Mus rasite
Kada ir kaip sodinti tujas?
Tujų sodinimo metas @būvis.lt iliustracija

Sodas ir daržas

Kada ir kaip sodinti tujas?

Tujos savybės – nepretenzingumas natūralioms sąlygoms, dirvožemiui, atsparumas sausrai, grožis bei estetika – tai priežastys, kodėl sodininkai ir privačių namų savininkai mėgsta sodinti šį augalą savo sklypuose.

Daugelis veislių, veisiamų veisėjų, leidžia turėti visžalį augalą su minkštomis kvapniomis bet kokios formos ir dydžio šakelėmis. Be to, sodinimas ir tujų priežiūra nesukelia jokių ypatingų sunkumų atliekant tinkamus veiksmus.

Sodinukų pasirinkimas

Pirmasis etapas yra sodinukų pasirinkimas: auginimo sėkmė priklauso nuo to, kaip bus sodinami gyvybingi, stiprūs augalai. Šiam tikslui yra specializuotų parduotuvių ir daigynų, kuriuose galite įsigyti aukštos kokybės sodinukus. Tačiau geriausias sėjinukas, net jei tujų priežiūra buvo atlikta teisingai, gali sunykti dėl to, kad nebuvo atsižvelgta į regiono gamtines sąlygas. Mano kaip ekspertės patarimai padės jums padaryti teisingą pasirinkimą.

  1. Pirkite sodinukus tik iš patikimų gamintojų, pageidautina vietinių, kad būtų pritaikyti mūsų regiono sąlygoms.
  2. Rinkitės stiprius sodinukus, turinčius elastingas šaknis ir šakeles.
  3. Šalčiui atsparios rūšys: jos gerai toleruoja žiemą, nebijo sausų vasarų ir auga net šešėlyje.
  4. Žievė neturi būti pažeista.

Jei augalai turi atvirą šaknų sistemą, geriau tujas sodinti pavasarį, kitokias tujas galima sodinti nuo pavasario iki rudens. Tačiau balandžio – gegužės mėnesiais pasodintos tujos geriausiai gyvuoja: jos puikiai įsitvirtina, atsparios ligoms ir greičiau auga.

Augančios tujos

Augančios tujos @būvis.lt iliustracija

Tujų sodinimas atvirame lauke

Kaip pažymėta, geriausias laikas sodinti yra pavasaris, balandžio – gegužės mėn. Prieš žiemą augalas turės laiko sustiprėti ir prisitaikyti, o tai reiškia, kad jis gerai toleruos žemą temperatūrą. Vasarą galite sodinti tujas atvirame lauke, vienintelis skirtumas, kad karštuoju metų laiku daigai labiau nukentės nuo sausros, todėl turėsite juos dažniau laistyti. Kalbant apie rudenį, yra tikimybė, kad augalas neturės laiko sustiprėti prieš šalto sezono pradžią, tad tokiu atveju tujomis reikės rūpintis žiemą.

Norėdami pasiekti patį geriausią rezultatą, sekite šiais žingsniais:

  1. Sodinimo vietos parinkimas. Sodinimui reikia pasirinkti dalinai apšviestą vietą, kuri nebus nuolat tiesioginiuose saulės spinduliuose, tuomet medis nedehidratuos ir puikiai išgyvens žiemą. Taip pat turėtumėte atkreipti dėmesį į atstumą nuo kitų augalų. Tujai gerai sekasi su kitais spygliuočiais, negalima sodinti šalia hortenzijų arba akacijų.
  2. Dirvožemio paruošimas. Tujos yra nereiklios dirvožemiui, tačiau pirmenybė teikiama šiek tiek rūgštinėms arba neutralioms kompozicijoms. Dirvožemio mišinys paruošiamas iš durpių dirvožemio, durpių ir smėlio arba perkama paruošta spygliuočių žemė iš specializuotos parduotuvės.
  3. Duobė. Ji paruošiama 2-3 savaites iki planuojamo sodinimo. Duobė paprastai iškasama 25-30 cm didesnė už vazonėlio tūrį su šaknų sistema. Gylis – 80 cm – 1 m. Šaknys turi būti laisvai dedamos į duobę. Kalbant apie sodinimo atstumą, jis svyruoja nuo 1,5 iki 5 m tarp medžių: viskas priklauso nuo tujų įvairovės ir numatytos sudėties. Duobės apačioje klojamas 20 cm skaldytų plytų ir smėlio sluoksnis. Kad šaknys nebūtų pažeistos, tuja iš anksto laistoma. Daigai dedami į duobę, padengtą paruoštu dirvožemio mišiniu, dirvožemis sutankinamas taip, kad nebūtų oro “kišenių”. Dideliems sodinukams gali būti reikalinga atrama.
  4. Laistymas ir mulčiavimas. Po sodinimo tuja gausiai laistyti 25-30 litrų vandens. Po pusės valandos kamieno apskritimas mulčiuojamas žievės gabalėliais, pjuvenomis, kad išlaikytų drėgmę ir užkirstų kelią piktžolių dygimui.
Tujų priežiūra po sodinimo

Tujų priežiūra po sodinimo @būvis.lt iliustracija

Tujos priežiūra

Rūpinimasis augalu nereikalauja specialių darbo sąnaudų ir gudrybių, tiesiog reikia laikytis visų įprastų normalaus medžio vystymosi procedūrų. Laistyti reikia karštomis vasaros dienomis bent kartą per savaitę, geriausia vakare. Medis taip pat gerai reaguoja į purškimą.

Tujos tręšimas atliekamas pavasarį ir vasarą. Pavasarį naudojamas nitroammofosas, o vasarą naudojamos kalio trąšos. Kai tręšimas taikomas sodinimo metu, daigai tręšiami kitais metais.

Tujos genėjimas atliekamas du kartus per metus: pavasarį – sanitarinis, tada formos formavimas, rudenį – tik dekoro koregavimas.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų