Mus rasite
Žmogus, renkantis petražolių derlių darže
Žmogus, renkantis petražolių derlių darže. Nuotrauka: Freepik

Sodas ir daržas

Petražolių sėjos taisyklės – kur ir kaip tai daryti

Pavasarį daugelis daržininkų pradeda sėti petražoles, tačiau norint gauti tikrai gerą derlių, būtina žinoti tam tikrus dalykus.

Sužinokite, kaip teisingai sėti šią žolelę ir kur tai geriausia daryti, kad vėliau galėtumėte rinkti vešlius ir skanius petražolių pundelius.

Kaip teisingai sėti petražoles darže

Dalinuosi naudingais patarimais daržininkams.

1 žingsnis – sėjos laikotarpio nustatymas

Prieš sėdami petražoles, turite nuspręsti, kada tai geriausia daryti. Daržininkai pataria sėti žoleles, kai temperatūra stabiliai laikosi apie penkis laipsnius – tokiu atveju dirva būna pakankamai įšilusi.

Petražolių derlius
Petražolių derlius. Nuotrauka: Pinterest

Taigi, tai geriausia daryti kovo, balandžio arba gegužės pradžioje.

2 žingsnis – dirvos laistymas prieš sėją

Atminkite, kad petražolėms reikalinga saikinga drėgmė, kad jos užaugtų kvapnios ir sultingos. Jokiu būdu nesėkite jų ten, kur gruntiniai vandenys yra arti paviršiaus.

3 žingsnis – dirvos tręšimas

Prieš sėdami petražolių sėklas, būtina patręšti dirvą organinėmis arba mineralinėmis trąšomis.

Geriausi variantai yra perpuvęs mėšlas arba kompostas.

4 žingsnis – sėklų paruošimas

Prieš sėją petražolių sėklas būtina apdoroti, 24 valandas mirkant jas šiltame vandenyje.

5 žingsnis – petražolių sėja

Likus dviem dienoms iki petražolių sėjos, būtinai palaistykite dirvą, kad ji spėtų sugerti drėgmę.

Petražolės
Šviežios petražolės

Sėklas sėkite ne giliau kaip 2 cm, ne per tankiai, palikdami 20 cm tarpus tarp vagų.

Kur geriausia sėti petražoles darže

Jokiu būdu nesėkite petražolių tiesioginiuose saulės spinduliuose, nes taip jos užaugs sausos ir pageltusios. Geriausia tai daryti pavėsyje, tačiau vietoje, kur vis tiek yra pakankamai saulės.

Be to, nesėkite žolelių ten, kur užsistovi vanduo, nes jų šaknys pradės pūti, o lapai – gelsti.

Lietuvoje auginamos petražolės

Žemiau pateikiu lentelę su populiariomis petražolių veislėmis, auginamomis Lietuvoje, remiantis turima informacija iš internetinių šaltinių.

Petražolės Lietuvoje skirstomos į lapines (lygiais arba garbanotais lapais) ir šaknines, todėl lentelėje atsižvelgiama į šias kategorijas.

Informacija surinkta iš patikimų šaltinių, tokių kaip „Ūkininko patarėjas“ ir „Geltonas karutis“, bei papildyta bendrais duomenimis apie petražolių auginimą Lietuvoje.

VeislėTipasAprašymasVegetacijos trukmėYpatumai
FestLapinė (lygiais lapais)Vidutinio aukščio augalai, tanki, plačiai išsikerojusi lapija, tamsiai žali, aromatingi lapai.80–90 dienųAtspari ligoms, tinka atželdinimui, greitai auga.
Festival 68Lapinė (lygiais lapais)Tanki, vešli lapija, sodriai žali lapai, atspari ligoms.80–90 dienųGreitai auganti, aromatinga, tinka šviežiam vartojimui ir perdirbimui.
PetraLapinė (garbanotais lapais)Garbanoti lapeliai, dekoratyvi, naudojama patiekalų puošybai.80–90 dienųAtspari netikrajai miltligei, populiari rinkoje, tinka vazonėliams.
Gigante d’ItaliaLapinė (lygiais lapais)Didžialapė, vešli, intensyvaus skonio, tinka įvairiems patiekalams.80–90 dienųPuikiai auga darže, šiltnamyje ar vazonėlyje, atspari.
CukrowaŠakninėVidutinio ankstyvumo, šaknys ~20 cm ilgio, 4 cm skersmens, baltas vidus.125 dienosTinka sandėliavimui, skani, naudojama sriuboms ir troškiniams.
BerlinerŠakninėVidutinio ankstyvumo, šaknys iki 23 cm ilgio, ~4 cm skersmens, 85 g svorio.130 dienųTinka ilgalaikiam laikymui, aromatinga, naudojama kulinarijoje.

Pastabos:

Lapinės petražolės dažniau auginamos dėl žaliosios masės, naudojamos sriuboms, salotoms, padažams. Lygialapės veislės (pvz., „Fest“, „Festival 68“) turi daugiau vitamino C ir mineralinių medžiagų, o garbanotosios (pvz., „Petra“) yra dekoratyvesnės ir atsparesnės ligoms.

Šakninės petražolės (pvz., „Cukrowa“, „Berliner“) vertinamos dėl valgomų šaknų, kurios naudojamos kaip daržovė sriuboms, troškiniams ar salotoms. Jos kasamos antraisiais augimo metais.

Vegetacijos trukmė nurodyta nuo sėklų sudygimo iki derliaus nuėmimo. Lapinių petražolių derlius skinamas kelis kartus per sezoną, šakninių – rudenį.

Lietuvoje petražolės populiarios dėl lengvos priežiūros ir atsparumo vietos klimatui. Jos auginamos daržuose, šiltnamiuose ar net vazonėliuose ant palangių.

Skaityti toliau

Rekomenduojame

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų