Kultūra
Muzikos žanrai
Muzikos žanrai siūlo mums turtingą pasaulio kultūrų mozaiką. Nuo sprogstančio roko, energingos elektronikos iki ramaus klasikinio grožio, kiekvienas žanras atskleidžia unikalią kultūrinę patirtį ir emocijų paletę. Suprasti muzikos žanrus reiškia pasinerti į skirtingas kultūras, istorijas ir pasaulio jausmus. Straipsnyje panagrinėsime populiariausius muzikos žanrus.
Klasikinė muzika
Klasikinė muzika yra didžiulis žanras, apimantis muziką nuo viduramžių iki šių dienų. Klasikinė muzika, žinoma dėl savo sudėtingumo ir turtingų harmonijų, reikalauja aukšto lygio įgūdžių ir supratimo.
Ji dažnai laikoma daugelio kitų muzikos žanrų pagrindu. Klasikinei muzikai būdingi įmantrios kompozicijos, emocinis gilumas ir turtinga orkestruotė, ir nepaisant to, kad ji egzistuoja labai ilgą laiką, kai kurie klasikiniai kūriniai vis dar yra plačiai vertinami ir šiandien.
Požanriai: barokas, romantinė ir moderni klasika bei kiti.
Žymūs kompozitoriai: Liudvikas van Bethovenas, Volfgangas Amadėjus Mocartas, Johann Sebastian Bach.
Pop muzika
Popmuzika yra eklektiškas žanras, pasižymintis patraukliomis melodijomis ir paprastomis akordų eigomis ir dažniausiai nagrinėjantis meilės ir santykių temas. Šį žanrą apibūdina jo prieinamumas ir platus patrauklumas.
Jo gamyba dažnai apima blizgų, aukštos kokybės garsą, kuris yra ir poliruotas, ir kruopščiai sukurtas. Popmuzika žinoma dėl savo gebėjimo tobulėti, sugerdama įvairių kitų žanrų, pvz., hiphopo ir roko, elementus, kad išliktų šviežia ir aktuali.
Požanriai: Electro pop, paauglių pop, power pop, pop-rock ir daugelis kitų.
Populiarūs atlikėjai: Taylor Swift, Ariana Grande, Billie Eilish.
Rokas
Roko muzika kilo iš rokenrolo ir greitai tapo sava jėga. Jis žinomas dėl stiprių, vairavimo ritmų, sustiprintų instrumentų ir jausmingų dainų tekstų. Roko muzika visada buvo siejama su maištu ir socialiniais komentarais ir dažnai giriama už neapdorotą, nefiltruotą skambesį.
Rokas, kilęs iš kelių tuo metu populiarių žanrų, tokių kaip bliuzas, kantri, folkas, džiazas ir kiti stiliai, pasiekė kulminaciją į plačiai priimtą ir labai populiarų žanrą, kuris užvaldė pasaulį. Rokas apima elektrinius instrumentus, tokius kaip elektrinė gitara, bosas, klaviatūra ir akustiniai būgnai.
Požanriai: alternatyvusis rokas, indie rokas, sunkusis rokas ir pankrokas ir kt.
Populiarūs atlikėjai: The Rolling Stones, U2, Foo Fighters.
Repas/hip-hopas
Repas – tai žanras, kurio centre – ritmas ir rimai. Dažnai derinamas su hiphopu, jis žinomas dėl galingo lyrinio turinio, kuriame dažnai aptariamos visuomenės problemos, asmeninė patirtis ir pasakojimai.
Jis išskirtinis tuo, kad muzikinis dėmesys sutelktas į tariamų žodžių ritmą ir tėkmę, todėl vokalas yra svarbiausias žanro aspektas. Šis žanras užvaldė pasaulį su didžiuliu gerbėjų būriu ir tokiais vardais kaip Eminem, Kendrick Lamar ir Tupac, kurie „iškilo virš“ žanro ir pristatė jį pasauliui.
Požanriai: repas, trepas, mumble repas ir sąmoningas repas ir kt.
Populiarūs atlikėjai: Kendrick Lamar, Drake, Eminem
Džiazas
Džiazui dažnai būdingi svingo ritmai, improvizacija, sudėtingos harmonijos. Tai labai išraiškingas žanras, leidžiantis muzikantams į savo pasirodymus įnešti savo stilių ir emocijas. Šis kūrybiškumas ir spontaniškumas kiekvieną džiazo pasirodymą paverčia unikalia patirtimi.
Nors džiazas nėra visuotinai priimtas, jis yra novatoriškas žanras, kuriame demonstruojami virtuoziški atlikėjai, peržengę savo instrumentų ribas. Šie pėdsakai ne tik kūrė muziką, bet ir meistriškai išstūmė ribas, ką galima padaryti su muzikiniu instrumentu, perrašydami garso ir atlikimo leksiką ir taip džiazą įstumdami į neprilygstamą meninės raiškos sritį.
Požanriai: bipopas, cool džiazas, smooth džiazas ir free džiazas bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Miles Davis, Ella Fitzgerald, Herbie Hancock.
Bliuzas
Bliuzo muzika žinoma dėl emocingos kovos ir triumfo išraiškos. Šiam žanrui būdingas „bliuzo skalės“ naudojimas, pasikartojančios akordų eigos ir sielos kupini, dažnai melancholiški dainų tekstai.
Jos šaknys afroamerikiečių bendruomenėse padėjo formuoti kitus muzikos žanrus, tokius kaip rokas ir džiazas. Nepaisant to, bliuzas tebėra žanras, kuris gali išsilaikyti pats su daugybe populiarių tonų ir plačiai vertinamų atlikėjų.
Požanriai: delta bliuzas, Čikagos bliuzas ir bliuzo rokas bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: B. B. King, Muddy Waters, Eric Clapton.
Folkmuzika
Folkmuzika dažnai yra įsišaknijusi tradicijoje, pasakojanti žmonių ar kultūros istorijas ir patirtis. Jam būdingi akustiniai instrumentai ir paprastos melodijos, daug dėmesio skiriama dainų tekstui ir pasakojimui.
Folkmuzikos autentiškumas ir ryšys su kultūros paveldu suteikia jai nesenstančio patrauklumo. Giliai įsišaknijusi ir su žmonių folkloru susijusi folkmuzika yra išbandyta laike ir išaugo į daugybę šiandien plačiai priimtų požanrių.
Požanriai: šiuolaikinis folkas, folkrokas, indie folkas bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Bob Dylan, Joan Baez, Mumford & Sons.
Metalas
Metalo muzika žinoma dėl savo agresyvaus ir intensyvaus skambesio, dažnai iškraipytų gitarų, sunkių būgnų ir galingo vokalo. Nepaisant kartais ekstremalaus pobūdžio, dėl neapdorotos energijos ir techninio sudėtingumo jis turi didelę, atsidavusių gerbėjų bazę.
Žanras kilęs iš roko muzikos ir įvairių jos požanrių, tokių kaip bliuzo rokas, psichodelinis rokas ir acid rokas bei kitų stilių, kad suformuotų savo kultūrą ir atsistotų ant kojų. Šiandien labai žinoma metalo muzika turi daug sekėjų ir yra vienas iš populiariausių muzikos žanrų.
Požanriai: sunkusis metalas, death metalas ir black metalas bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Metallica, Iron Maiden, Slayer.
Kantri
Kantri muzika yra susijusi su kaimiška Amerikos liaudies ir vakarų muzika. Žinoma dėl jausmingo pasakojimo, dažnai apima meilės, širdgėlos ir kasdienio gyvenimo temas. Jam būdingas išskirtinis skambėjimas, naudojant tokius instrumentus kaip gitara, fortepijonas, bandža ir smuikas.
Kantri muzika ir šiandien yra labai vertinama, nes jauni atlikėjai, tokie kaip Taylor Swift, išlaiko žanro viršūnę su patraukliomis ir įdomiomis dainomis. Kantri muzika, žinoma dėl savo baladžių, vis dar yra muzikos medžio viršuje.
Požanriai: kantri pop, outlaw kantri ir bluegrass ir kt.
Populiarūs atlikėjai: Johnny Cash, Dolly Parton, Blake Shelton.
Regis
Regio muzika labiausiai asocijuojasi su Jamaika ir jai būdingi neįprasti ritmai bei atsipalaidavęs tempas. Dažnai nagrinėjamos temos taikos, meilės ir socialinių komentarų temomis, pasižymi išskirtiniu skambesiu, kuris kviečia ir šokti, ir skatina susimąstyti.
Regis, atsiradęs septintojo dešimtmečio pabaigoje, buvo stipriai paveiktas Amerikos džiazo ir ritmenbliuzo ir dėl to paplito visame pasaulyje dėl tokių atlikėjų kaip Bob Marley, Peter Tosh ir kitų.
Požanriai: roots regis, dancehall ir regis fusion bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Bob Marley, Peter Tosh, Sean Paul.
Pankas
Pankų muzikai būdingas neapdorotas skambesys, dažnai skamba trumpos dainos su greitomis, griežtomis melodijomis ir apleista instrumentacija. Ji taip pat žinoma dėl savo maištingos dvasios ir prieškultūrinių dainų tekstų, todėl tai yra galinga socialinių ir politinių komentarų terpė.
Pankas palaiko „pasidaryk pats“ mentalitetą; daugelis grupių patys kuria įrašus ir platina juos per nepriklausomas įrašų kompanijas, nes jos įkūnija priešingą visuomenės normoms mąstyseną.
Požanriai: pankrokas, pop pankas ir sunkusis pankas bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: The Ramones, Green Day, The Sex Pistols.
Techno
Techno yra elektroninės šokių muzikos žanras, kuriam būdingi pasikartojantys ritmai ir sintezuoti garsai. Jis kilęs iš Detroito devintajame dešimtmetyje, žinomas dėl savo futuristinių temų ir dažnai siejamas su reivo kultūra.
Techno dažnai naudoja tempą nuo 120 iki 150 dūžių per minutę, o tai yra bendra ir neišsakyta šio žanro taisyklė. Be to, jame yra elektroninių instrumentų, tokių kaip būgnų mašinos, sekvenatoriai ir sintezatoriai.
Požanriai: minimal techno, dub techno ir acid techno bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Richie Hawtin, Carl Cox, Jeff Mills.
Transas
Transas yra dar viena elektroninės šokių muzikos forma. Jam būdingas greitas tempas, pasikartojančios melodingos frazės ir susikaupimai bei suskaidymai, sukuriantys hipnotizuojantį, euforišką pojūtį.
Melodijos ir atmosferos akcentavimas išskiria jį iš kitų elektroninių žanrų. Panašiai kaip techno muzika, transas dažniausiai svyruoja nuo 135 iki 150 dūžių per minutę bei kartojasi melodingos frazės.
Požanriai: progresyvus transas, psichotropinis transas ir pakylėjantis transas bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Armin van Buuren, Paul van Dyk, Above & Beyond.
Elektroninė muzika
Elektroninė muzika yra platus terminas, apimantis įvairius požanrius, tokius kaip house, techno ir dubstep. Jis žinomas dėl patrauklių melodijų, susintetintų garsų ir intensyvaus pavyzdžių bei kilpų naudojimo.
Elektroninė muzika tapo vakarėlių kultūros sinonimu dėl savo energingų ir šokamų melodijų. Jame dažnai skamba skambus kviestinių atlikėjų choras, slegiantys būgnų raštai ir didelė įtampos akimirka, kurią seka galingas perėjimas.
Požanriai: didžiojo kambario EDM, tropinis namas ir ateities bosas bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Calvin Harris, David Guetta, Martin Garrix.
Dubstep
Dubstep yra elektroninės muzikos žanras, kilęs iš Pietų Londono. Jam būdingos sunkios žemųjų dažnių linijos, negausūs ritmai ir akcentuojami žemųjų dažnių dažniai. Išskirtinis „svyruojantis“ garsas ir sinkopuoti ritmai suteikia dubstepui unikalų, energingą pojūtį.
Žanrą labai išpopuliarino tokie atlikėjai kaip Skrillex ir Zomboy. Jame dažnai yra laužyto ritmo, grime ir drum and bass elementų su sinkopuotais ritminiais raštais, kurie suteikia unikalų pojūtį.
Požanriai: brostep, post-dubstep ir melodingas dubstep bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Skrillex, Burial, Zomboy.
Drum and Bass
Drum and Bass – tai greitas elektroninės muzikos žanras, kuriam būdingi breiko ritmai, sunkus bosas ir subboso linijos. Dėl didelio tempo ritmų ir sudėtingų būgnų raštų jis yra mėgstamiausias tarp šokių muzikos entuziastų.
Būgnas ir bosas dažnai yra 165–185 dūžių per minutę diapazone, o tai yra gana greita. Iš pradžių įkvėptas Jamaikos dub ir regio, Drum and Bass dabar pasižymi sudėtingu sinkopu ir sukūrė visą šokio kultūrą, kuri yra labai priklausoma ir linksma.
Požanriai: skysti drum and bass, Neurofankas ir jump-up bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Goldie, Pendulum, Netsky.
R&B
R&B, arba ritmas ir bliuzas, yra žanras, žinomas dėl savo jausmingo vokalo ir pastovių, grubių ritmų. Jame dažnai pateikiamos meilės, santykių ir asmeninės patirties temos.
Sklandus ir jausmingas R&B stilius turi platų patrauklumą ir padarė didelę įtaką įvairiems muzikos žanrams, tokiems kaip pop ir hip-hop. Populiarūs atlikėjai, tokie kaip Beyonce ir Alicia Keys, išlaikė šį žanrą muzikos industrijos viršūnėje ir išleido dainas, kurios laikomos nesenstančiomis.
Požanriai: šiuolaikinis R&B, soul ir neosoul ir kt.
Populiarūs atlikėjai: Beyonce, Usher, Alicia Keys.
Indie
Indie muzika, trumpinys „nepriklausoma“, pasižymi nukrypimu nuo įprastų muzikos normų. Jame dažnai skamba netradicinės dainų struktūros, eksperimentiniai garsai ir introspektyvūs žodžiai.
Indie etosas, kai vertinamas kūrybiškumas, o ne komercinė sėkmė, suteikia šiam žanrui unikalų ir įvairų skambesį. Panašiai kaip pankas, nepriklausoma muzika taip pat teikia pirmenybę „pasidaryk pats“ požiūriui į įrašymą ir leidybą.
Požanriai: indie rokas, indie pop ir lo-fi bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: The Strokes, Arctic Monkeys, Tame Impala.
Trepas
Trepo muzika yra hiphopo muzikos porūšis, kuriam būdingi tamsūs, grėsmingi ritmai ir agresyvus lyrinis turinys. Ši muzika žinoma dėl 808 bosinių būgnų, greitų hi-hat perkusijos ir sintezuotų melodijų naudojimo. Trepo muzikos šiurkštus garsas ir gatvės išmintingi tekstai pritraukė didelį ir ištikimą fanų auditoriją.
Požanriai: drill, emo trepas ir lotynų trepas bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Migos, Future, Young Thug.
Instrumentinė muzika
Instrumentinė muzika yra žanras, kuris pabrėžia muzikos instrumentus, o ne vokalą. Ji apima daugybę stilių – nuo klasikinių simfonijų iki džiazo improvizacijų iki elektroninių kompozicijų. Dėl instrumentinės muzikos dėmesio melodijai ir harmonijai ji yra mėgstamiausia foninei muzikai ar studijuojant.
Požanriai: instrumentinis rokas, instrumentinis hip hopas ir ambientas bei kiti.
Populiarūs atlikėjai: Explosions in the Sky, Chet Atkins, Nils Frahm.
Kiti žanrai
Bossa Nova
Bossa Nova, žinomas dėl savo sklandaus, atpalaiduojančio skambesio, yra braziliškas muzikos stilius, kuriame susilieja samba ir džiazas.
Populiarūs atlikėjai: Antônio Carlos Jobim, João Gilberto.
Disco
Disco, žinoma dėl patrauklių ritmų ir ryškaus stiliaus, 70-ųjų muzikos scenoje dominavo.
Populiarūs atlikėjai: Bee Gees, Donna Summer.
Ska
Ska – tai žanras, jungiantis karibų mento ir kalipso elementus su amerikietišku džiazu ir ritmu bei bliuzu.
Populiarūs atlikėjai: „The Specials“, „Madness“.
Pasaulio muzika
Pasaulio muzika apima stilius ir garsus iš viso pasaulio, sukurdama turtingą muzikinės įvairovės gobeleną.
Populiarūs atlikėjai: Angelique Kidjo, Manu Chao.
Lotynų muzika
Lotynų muzika žinoma dėl savo linksmų ritmų ir aistringo vokalo, apima tokius stilius kaip salsa, reggaeton ir bachata.
Populiarūs atlikėjai: Shakira, Marc Anthony.
Opera
Opera – tai žanras, kuriame muzika derinama su teatro spektakliu.
Populiarūs atlikėjai: Luciano Pavarotti, Maria Callas.
Shoegaze
Shoegaze yra žinomas dėl intensyvaus efektų pedalų naudojimo, sukuriant vokalo foną.
Populiarūs atlikėjai: My Bloody Valentine, Slowdive.
Fankas
Fankas yra žinomas dėl savo dailių bosinių linijų ir ritmiškų, šokamų ritmų.
Populiarūs atlikėjai: James Brown, Parliament-Funkadelic.
Svingas
Džiazo muzikos forma, žinoma dėl savo linksmo tempo ir ritmiško „svingo“.
Populiarūs atlikėjai: Duke’as Ellingtonas, Benny Goodmanas.
Grunge
Devintojo dešimtmečio viduryje atsiradęs roko porūšis Grunge pasižymi iškreiptomis gitaromis ir introspektyviais dainų tekstais.
Populiarūs atlikėjai: Nirvana, Pearl Jam.
Krikščioniška muzika
Žanras, giliai įsišaknijęs krikščioniškame tikėjime, Krikščioniška muzika yra žinoma dėl savo karšto vokalo ir jausmingų pasirodymų.
Populiarūs atlikėjai: Mahalia Jackson, Kirk Franklin.
Soul muzika
Soul muzika žinoma dėl savo gilaus emocinio rezonanso ir gospelo, ritmo ir bliuzo įtraukimo.
Populiarūs atlikėjai: Aretha Franklin, Samas Cooke.
New-wave muzika
Žanras, atsiradęs 70-ųjų pabaigoje, „New Wave“ sujungė pankroko energiją su elektronine muzika ir pop jausmais.
Populiarūs atlikėjai: The Police, Blondie.
Industrinė muzika
Industrinė muzika žinoma dėl savo abrazyvinių ir dažnai atšiaurių garsų, kuriuose naudojami netradiciniai instrumentai, tokie kaip metalo laužas ir triukšmo generatoriai. Populiarūs atlikėjai: Nine Inch Nails, Ministerija.
[powerkit_separator style=”dotted” height=”2″]
Nuo sodrių klasikinės muzikos melodijų iki trapių trepo ritmų – muzikos pasaulis yra didžiulis, gyvas garsų kraštovaizdis. Tai žmogaus kūrybiškumo ir išraiškos liudijimas, apimantis mūsų emocijas, istorijas ir išgyvenimus kalba, kuri peržengia barjerus. Nepriklausomai nuo jūsų skonio, yra žanras, kuris jums patinka, ir tikimės, kad šis vadovas padėjo jums ištirti turtingą muzikos įvairovę.