Maršruto žemėlapis
Toks labiau lyrinis maršrutas, kuriuo keliaujant ir lankant žemėlapyje sužymėtus taškus, kiekviename taške pamąstyti, susilieti su vietos Dvasia.
Pirmiausia, tiesiog ilgai nesirenkant, papuolė pasidairymas nuo Varnelės įsauliui. Tenlink nuo Medininkų aikštės veda ilga, gal viena seniausių Varnių gatvė. Nūnai jau seną vardą — Dariaus ir Girėno — susigrąžino. Gal kiek yra prasmės — šis kelias nuveda į pietines Žemaičių aukštumos kalvotas nuošlaites, kur abiejų mūsų lakūnų, Atlanto nugalėtojų gimtinės. Atsišakoja nuo šios pagrindinės mažytės gatvikės: į vakarus — Lūksto, į rytus — Kalno, Medvėgalio, kitos. Dariaus ir Girėno gatvėje želia liepos, gėlės; langai, langai… Šalia naujo lygaus grindinio su vandens nutekėjimo į požemį angomis grįsti šaligatviai. Vis dar šmėkšo viena kita baudžiavinė gryčiukė, lyg senų laikų tremtinys. Skuodi išilgai šios gatvės dviračiu, susilygini su tokia pilkaskare pirkute, o nuo jos kad padvelks palėpės dūmu… Saulės įšildytas stogas po tiek laiko atsirūgsta sena „dūmine“ gadyne. O dar nereikia pamiršti, jog Varniai, nuo seno būdamas didelis žemaičių miestas, daug degino žiemą krosnyse medžio, tad anksti iškapojo artimesnius apylinkių miškus. Nespėjo miškai augt. Stingant malkų žmonės durpėmis išmoko kūrenti. Ir dabar nesibodi šito balų karščio: „Į pakurą kišam velėną — šilumos daugiau ir ilgiau turim“. O šioks kūrenimas skleidžia senovišką svilėsių kvapą, kuris savaip gamtiškai tikras ir primena jaują.
Gatvės pabaigoje dešinėje jau nemaža metų stūkso stambiausias dabartinių Varnių mūras — mokykla, kuriai neseniai (1990 m. švenčiant jos 520 metų sukaktį) suteiktas M. Valančiaus vardas. Didelė, triaukštė, su kiemu, botaninių bandymų daržu, stadionu. Tasai ypač erdvus, į Debesnų pelkę įsiterpęs, kurios pakraštį net užpilti tekę atvežtomis žemėmis. Toje pat pusėje prie mokyklos prieš dešimtį metų pridūrė bendrabutį. Susidarė, kaip įprasta sakyti, daugialangis mūro statinių ansamblis.
Ne taip tolimoje praeityje mokykla Varniuose buvo pilnesnė, sklidinesnė, mokėsi 680 vaikų. Mažėjo per tuos dešimtmečius beveik iki 400. Bet štai jau keleri metai jų skaičius nemažėja — mokosi daugiau nei 400; jaunųjų klasės šiek tiek didėja. Panašiai pastaraisiais metais ir kitose, netgi aplinkinių kaimų mokyklose. Bent kiek vilties. Liūdna, kai matai nykstančias ir išnykstančias mokyklas. Juk toks gyvenimas… be ateities; tai tuštuma — namų, kiemų, kelių ir laukų. Tegrįžta geros viltys pirmiausia į mokyklas.
Varnių mokykloje, žvelgiant iš šono, lyg ir nedaug kas keičiasi. Ir šiandieną vis sutinki pažįstamus mokytojus, daug padėjusį lankant šiuos kelius buvusį ilgametį mokyklos direktorių, matematikos mokytoją K. Dabulskį, direktorę I. Zimblienę, kitus mokytojus. Tarsi dar labiau įtikina mokyklos grįžimą į pilnatvę tik ką pastatytas dar vienas naujas namas mokytojams. Jauti gerą nusiteikimą ateičiai. Deja, ne viską, ne visus po 19 metų matai… Jau daug ką liudija mokyklos muziejus. Jame randi žinių ne tik iš mokyklos praeities, bet ir iš Varnių; daug kas paliudyta įdomiais dokumentais, išlikusiais vertingais daiktiniais reliktais.
Tuoj už mokyklos, už kelių kiemų, toje pačioje gatvės pusėje dveji maži vieni po kitų kapeliai. Seni įrašai akmens ir geležies paminkluose įvairiomis kalbomis. Iš kažkur pagauta nuogirda jog tai Varių kapai. Kas jie?.. Anot. A. Juozapavičiaus, atsikėlėliai, lyg kokie… variagai. Na, kam mums tų variagų, pagalvoji bet paslaptis lieka. Kiti sako — tai vokiečių (evangelikų liuteronų) kapai. Yra ten vokiškų, rusiškų įrašų. Viena aišku — senesni nei dviejų šimtų metų.. Žmonės prisimena, jog nuo seno ten laidojo savižudžius, kiti sako, kad Varniuose buvusio kunigų kalėjimo numirėlius; paskutinieji laidoti šių apylinkių partizanai. Yra paminklas.
Leiskimės toliau
Kelias lygus, tiesus, su dailiom liepaitėm, šermukšniais iš šonų; vis kiek įkainiui ir įkainiui kopia… Šit pasirodo dešiniau lygi Lūksto vandenų ramybė. Todėl priekyje pakeliui vietovės vis Palūksčiais pramintos. Pirmąjį mūsų kelyje Palūkstį randame tik senajame žemėlapyje pažymėtą prie senkelio. Dabar vos žymes berandame — nieko nėra. Tame kalnelyje ties Lūksto įlanka stovėjo nedidelis palivarkas, už kurio savininko Beresnevičiaus buvo atitekėjusi Valančiaus sesuo Petronėlė, auginusi 5 savo vaikus. Taigi vyskupas ten, kaip užrašyta amžininkų prisiminimuose, „važiuodavo ant trumpo spacieriaus“. Iš šios Beresnevičių giminės buvo žymių žmonių. Du Petronėlės sūnūs — Antanas Robertas ir Povilas Beresnevičiai buvo dvasiškiai, dirbę ir švietimo darbą: rašė pamokslus, darė vertimus, kūrė gaidas. Abu kurį metą buvo ir Varnių seminarijos profesoriai.
Dabar čia tušti laukai, išlygintas ir tiesiu pylimu dundėdamas skuba naujas asfaltu klotas plentas… Šalia lyg karšinčius pasiliko anas paminėtas vieškeliukas, daug kur pienėm užaugantis, senais pakrypusiais medžiais pasiramstęs. Kiekvienam savo metas, savo žydėjimo dienos. Gaila, nes užmiršto, prarasto tame senkelyje, be abejo, daug.
Netgi ir iš dabarties. Antai tada, prieš devyniolika vasarų, čia tarp netoliese stovėjusios savos sodybos ir Varnių nuolat judėjo žmogus su pašto krepšiu — Edmundas Urniežius. Dažnai dviračiu laiškus, laikraščius žmonėms į namus gabeno. O kaip pareigingai: telegramas — skubiai, tekinom; laiškų adresus pataisydamas. Taip, tasai, daugeliui dar nuo prieškario žinomas poliglotas, kuris kalbų išmokęs buvo išties labai daug. Pasakojama, jog išvykdavęs svetur, parsisamdydavęs dirbti, ištisai su žmonėmis bendravęs. Po to į kitą vieta keliavęs — šitaip mokęsis. Pamenu, raminančiai tikino, jog tik pradžia sunkesnė, o po to lengviau, nes kalbos juk giminingos… Kiek kalbų mokėjo — nežinau, nes vieni juo didžiavosi ir tikino, jog net 57 kalbas; betgi ir skeptikai sakė — visgi kokį 16 moka. Liko užuominų, nes jis prieš karą Telšių ješivoje (rabinų mokykloje) dėstė hebrajų. O štai šiais laikais apleistas, nesuprastas, be pagarbos jam, be naudos kitam skurdo. Stengėsi pašto tarnystėje pateisinti savo buvimą: pareiga, dorumu, nenusidedamu reiklumu.
Žavus buvo žmogus. Pamenu, mano studentams taip pat atnešdavo laiškus. Klausinėjo juos to ar kito. Sykį paklausė, kas vadovas. Ir čia pat juos patikino: „A, žinau… Neraštingas žmogus…“ Tie klausė: kodėl gi? Atsakė: „Dažnai parašo į Varnius Vasiliauskui… Sykį sakau: parodyk, kaip rašo — laiške net dvi klaidos!..“ Su dėkingumu prisimenu. Mes galime turėti vardus, būti žinomi, bet tokiems žmonėms dažnai neprilygstame. Neatlaidi tiesa ir padorumas, žinojimo vertė dažnai vaikšto pilkame drabužyje.
Ir dabar matau tą žmogų su tuo pačiu, labai vargiu švarku, senu dviračiu. Vis skubantį, nuo pareigos neatidedamumo dažnai prakaituotą. Ar kas kada pasakys apie tokius tikrą tiesą, pagarbiai paminės?..
Nūnai mūsų akivaizdoje keičiasi ne vien pastatai ir keliai. Kinta ištisai peizažas. Madinga buvo sakyti — „kraštas kultūrėja“. Tik ar visada, suteikiant savo apylinkei šiuolaikiškai logišką išorę, nepamirštama ir svarbiausio — turinio. Ši mintis būtent čia neleidžia abejingai žiūrėti į žalią veją ir ežero mėlį. Polemika tarp melioratorių, taip pat to meto kolūkio šeimininkų iš vienos pusės ir gamtos apsaugos rėmėjų iš kitos dėl šių vietų vyko porą žiemų ir pavasarių. Tartasi pakaitomis tai Vilniuje, tai čia, prie ežero. Vieniems rūpėjo platesnė ganykla bei dirva be želdinių, su tiesiai į ežerą nuvestais sausinimo kanalais, kitiems — kraštovaizdžio derinys, primenantis mūsų gamtinį reginį, išlaikant jame senąsias vertybes. Apmaudu ir keista, kad šiuo atveju taip nerūpėjo gamta tiems, kam ji gimta, sava ir ne itin perteklinga ežerų, miškų ir kitų privalumų. Kalbu apie žemaičius, kurie iš seniau ne tik geriau įsijautė į gamtos aplinkumą, bet ir patys kūrybingai papildė savo kraštovaizdį. Tad čia geresnių išliko miškų, senų medžių, jų tarpe ąžuolų. Ne dėl gamtos, o dėl žmogaus požiūrio į juos, palankumo Žemaitijoje tų medžių daugiau. Ypač tų senmedžių, kilniai iki mūsų dienų augančių ne šiaip sau — senose alkose, senkapiuose ir kitose pagarbumo vietose. Turtingos, rodos, kūrybingai ir išmintingai suderintos senų žemaičių sodybos, jų pastatai, medžiai jose; pagaliau jos pačios ne bet kaip „pasidėjusios“ šlaitų ir nuošlaičių, įsaulių ir nuosaulių atžvilgiu. Ir juo skaudžiau apie tai kalbėti, kad tai daug, ogi net labai daug kur liko neįvertinta, dažnai nesuprasta, apleista, sugriauta; kitąkart kažin kaip paniekinančiai. Netgi čia, Žemaitijoje!.. Taip pasakyti verta apie nuostabias morenines kalvas įpietiniame nuo Paršežerio akiratyje, anapus Laukuvos. Ne vienas pastebėjome ten, prie naujai tiesiamo Žemaičių plento, kupetiškas viršūnes — veikiausia senovines alkas. Lyg tyčia būtent šias (tiesa, dažnai jų vidinėje sandaroje yra smėlio ar žvyro) griovė, stumdė, kabino kaušais ir krovė į tiesiamo kelio pylimą. Nežinau — ar kas nors paklausė leidimo? Abejoju. Abejojo ir prašalėję gyvenantys, dažnai jau per visą patirtą prievartą abejingi, rodos, net nebranginantys savo prigimtos vietos: „Kalnas, ir tiek“… — atsakydavo liūdnai, jau nejausdami jo brangumo, nerodydami ryžto jį ginti. Kur ne kur išgirsdavai griežtą nuomonę apie tai, kas vyksta.
Juodai blizgantis asfalto plentas, liuoktelėjęs į jaukią lomą, kone į ežerą atsimušdamas, vėl kyla į kalvas, link kito Palūksčio. Prie šio norisi sustoti kaitroje. Čia auga medžių. Po ūksmingu guostu mokyklėlė, kiemas, šulinys. Reginys į Lūksto ežerą. (Tada, prieš 19 metų, stovėjo apleistas paminklėlis Lietuvos Nepriklausomybei. Apleistas, apdaužytas — bet stovėjo. Dabar atnaujintas).
Taigi čia karštą metą ne vienas sustoja, išlipa, neskubėdamas prie vėsaus šulinio pailsi, žvilgčiodamas į tuščią paežerę. Žydrynė plyti iki kito kranto, vadinamo Alkos kakta, kur anapus ežero kaimas taip pat Palūkstis. Ne vienas atvykėlis neiškenčia ir patraukia žemyn prie ežero. Gerų vietelių ten yra. O jos tylios. Visą dieną gali išbūti vienu du — ežeras ir tu…
Smalsumas ragina prie dar vieno „būrio pastatų“ dešinėje, prie Palūksčio. Jau trečio. Šis yra naujas, baltas. Pasirinkęs netolimą atokumą nuo kelio ir vėlgi platų reginį į ežerą. Čia anuolaik buvo minima Lūksto kolūkio sostinė. Mūrai nauji, yra kur užeiti. Po vienu stogu ir raštinė, ir knygos, ir salė. Tikras „kultūros dvaras“. Ir skirtas visiems. Nekainavo kiekvienam nieko, tik būk geras, malonėk neaplenkti, pabūti šiame dvare: užeik prie knygų, prie draugų pavakaroti, pasiklausyti, padainuoti, gal dar ką prasimanyti ilgais žiemos vakarais. Visa tau čia padėta.
Aną tolimą kaitrų vidurdienį čia važiuojant taip atrodė ir būsiant, nes baltasis kiemas buvo visai naujas, net patrauklus. O atsitinka visai kitaip:. Dar nespėjus šeimininkams pasidžiaugti nauja savo ūkio sostaviete, nespėjus anuolaik nė šito rašinio užbaigti, Lūksto kolūkį prijungė prie didesnio kaimyno, valdomo iš Varnių. Tad čia lyg ir neteko ką veikti. Ketinta šį „dvarelį“ paversti kolūkiečių poilsio namais. Vieta tam lyg tinkama. Jau, rodos, buvo numatomas nutiesti gražus takas prie ežero, sutvarkyti pakrantę, įrengti prieplauką. Duok, Dieve…
Sustojus čia dabar, po devyniolikos metų nuo ano spėliojimo, vaizdas dar liūdnesnis. Nieko naujo… „Dvarelis“ tuščias, jau apšiuręs, kiek net apiplėštas. Paklausus vietinių, kas čia, tuose rūmuose, atsakė: „Kas papuolė… Derėjosi vieni, savinosi kiti… Kas papuolė… Tai kokie žvejai pernakvoja, tai talkininkai, tai tuščia… gali ir tamsta eiti — būsi gaspadorius…“ O tokie rūmai, tiek kainavę, pagaliau tokioje vietoje!.. Rudenį (1992 m.) žmonės sakė, jog jau nupirkti. Žmogus gyvens, ketina kažkokią dirbtuvę steigti.
Nuo Palūksčio kelias leidžiasi įpietin, nuo jo dešinėje matosi tas pate Lūkstas, toliau Reistrų pelkės, dar gilesniame tolyje medžių guote — Požerė. Iki šiol buvo užmiršta, jog čia jaunos Žymantienės (Žemaitės) keliai keleliai… Adolis Sprindis, varniškis (apie jį kalbėsime), perskaitė senuose popieriuose, jog Žemaitė, ištekėjusi už Lauryno Žymanto, trumpai pagyveno pas dėdiną Šėmose, po to Rumšiškyje (į rytus nuo Varnių), o 1867 m. jų benamė šeima atsikėlė į Palūkstį. Kaip sakoma, čia nė nesušilus per jurgines kėlėsi į Požerę, į suklypusią lūšną prie Zaleskių dvaro. Ten jau ketvirtoje po vedybų (jos buvo 1865 m.) vietoje apsigyveno, ketvirtą vaiką pagimdė. Jai ėjo 26 metai. Būsimos rašytojos gyvenimo kalvarijų šiurkščių takų kančios turbūt nesužinosime. Nebent suprasime jos sunkumą.
Keliaujame
Ties Dargiais pasimato Paršežeris. Prie jo Požerės miestelis. Didesnis nei Palūkstis. Stovi patraukli savo mažumu medinė bažnytėlė, rodos, Zaleskių 1774 m. statyta. Įdomu, ar tai ta pati? Čia jau Šilalės rajonas, kiek kita tvarka. Pasukim prie šio ežero, apie kurį nemaža pasakojimų.
… Tą liepos pradžios diena prieš 19 metų, kai pamatyt Paršežerio pakrančių paslaptis pasiryžau, buvo palanki, laiminančios nuotaikos. Dangus mėlynas, ežero raibuliuojantis paviršius vėsino kaitrą, ir buvo gera pakrantėje, valtyje. Požeriečiai savo nedidelį ežerą tvarkingai užlaikė. Švari krantinė, pataisytas kelias prie jos, nemažas tiltas į ežerą gilyn. Gali vaikštinėti juo, pult į vandenį. „Paršo ežeras“ net labai jaukus. Į vakarus atgręžta krantinė su tiltu, lyg Palangoje… — galima juokais, galima ir rimtai lyginti. Taip tais tolimais metais čia mano matyta.
Anapus ežero nelaukiau tokio pavaizdumo, koks išties ten pasitiko. Kalvos nuo papėdės žiūrint tarsi ir nedidelės, o nuo jų viršaus reginys platus, aiškus, ir nežinai kuo, rodos, dvasingas, išduodantis pastovią žemės išmintį. Sakytumei, liudija Žemaičių žemės praeities patirtį? Viena viršūnė Sargų kalnu vadinama, antra Burbiškiu arba Paršpilio, yra kitų aukštokų kalvų. Įdomu, kad žemaičiuose ne tik tie pavadinimai kartojasi. Štai randi Sargų kalną, žiūrėk jį, tą kalną, kas iš senųjų ir Šatrija (Šatrų kalnu) vadina. Yra koks nors pilies kalnas, žiūrėk, išliko vardai: Papilys, Papiliakalnis ir kitokie. O dažnai prie jų ir Burbiškės, tiek čia, Žemaičiuose, tiek Aukštaičiuose. Iš viso dabar Burbiškiu Lietuvoje priskaičiuojama beveik 40. Susiję šie vardai su senaisiais gynybos kalnais, ne kitaip, bet kaip — nežinome.
Įdomūs tai žemės praeities atliepiai. Bet gyvi vaizdai nemažiau vilioja, traukia būti su jais, gyventi šios dienos saule. Viską gaubia žydintis vasarvidis, žiedų dulkėmis “garuojantis”, ir primenantys šviežią duoną rugiai. O gal čia, nuošalumoje nuo kelių, nuo autobusų ir parduotuvių, kur nors namuose kepama duona? — norėjosi sužinoti.
— Retai kas prasimano… Darbo su ja… Dar ne taip seniai kepėm. Vaikai buvo maži, pasiųsti parnešti nebuvo ką — pasakė kalvų papėdėje apsišluotame kiemelyje. Čia pat lauko virtuvė. Ugnis kūrenasi… Ta, kur kalbėjo — mama. Dabar sergi puodą, kad neprisviltų, nekūpėtų — maišo vis, maišo… Jame žaloki agrastai. O slenkstis, pasieniai — vaikiukų apsėsti. Bet tokių mažų ir tokių vienodų… Nesumaišysi — tarsi iš mamos akies traukti. Iš viso šeši. Vienas, rodos, dar toks, kad ilgais marškinukais vilki.
— Tai kad jie ir dabar dar… menki duonos nešiotojai…— suabejoju.
Sužinojau. Turi ši mama ir dar — didesnių. Pirmasis net kareivis. Iš viso dešimt. Dabar dar daugiau norėjosi žiūrėti į nedidelę mamą, tik garsiai stebėtis nebuvo kaip. Tokia ji atrodė… dar su kasa., dar su mergystės grožiu ir šitokia turtinga. Visų vaikiukų tokie pat tamsoki tankūs plaukai, gilios mėlynumu akys, švariai jos rankų apglobti, apiplauti, kiek net papuošti ir tylūs. Visi be kokio vaidinimo tiesiai, plačiai atdaromis akimis sekė turbūt ne taip dažnai čia užklystantį prašalaitį. Išėjau gėrėdamasis, pamiršęs padaryti fotografiją, paklausti, pas ką buvęs. Vėliau sužinojau, jog kalbinta buvo Elena Zibartaitė-Reimontienė.
Šviečia šis gražus pamatymas iš anapus Paršežerio visada, kai tik tenka pro čia važiuoti. O vieną kartą, jau po ano susitikimo, netoli Paršežerio pasitaikė kitas pamatymas. Toks priešiškas, jog galės skaitytojui pasirodyti, kad mano dirbtinai sumanytas. Irgi buvo vasara, sekmadienio popietė, senesni žmonės grįžę iš bažnyčios sėdiniavo vienam pakiemy, netoli Požerės sendvario. Yra daug nuo tų žemaitės laikų užsilikę šalia to paties Paršežerio medžių, pastatų. Nepraleidau progos sustoti, pakalbinti. Ogi priėjęs pamačiau, kad jie patys kamantinėjo žmogų — visi vieną. Stovėjo prie jų apyjaunis. Greit supratau, jog iš seniau vietinis, buvęs jų kaimynas. O dabar atklydėlis. Nieko gero… Jis drebančiom rankom valgė, rodos, iš čia pat atlankstytos konservų skardinės kažką. Aplink susirinkusieji, pažinę jo giminę, namus, gausią šeimą, klausinėjo apie brolius ir seseris. Vienus jis dar prisiminė, žinojo ar spėliojo, kur anie dabar, kitus žmonės jam nurodinėjo žiną — matę, girdėję. „Kad, rodos, Klaipėdoje“ — tikino vienas. „Juk iš plėšinių nesugrįžo“,— prieštaravo… „Ar begyvas?“— klausė trečias. Visi tylėjo. Savo seserų ir brolių tas žmogus, dabar grįžęs iš kažkokių uždarbiavimo klajonių, nežinojo. Net pats netikėjau, ar tikrai taip girdėjau tą liūdną pasikalbėjimą. Neteiskime. Nelaimė… Ar tai vienintelė? Kiek Lietuva neteko savo valia (bevaliu, bešeimiu gyvenimu) išsitrėmusių į „didžiąsias“ statybas Rytų platybėse? Nieks niekada nesuskaičiuos.
O štai po 19 metų laimingai randu Reimontų sodybą. Šįkart ir tėvas namuose. Prie namų atpažįstu „gražiąją mamytę“… Dabar jau močiutė, turinti 27 anūkus?.. O pati tokia miela, dabar kitaip graži. Rami ir besišypsanti — laiminga. Sužinau daugiau apie ją. Gimusi tuose pačiuose Reistruose (kaime abipus pelkėtos sietinos ties kūlgrinda), Zibartaitė nuo mergystės, vardu Elena. Visa, kas buvo sakyta, spėliota — tiesa: išaugino su savo žmogumi Antanu 4 sūnus ir 6 dukras, tad sulaukė prie jų 5 žentų ir 3 marčių. Turi minėta būrį anūkų, kurių vyriausiajam dabar jau 18.
Yra ir daugiau vaikų šiame nuostabiame paežerių pašalyje, prie Reistrų pelkių, šalia kūlgrindos. Kaimynų Budginų šeimoje 7 vaikai, Trunsių — 6 vaikai. Auga anūkų. Atsigaus šeimos, kiemai. Nepraraskime gerų vilčių.
Čia pasakoju patyrimus iš dabar. O anuolaik, prieš 19 metų, mes čia atsilankėme gražiu būreliu, kuriame buvo apie 10 studentų — kažkas iš vietinių tada mus pavedėjo prie kūlgrindos. Pradžioje dar tokį atavarą, vadinamą „milžinų maudykla“, aplankėme. Glūdžioje nuošalumoje neužauganti šaltavandenė akis, gal kokia versmė. Aplink viskas, net nemaži alksniukai supasi, o ji švariu paviršiumi, juodu dugnu, atvira. Pasižvalgę į tą paslaptingą vandenį, toliau bridome į atvirą pelkėtą pievą. Šen ir ten pieva su krūmais, arčiau prie Sietuvos upelio linguojanti. Kas laukia įspūdingo vaizdo, žinoma, nusivils. Tarčiau — jei nelabai tiki slaptom kūlgrindom — verta apsilankyti, paklausinėti vietinių, pabraidyti pusdienį ir įsitikinti, kad tokia yra. Taigi ir mes iš mokyklos katilinės kūriko pasiskolintu geležiniu smaigu (anas mums ir patarė, įrankį skolindamas) nesunkiai apčiuopėme dumble akmenis. Aplink minkšta, pelkėta praraja, o nevisai siaurame take akmuo prie akmens. Įdomiausia ties Sietuvos upele, kurt jungia gretimus Lūksto ir Paršo ežerus. Upė nuolydžio neturi, todėl daugiau stovinti nei tekanti, gili, ištisai su sietuvomis. Iš esmės tai ne iki galo užžėlusi prataka, nes tolimoje praeityje čia Lūkstas ir dabartinis Paršežeris tyvuliavo vientisai. Tad pereiti tokią upę net mėginti nesinori. O štai nematomu paskandintų akmenų taku perbrendi tik per kelius tesušlapęs. Tačiau to tako kryptį ir vingius ne kiekvienas galėjo žinoti.
Sietuvos kūlgrinda — didis mūsų krašto archeologinis paminklas. Neveltui kartais žmonėse nusistebima ir pasakoma, jog tas iš seniai, kai gyveno čia milžinai.
Tai jų darbas. Verta kūlgrindą patyrinėti, pagalvoti, kaip kitiems ją parodyti. Šiaip ar taip, gręžinių duomenimis Sietuvos pelkės gylis 5-7 m. Kiek akmenų tekę paskandinti darant tą akmenų taką!.. Senovės žinovų tikinama (L. Kšivickis), jog vežti jie ir grįsti ant ledo. Daryta tai pamečiui daug daug kartų, kol povandeninis pylimas tapo aukštu, važiuojamu, bet dar pasislėpusiu po vandeniu grindiniu. Ten pat L. Kšivickis pastebi, jog tas slaptas kelias buvo svarbus tarp gretimų įtvirtinimų, kurių vienas buvo čia, anot jo, Paršpilis Burbiškėse, o kitas — Medvėgalis.
Dabar, jau mūsų laikais, apsilankius pasigėrėjimą kėlė ne tik Sietuva, bet ir aplinkinės pelkės, jų gilumoje įsikūręs Reistrų kaimas, tiksliau vienkiemiai, įdomūs kiemai ir sodybos Drobūkščių šone. Tad grįžti į Varnius galima vakariniu Lūksto šonu.
… Buvo šviesios 1991-ųjų metų dienos, kai tokį grįžimą iš Reistrų pasirinkau. Laukuose dar tuščia, tylu — žemaičiai dar dairėsi. Paklausti, kodėl žemės neima — tylėjo. Dar buvo neaišku ir nedrąsu. Tik kažkelintas į mano klausimą atsiliepė: „A, žemės, sakai? Tai… a jau čėsas?..“ Šiais, 1992-aisiais, daug kur te pačios žemės trūksta. Žinoma, padaržėse, apie išaugusias gyvenvietes. Kiekvienas puola pasiimti arčiau, kad būtų karvėms ganyti. Tad ir ginčijasi, kad nereikėtų toliau vedžiotis.
Dairėsi anądien čia nematyti prašalaičiai — kažin kokie žurnalistai iš Vokietijos. Kraipė galvom, stebėjosi ir klausė, „O kodėl žemės imate tik sau pragyventi? Juk pirkti jūsų naudą norės miesto žmonės! Bus brangu! Galima uždirbti…“ Žmonės nelabai suprato. O jie savo: „Prekinį ūkį reikia palaikyti“… — sakė, daug kur matydami, kaip dar gyvi tokie „prekinės gamybos“ junginiai apleidžiami (griūna ar griaunami buvusių kolūkių stambūs statiniai — sunku net suprasti).
Daug ką žmogus daro… tarsi ne sau. Jis pirma padaro kliūtį, daug praranda, o po to pradeda nuo pradžios. Kodėl taip? Kodėl nesiimame esmingo, protingo darbo? Vietoje to savo gyvenimo kelyje patys sukuriame sau pragaištingų kliūčių.
Net ir dabar, kai eina įsimintina, tokia sausa, 92-ųjų vasara, čia apsilankius sunku ką aiškesnio, nuotaikesnio pastebėti. Rodos, prie Lūksto, Paršežerio, prie seno ir prie naujojo Žemaičių plento žmonės kažką mąsto.
Pakalbinau vieną šiame kelyje sutiktą — mačiau, jog vietinis — kuris su vaikais ruošėsi ravėti sausą dirvą. Į mano klausimą: „Kaip gyvensite?“, patylėjęs tarė: „Gyvensime… O kur dėsies?.. Gerai būtų, kad valdžia žemdirbius remtų. O tai mokesčiai, mokesčiai…“ „Ko labiausiai reikėtų?“ Atsakė: „Technikos, bet geros. Gal galėtų duoti išsimokėtinai?.. Iš kurgi pas ūkininką pinigai atsirastų?.. Kreditai?.. Dargi ir tų nėra. Reikėtų pigiau ūkininkui parduoti būtinų mineralinių trąšų…“— samprotavo. „Gal kuro?“ — klausiu. „Kuro — ne“. Nustembu. „Kurą, tą pigųjį, iš kaimiečių išvilios tokie kaip tamsta… Valstybei grynas nuostolis būtų. Turime galvoti iš visų pusių“. “Na, o. elektra?” — vėl klausiu. „Elektra?.. Na, kaip bebūtų. Svarbiau trąšos, technika… O jei dar pašarų?.. Bent kol pradedame ūkininkauti“…
Tolo žmogus į savo tėvų dirvą… Matėsi sodyba, toliau kitos sodybos… Pakelėse stovi vietinių žmonių atkurti krašto dvasiai brangūs ženklai — koplytėlės. Atsigaus žemaičių sodos, atsigaus… Bus nelengva, net labai nelengva. Toji nesantaika, tos „atidalybos“, tie „atmelavimai“ ne iš žmogaus valios. AK visko čia yra, ir Šventojoje Žemaitijoje… Bet atsigaus šio krašto ūkis, net greičiau nei mano tėviškės — Lietuvos rytinių pakraščių kaimuose. Dėl ko taip tvirtinu? Visų pirma išliko daugiau to žemaitiško pastovumo, to neskubėjimo (pamenat — „A jau čėsas?“ — ir delsia, žiūri, laukia), O po to imasi, ne juokais kimba į žemę. Išliko čia daugiau neišardytų vienkieminių sodybų, yra kur žmonėms, bedarbės genamiems, iš miestų sugrįžti. Pagaliau iš seno čia kaimuose išsilaikė daugiau žmonių. Na, ir tas tykus žemaitiškas kantrumas, ištikimybė savam slenksčiui. Čia Žemaičiai.