomidorams geriausia augti esant 20-25 °C temperatūrai. Pernelyg aukšta ar pernelyg žema temperatūra gali sukelti lapų pageltimą ir kitas problemas.

Dirvožemis: pomidorams reikia gerai drenuojančios, derlingos dirvos. Jei jūsų dirvožemis yra prasta, galite pagerinti jo kokybę kompostu ar kitomis organinėmis medžiagomis.

Prevencija:

• Pasirinkite pomidorų veisles, atsparias ligoms ir kenkėjams.

• Reguliariai apžiūrėkite pomidorus, kad laiku aptiktumėte problemas.

• Laikykite švarų daržą ir pašalinkite piktžoles.

• Pagerinkite oro cirkuliaciją.

• Mulčiuokite dirvą aplink pomidorus, kad išlaikytumėte drėgmę ir slopintumėte piktžoles.

Svarbu reguliariai apžiūrėti pomidorus ir imtis prevencinių priemonių, kad būtų išvengta lapų pageltimo. Tinkama priežiūra ir dėmesys padės užauginti sveikus ir produktyvius augalus.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų