Mus rasite
Lapinių salotų auginimas ant palangės
Salotų auginimas ant palangės @būvis.lt nuotrauka

Sodas ir daržas

Lapinių salotų auginimas ant palangės: šviežios salotos visus metus

Lapinės salotos – puikus pasirinkimas norintiems mėgautis šviežiomis ir sveikomis daržovėmis net ir neturint nuosavo sodo ar daržo. Jas nesudėtinga auginti ant palangės, o tai gali tapti ne tik naudinga, bet ir malonia pramoga.

Šiame straipsnyje papasakosiu viską, ką reikia žinoti apie lapinių salotų sėją ir priežiūrą namų sąlygomis, taip pat susipažinsite su tinkamomis auginti veislėmis.

Tinkamiausias metas: sėti salotas galima ištisus metus, tačiau geriausias laikas yra ankstyvas pavasaris (kovo-balandžio mėn.) arba ruduo (rugpjūčio-rugsėjo mėn.).

Jei neturite pakankamai vietos ant palangės, galite naudoti kelių aukštų vazonų sistemas arba pakabinamus krepšelius. Pasukinėkite vazonus kas kelias dienas, kad salotos augtų tolygiai, ypač jei negauna pakankamai šviesos iš visų pusių.

Salotos augančios ant palangės @būvis.lt nuotrauka

Salotos augančios ant palangės @būvis.lt nuotrauka

Tau reikės:

Sėklų: įvairių lapinių salotų veislių sėklas galite įsigyti sodo prekių parduotuvėse. Rinkitės veisles, tinkamas auginti vazonuose. Populiarios veislės: Grand Rapids, Babyleaf, Lollo Bionda, Australische Gele.

Dirvožemio: naudokite lengvą ir purią dirvą, skirtą daržovėms auginti. Galite įsigyti paruoštą dirvožemio mišinį arba pasigaminti patys sumaišydami durpes, kompostą ir smėlį.

Vazonų: rinkitės pakankamai didelius vazonus, kad salotos turėtų vietos augti. Vazono gylis turėtų būti ne mažesnis nei 10 cm.

Drenažo: vazone būtinai įrenkite drenažo angas, kad vanduo neužsistovėtų.

Sėjos procesas:

  1. Užpildykite vazonus dirvožemiu, palikdami apie 2 cm tarpus tarp dirvožemio paviršiaus ir vazono krašto.
  2. Sėklas pasėkite tolygiai ant dirvožemio paviršiaus. Smulkias sėklas sumaišykite su smėliu, kad paskleistumėte tolygiai.
  3. Lengvai užberkite sėklas dirvožemiu ir sudrėkinkite vandeniu.
  4. Uždenkite vazonus plastikine plėvele arba skaidriu stiklu, kad susidarytų šiltnamio efektas.
  5. Laikykite vazonus šiltoje ir šviesioje vietoje. Ideali temperatūra sėklų dygimui yra 18-21°C.
Salotos vazone

Salotos vazone @būvis.lt nuotrauka

Lapinių salotų priežiūra

Šviesa: salotoms reikia daug šviesos, bent 4-6 valandas per dieną. Todėl vazonus statykite ant pietinės, pietvakarių ar rytinės palangės.

Laistymas: reguliariai laistykite salotas, ypač karštomis ir sausomis dienomis. Venkite perlaistymo, nes tai gali sukelti šaknų puvimą.

Tręšimas: kartą per 2-3 savaites patręškite salotas skystomis trąšomis, skirtomis daržovėms.

Retinimas: pernelyg tankiai suaugusios salotos gali pradėti pūti. Todėl išretinkite jas, palikdami apie 5 cm tarpą tarp augalų.

Derliaus nuėmimas: salotas galima skinti, kai lapai pakankamai dideli (paprastai po 30-45 dienų nuo pasėjimo). Skinti galima atskirus lapus arba visas augalo galvutes.

„Red Sails“ pasižymi raudonais lapais

„Red Sails“ pasižymi raudonais lapais @būvis.lt nuotrauka

Tinkamos veislės auginti ant palangės

• Babyleaf: mišinys įvairių salotų veislių su skirtingomis spalvomis ir tekstūromis.

• Lollo Rossa: raudonų ir garbanotų lapų salotos, pasižyminčios riešutiniu skoniu.

• Grand Rapids: žalių, švelnių lapų salotos, pasižyminčios neutraliu skoniu.

• Lollo Bionda: ankstyva ir derlinga veislė su švelniais, šviesiai žaliais lapais.

• Australische Gele: greitai auganti veislė su sultingais, tamsiai žaliais lapais.

• Salad Bowl: mišinys salotų ir kitų žalumynų, tokių kaip ropės ir petražolės.

Salotų daigai ant palangės

Salotų daigai ant palangės @būvis.lt nuotrauka

Be šių veislių, galite auginti ir kitas lapines salotas, skirtas vazonams. Rinkdamiesi veislę, atkreipkite dėmesį į augalo dydį, skonį ir spalvą.

Derliaus nuėmimas ir panaudojimas

Lapines salotas galite skinti praėjus maždaug 4-6 savaitėms po pasodinimo, kai lapai bus pakankamai dideli ir sultingi. Nupjaukite išorinius lapus aštriomis žirklėmis arba tiesiog nuskinkite juos rankomis. Taip pat galite naudoti “skinti ir leisti ataugti” metodą. Nuskinkite tik tiek lapų, kiek jums reikia salotoms, o likę lapai toliau augs ir suteiks jums šviežią derlių.

Skintas salotos laikykite sandariai uždarytame inde šaldytuve. Laikomos tokiu būdu, jos išliks šviežios maždaug savaitę. Šviežios, namuose užaugintos lapinės salotos – puikus būdas papildyti savo mitybą vitaminais ir mineralais. Jas galite naudoti įvairiems patiekalams: salotoms, sumuštiniams ar net sriuboms papuošti.


Vasarą vazonus su salotomis galite išnešti į lauką ar balkoną. Reguliarus salotų lapų skinimas skatina tolimesnį augimą. Lapines salotas galite auginti visus metus, tik žiemą rinkitės veisles, atsparias šalčiui.

Lapinių salotų auginimas ant palangės – tai ne tik paprastas, bet ir naudingas būdas turėti šviežių daržovių po ranka. Mėgaukitės šviežiomis ir skaniomis salotomis!

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų