Mus rasite
Kodėl atsiranda cistos kepenyse?
Kepenų cistos @būvis.lt iliustracija

Sveikata

Kodėl atsiranda cistos kepenyse?

Kepenys – tai didžiausias virškinimo sistemos organas, kuris yra po diafragma, dešinėje pilvo pusėje. Kepenys atlieka daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų.

Kepenų svarba

Kepenys yra atsakingos už daugelį organizmo procesų.

  • Maisto medžiagų apykaita. Kepenys apdoroja maistines medžiagas iš virškinamojo trakto ir paverčia jas energija arba kaupia jas vėlesniam naudojimui.
  • Toksinų šalinimas. Kepenys išvalo kraują iš toksinų ir kenksmingų medžiagų.
  • Tulžies gamyba. Kepenys gamina tulžį, kuri padeda virškinti riebalus.
  • Baltymų gamyba. Kepenys gamina baltymus, kurie reikalingi krešėjimo faktoriams: albuminui ir kitoms svarbioms funkcijoms.
  • Kraujo ląstelių gamyba. Kepenys gamina tam tikras kraujo ląsteles, tokias kaip raudonosios kraujo ląstelės ir imuninės ląstelės.
  • Vitamino ir mineralų saugojimas. Kepenys saugo vitaminus A, D, E ir K bei mineralus geležį ir varį.
Cistos kepenyse

@būvis.lt iliustracija

Kepenų anatomija

Kepenys susideda iš keturių skilčių: dešiniosios, kairiosios, kvadratinės ir uodeginės. Skiltis sudaryta iš mažesnių vienetų, vadinamų lobuliais. Lobuliai susideda iš kepenų ląstelių, vadinamų hepatocitais. Hepatocitai yra atsakingi už daugelį kepenų funkcijų.

Kepenis aprūpina krauju dvi kraujagyslės: kepenų arterija ir vartų vena. Kepenų arterija atneša deguonies ir maistinių medžiagų turintį kraują iš širdies. Vartų vena atneša kraują iš virškinamojo trakto, kuriame gausu maistinių medžiagų ir toksinų. Kraujas iš kepenų arterijos ir vartų venos susimaišo kepenyse ir teka į apatinę tuščiąją veną, kuri jį grąžina į širdį.

Kepenys yra gyvybiškai svarbus organas, atliekantis daugybę svarbių funkcijų. Svarbu rūpintis savo kepenimis valgant sveiką mitybą, ribojant alkoholio vartojimą ir reguliariai mankštinantis.

Kas yra cista?

Cista yra patologinė ertmė organe ar audiniuose, kuri yra apsupta jungiamojo audinio ir pripildyta skysto arba tiršto turinio (prakaito, seilių, riebalų, gleivių, raginės masės). Cistos gali būti įvairių dydžių ir formų, nuo mikroskopiškai mažų iki kelių centimetrų skersmens.

Cistų tipai

• Tikroji cista. Iš vidaus išklota epiteliu arba endoteliu. Šios cistos dažniausiai susidaro liaukose ar kanaluose.

• Netikroji cista (pseudocista). Iš vidaus neišklota epiteliu ar endoteliu. Šios cistos dažniausiai susidaro dėl audinių pažeidimo ar uždegimo.

Cistų priežastys

Skilimo defektai. Tai yra dažniausia gerybinių cistų priežastis. Jie atsiranda dėl tulžies latakų ar kitų kanalų vystymosi defektų, dėl kurių susidaro uždari maišeliai, kuriuose kaupiasi skystis.

Parazitinės infekcijos. Tam tikri parazitai, pavyzdžiui, echinokokai, gali sukelti cistų kepenyse susidarymą.

Traumos. Kepenų traumos gali sukelti cistų formavimąsi pažeistose vietose.

Uždegimai. Uždegimas gali sukelti cistų susidarymą įvairiuose organuose, pavyzdžiui, kiaušidėse ar kasoje.

Navikai. Retiems atvejais cistos gali būti piktybiniai navikai.

Žmogaus kepenys

Žmogaus kepenys @būvis.lt iliustracija

Cistų simptomai

Daugelis cistų nesukelia jokių simptomų ir yra aptinkamos atsitiktinai tyrimų metu.  Didesnės cistos gali sukelti skausmą, pilvo pūtimą, spaudimą ar kitus simptomus, priklausomai nuo jų vietos. Kai kurios cistos gali sukelti specifinius simptomus, pavyzdžiui, gausų kraujavimą iš makšties (kiaušidžių cistos) ar virškinimo sutrikimus (kasos cistos).

Cistų diagnostika

Cistos dažniausiai diagnozuojamos ultragarsiniu tyrimu, kompiuterine tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Kai kuriais atvejais gali prireikti atlikti biopsiją, norint patvirtinti cistos pobūdį.

Cistų gydymas

• Gydymas priklauso nuo cistų tipo, dydžio, vietos ir simptomų.

• Gerybinės cistos, nesukeliančios simptomų, gali būti stebimos.

• Didesnės cistos gali būti pašalinamos chirurgiškai.

• Kai kuriais atvejais cistos gali būti gydomos vaistais ar punkcija.

Svarbu pažymėti, kad ši informacija nėra skirta pakeisti medicininę pagalbą. Visada kreipkitės į gydytoją, kad gautumėte individualią diagnozę ir gydymo planą.

Cistų kepenyse atsiradimo priežastys

Cistų kepenyse atsiradimo priežastys gali būti įvairios. Dažniausios iš jų yra:

1. Skilimo defektai. Tai yra dažniausia gerybinių cistų kepenyse priežastis. Jie atsiranda dėl tulžies latakų ar kitų kanalų vystymosi defektų, dėl kurių susidaro uždari maišeliai, kuriuose kaupiasi skystis. Šie defektai gali būti įgimti arba įgyti dėl traumų ar uždegimų.

2. Parazitinės infekcijos. Tam tikri parazitai, pavyzdžiui, echinokokai, gali sukelti cistų kepenyse susidarymą. Parazitai patenka į organizmą per užterštą maistą ar vandenį ir apsigyvena kepenyse, kur sukelia cistų formavimąsi.

3. Policistinė kepenų liga (PKL). Tai yra genetinė liga, kuria sukelia daugybinių cistų formavimąsi kepenyse ir inkstuose. PKL gali sukelti kepenų nepakankamumą, hipertenziją ir kitas sveikatos problemas.

4. Traumos. Kepenų traumos gali sukelti cistų formavimąsi pažeistose vietose.

5. Navikai. Retais atvejais cistos kepenyse gali būti piktybiniai navikai. Tačiau tai yra gana reta ir dažniausiai cistos yra gerybinės.

Be šių pagrindinių priežasčių, cistų kepenyse atsiradimą gali paveikti ir kiti veiksniai, tokie kaip:

  • Hormoniniai sutrikimai.
  • Autoimuninės ligos.
  • Infekcijos.
  • Tam tikri vaistai.

Ne visos cistos kepenyse sukelia simptomus. Kai kurios iš jų gali būti mažos ir be simptomų, o kitos gali augti ir sukelti skausmą, pilvo pūtimą, pykinimą ir vėmimą.

Jei jus neramina cistos kepenyse – kreipkitės į gydytoją, kuris atliks tyrimus ir nustatys cistų priežastį bei tinkamiausią gydymo būdą. 

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Dalinuosi apie tai, ką žinau.Aš ieškau ne daug skaitytojų, o tam tikro skaitytojų skaičiaus - Juan Goytisolo

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų