Mus rasite
Ką pasodinti šalia kopūstų

Sodas ir daržas

Kaimynai pavydės derliaus: ką sodinti šalia kopūstų

Sodininkai gali džiaugtis gausiu derliumi, jei šalia kopūstų pasodins tinkamus augalus.

Sužinosite: ką galima sodinti šalia kopūstų ir kokie augalai atbaido kenkėjus.

Kopūstai – universalios daržovės, naudojamos įvairiuose patiekaluose. Be to, jos gana nereiklios, todėl puikiai tinka pradedantiems sodininkams.

Gausus kopūstų derlius
Gausus kopūstų derlius

buvis.lt aiškinasi, kokie augalai geriausiai dera su kopūstais ir gali padėti padidinti derlių.

Ką sodinti šalia kopūstų

Kaip ir kitos kultūros, kopūstai gali sirgti ar būti pažeisti kenkėjų, tačiau tinkamai parinkti kaimyniniai augalai padeda apsaugoti derlių ir skatinti augimą. Kaip rašo Martha Stewart, yra keli augalai, kurie itin palankiai veikia kopūstų augimą. Jau rašėme  kada sodinti kopūstus daigams 2025 metais ir kaip juos prižiūrėti.

Kopūstų daigai
Kopūstų daigai

1. Pupelės

Pupelės – ankštiniai augalai, kurie praturtina dirvą azotu. Ši maistinė medžiaga ypač naudinga kopūstams, todėl jų augimas tampa stipresnis ir spartesnis.

2. Morkos

Morkų derlius
Morkų derlius @Freepik

Morkos yra puikūs kopūstų kaimynai – jos auga po žeme, o kopūstai – virš žemės. Tokiu būdu jie nekonkuruoja dėl vietos. Be to, morkos purena dirvą ir pagerina kopūstų šaknų vystymąsi.

3. Svogūnai

Svogūnai
Svogūnai

Jeigu norite natūralios apsaugos nuo kenkėjų, svogūnai – idealus pasirinkimas. Jų stiprus kvapas atbaido kopūstines kandis ir kitus vabzdžius.

4. Rozmarinas

Šis prieskoninis augalas turi malonų, bet intensyvų kvapą, kuris padeda apsaugoti kopūstus nuo kenkėjų, tokių kaip kopūstiniai kirminai ar amarai.

5. Krapai

Krapai ne tik atbaido amarus, bet ir nereikalauja daug priežiūros. Juos galima rinkti visą sezoną, o tuo pačiu jie padeda apsaugoti aplink augančius kopūstus.

Tinkamai parinkti augalai šalia kopūstų ne tik pagerins derlių, bet ir sumažins cheminių priemonių poreikį, taip išlaikant natūralų ir sveiką daržovių daržą.

Dažniausiai auginamos kopūstų veislės Lietuvoje

Lietuvoje auginamos įvairios kopūstų veislės, pritaikytos skirtingiems poreikiams – nuo ankstyvo vartojimo iki ilgo sandėliavimo ar rauginimo.

Kada sodinti kopūstų daigus
Kada sodinti kopūstų daigus

Žemiau pateikiama lentelė su dažniausiai auginamomis kopūstų veislėmis, jų savybėmis ir paskirtimi.

Veislė / HibridasTipasVegetacijos trukmėGūžės svorisPaskirtisYpatybės
Veronor F1Ankstyvas hibridas50–53 d.1,5–2,0 kgŠviežiam vartojimuiAtsparus trūkinėjimui, puiki vidinė struktūra, traškūs lapai
Reaktor F1Ankstyvas hibridas55–58 d.1,4–1,8 kgŠviežiam vartojimuiAtsparus fuzariozei, elastingi lapai, tinka auginimui po priedangomis ir atvirame grunte
Hurricane F1Vidutinio vėlyvumo hibridas~130 d.2,5–4,0 kgRaugimui, sandėliavimuiKietos, apvalios gūžės, gerai laikosi iki 5 mėn.
Alfredo F1Vėlyvas hibridas~140 d.3,0–4,0 kgIlgam sandėliavimuiApvalios, kietos gūžės, panašios į žiemines
Klimaro F1Raudongūžis hibridas~130 d.2,5–4,0 kgPerdirbimui, salotomsTamsios spalvos, pailgai apvalios gūžės, tinka ilgam sandėliavimui
Melissa F1Savojos (garbanotasis) hibridas~120 d.1,5–2,5 kgBalandėliams, salotomsGofruoti lapai, švelnus skonis, daugiau baltymų ir vitaminų

Šios veislės yra populiarios tarp Lietuvos daržininkų dėl savo derlingumo, atsparumo ligoms ir kenkėjams bei pritaikomumo įvairioms auginimo sąlygoms. Pasirinkus tinkamą veislę pagal poreikius, galima užtikrinti gausų ir kokybišką derlių.

Taip pat sudomins:

Skaityti toliau

Rekomenduojame

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų