Flora ir fauna
Šapalų žvejyba rudenį
Kaip jau daug kur minėta, rudeniop reikėtų rinktis kuo mažesnes upes. Nors tai nėra taisyklė, paprasčiausiai didesnėse upėse sunkiau tuos šapalus pasiekti.
Taigi pagrindinė taisyklė – kuo šalčiau, tuo šapalai traukiasi į gilesnes vietas, taigi reikia rinktis mažesnes upes. Upeliai turėtų būti akmeningi, turėti daug intakų, kuriuose gausu slėptuvių, bet ne per daug greiti, nes šapalai žiemą nemėgsta greitos srovės, jie tausoja jėgas. Bet nepaisant to, kad šapalai rudenį mėgsta laikytis arčiau dugno ir giliose vietose, kartais jie išplaukia pamedžioti ir į seklesnius vandenis.
Šapalai šaltuoju metu
Bet nepaisant to, kad žiemą jiems reikia tausoti jėgas, šapalai vis tiek mėgsta, kad šalia ar virš jų kunkuliuotų vanduo. Taigi reikia ieškoti tokių vietų, kur šalia ramių duobių yra greitos srovės. Arba palei dugną yra didelis srovę stabdantis kliuvinys, virš kurio gali būti kad ir didžiausia srovė. Šapalai šaltuoju metu yra vangoki, bet labai stiprūs, taigi būkite atsargūs imdami didesnį šapalą į rankas, nes net stiprus vaikis negalėtų išlaikyti kilograminio šapalo vienoje rankoje – naudokitės graibšteliu.
Šapalai rudenį priaugina riebalų
Kaip ir visos žuvys, taip ir šapalai, nors šiaip ir negarsėja savo kulinarėm savybėm, rudenį priaugina riebalų, tampa skanesni. Rudeniop verta pasiimti namo keletą didesnių šapalų ir paruošti puikių žuvies patiekalų. Išsirinkus gražesnį šapalą, reikia išpjauti file ir šiek tiek pamarinuoti.
Marinatas ruošiamas iš pieno
Toks marinatas tinka visoms sausoms žuvims. Į litrą pieno dedami prieskoniai – muskatas, bazilikas, estragonas, pipirai ar paprika. Į šį marinatą dedam file ir laikom 2-3 valandas kambario temperatūroje. Po to galima žuvį kepti aliejuje – geriausia apvoliotą miltuose.
Taigi rudeniop rinkitės mažuosius didelių upių intakus, ir jūs tikrai nustebsite, kaip tokiose „srovelėse“ gali gyventi tokie monstrai. Tuo labiau, kad rudeniop jie dar ir skanūs…