Mus rasite
Mandevila - sodinimas, auginimas ir priežiūra
Žydinti Dipladenija (mandevila) @būvis.lt nuotrauka

Sodas ir daržas

Mandevila – sodinimas, auginimas ir priežiūra

Mandevilos (lot. Mandevilla) – tai nuostabūs vijokliniai augalai, kilę iš Pietų Amerikos. Jie žavi savo dideliais, ryškiaspalviais žiedais, kurie puošia sodus, terasas ir balkonus nuo vėlyvo pavasario iki rudens. Mandevilos nėra itin reiklios, tačiau tinkamai jas prižiūrėdami užtikrinsite gausų žydėjimą ir sveiką augimą.

Kaip sodinti?

Geriausias laikas sodinti mandevilas yra pavasaris (kai praėjusi šalnų grėsmė). Pasirinkite saulėtą arba iš dalies pavėsingą vietą. Mandevilos nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, nes tai gali nudeginti lapus. irvožemis turi būti derlingas, gerai drenuojamas ir turėti šiek tiek rūgštų pH (5–5,5). Jei dirvožemis sunkus ir molingas – įmaišykite komposto ar kitų organinių medžiagų.

Pasirinkite pakankamai didelį vazoną, nes mandevilos sparčiai auga. Vazone turi būti drenažo angos, kad vanduo nesikauptų. Pasodinkite mandevilą taip, kad šaknų kamuolys būtų šiek tiek žemiau dirvos paviršiaus. Gausiai palaistykite ir pastatykite atramą (jei sodinate vijoklinę veislę).

Žydinti Mandevila

Žydinti Mandevila @būvis.lt nuotrauka

Kaip auginti?

Laistykite reguliariai, kad dirvožemis būtų drėgnas, bet ne permirkęs. Venkite perlaistymo, nes tai gali sukelti šaknų puvimą. Tręškite kas mėnesį subalansuotomis trąšomis per visą vegetacijos laikotarpį. Genėkite pavasarį, kad pašalintumėte nuvytusius, pažeistus ūglius ir suformuotumėte krūmo pavidalą. psaugokite nuo kenkėjų ir ligų. Dažniausi kenkėjai yra baltasparniai, amarai ir erkės. Ligos gali atsirasti dėl per didelio laistymo ar netinkamos priežiūros.

Kaip gėlė žiemoja?

Nešalto klimato regionuose mandevilas galima auginti lauke ištisus metus. Šaltesnio klimato regionuose rudenį įneškite mandevilą į patalpas ir laikykite vėsioje, šviesioje vietoje. Laistykite rečiau ir netręškite. Pavasarį grąžinkite mandevilą į lauką, kai praeis šalnų grėsmė.

Geltonai žydinti Mandevilla

Geltonai žydinti Mandevilla @būvis.lt nuotrauka

Dauginimo niuansai

  • Mandevilas galima dauginti sėklomis arba auginiais.
  • Sėklas sėkite pavasarį.
  • Auginius imkite vasaros pradžioje. Nupjaukite 7–10 cm ilgio auginius ir įsišaknykite drėgnoje smėlio ir durpių mišinyje.

Mandevilos veislės

Yra daug įvairių mandevilų veislių, pasižyminčių skirtingomis gėlių spalvomis ir dydžiais. Populiariausios veislės yra:

  • Mandevilla sanderi: vijoklinė veislė su rožinėmis, baltomis ar raudonomis gėlėmis.
  • Mandevilla boliviensis: krūminė veislė su baltomis arba rožinėmis gėlėmis.
  • Mandevilla brucei: vijoklinė veislė su geltonomis gėlėmis.

Mandevilos – tai nuostabūs augalai, kurie gali suteikti jūsų sodui, terasai ar balkonui egzotišką žavesį. Tinkamai prižiūrėdami jas džiaugsitės gausiomis gėlėmis ir sveiku augimu ilgą laiką.

Jei auginate mandevilą vazone –  vasarą galite ją išnešti į lauką ir įkasti į žemę. Rudenį prieš pirmąsias šalnas grąžinkite.

Baltai žydinti Mandevilla

Baltai žydinti Mandevilla @būvis.lt nuotrauka

Kodėl mandevila meta lapus?

Yra kelios priežatys – kodėl ši gėlė meta lapus.

Laistymas

Per dažnas laistymas. Tai dažniausia lapų kritimo priežastis. Mandevilos nemėgsta perlaistymo, nes tai gali sukelti šaknų puvimą. Leidžiant dirvožemiui tarp laistymų visiškai išdžiūti –  padėsite išvengti šios problemos.

Nepakankamas laistymas. Nors Mandevilos nemėgsta būti perlaistomos – joms vis tiek reikia reguliaraus laistymo, kad dirvožemis būtų drėgnas. Jei nepakankamai laistote – lapai gali pagelti, nuvyti ir nukristi.

Netinkama šviesa

Per mažai šviesos. Mandevilos yra šviesamėgės ir joms reikia bent kelių valandų tiesioginių saulės spindulių per dieną. Jei jūsų augalas gauna nepakankamai šviesos – lapai gali pagelti ir nukristi.

Per daug tiesioginių saulės spindulių. Nors Mandevilos mėgsta šviesą -per daug tiesioginių saulės spindulių, ypač karštuoju dienos metu, gali nudeginti lapus ir priversti juos nukristi.

Temperatūros svyravimai

Staigūs temepratūrų pokyčiai. Mandevilos nemėgsta staigių temperatūros pokyčių. Jei jūsų augalas perkeliamas iš šiltos į vėsią vietą arba atvirkščiai – tai gali sukelti lapų kritimą.

Per žema temperatūra. Mandevilos yra šilumamėgės ir joms netinka žemesnė nei 10°C temperatūra. Jei jūsų augalas laikomas per vėsioje vietoje – lapai gali pagelti ir nukristi.

Kenkėjai ir ligos

Kenkėjai. Kai kurie kenkėjai, pavyzdžiui, voratinklinės erkės, amarai ir baltasparniai – gali pulti Mandevilas ir sukelti lapų kritimą. Apžiūrėkite savo augalą – ar nėra kenkėjų požymių ir imkitės atitinkamų priemonių, jei reikia.

Ligos. Kai kurios ligos, pavyzdžiui, grybelinės ligos, – taip pat gali paveikti Mandevilas ir sukelti lapų kritimą. Jei įtariate, kad jūsų augalas serga – kreipkitės į specialistą.

Trūksta maistinių medžiagų

Nepakankamas trąšų kiekis. Mandevilos reguliariai tręšti reikia subalansuotomis trąšomis per visą vegetacijos laikotarpį. Jei jūsų augalas negauna pakankamai maistinių medžiagų – lapai gali pagelti ir nukristi.

Kiti veiksniai

Natūralus lapų kritimas. Rudenį Mandevilos gali natūraliai mesti lapus. Tai normalus procesas ir nereikėtų nerimauti.

Senatvė. Laikui bėgant Mandevilos lapai gali senėti ir nukristi. Tai natūralus procesas ir nereikėtų nerimauti.

Ką daryti, kai Mandevila serga?

Pirmiausia pabandykite nustatyti, kodėl jūsų Mandevilla meta lapus. Išanalizuokite laistymo, apšvietimo, temperatūros ir kitų aplinkos sąlygų sąlygas. Kai nustatysite priežastį – imkitės veiksmų problemai išspręsti. Pavyzdžiui, jei perlaistote – leiskite dirvožemiui tarp laistymų visiškai išdžiūti. Jei jūsų augalas gauna nepakankamai šviesos – perkelkite jį į šviesesnę vietą. Stebėkite savo Mandevilą, – ar nėra pokyčių, ir prireikus koreguokite savo priežiūrą.

Tinkamai prižiūrėdami savo Mandevilą – galite padėti išvengti lapų kritimo ir užtikrinti, kad ji augtų sveika ir žydėtų gausiai

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų