Mus rasite
Kada ir kaip genėti hortenzijas?
Hortenzijų genėjimas pavasarį ir rudenį @būvis.lt iliustracija

Sodas ir daržas

Kada ir kaip genėti hortenzijas?

Kada geriau genėti hortenzijas – pavasarį ar rudenį, o ar genėjimo būdas priklauso nuo sezono? Ar skiriasi hortenzijų formavimasis ir kaip atjauninti stambialapes hortenzijas nepakenkiant žydėjimui? Į visus klausimus atsakome paprastai ir aiškiai.

Sodo hortenzijai genėjimas nėra gyvybiškai svarbi procedūra – krūmai kažkaip augs ir žydės ir be šios procedūros. Kitas dalykas, kad tinkamai neprižiūrint ir reguliariai nekarpant, ji laikui bėgant sustorės, atrodys netvarkingai, o anksčiau buvęs vešlus žydėjimas taps retas ir nepastebimas. Norime sodą papuošti prabangiais krūmais, kurie kels svečių susižavėjimą ir kaimynų pavydą. Todėl vis tiek pradėsime genėti, kai tik mūsų grožiui sueis 2-3 metai. Tad sužinokime kaip genėti hortenziją pavasarį.

Geriausias laikas genėti hortenzijas

Geriausias laikas genėti hortenzijas

Geriausias laikas genėti hortenzijas

Dėl aktyvaus sulčių tekėjimo hortenzija gana sunkiai toleruoja genėjimą, todėl svarbu procedūrą atlikti arba vėlyvą rudenį, kai augalas pereina į ramybės fazę, arba pavasarį, prieš prasidedant vegetacijos sezonui.

Patyrę sodininkai kartais geni krūmus pavasarį, prasidėjus sulos tekėjimui. Bet tai rizikingas reikalas, nes… tokiu atveju po genėjimo nupjauta vieta pradeda „verkti” nuo sulos, o krūmas gali taip susilpnėti, geriausiu atveju šį sezoną tiesiog nežydės, o blogiausiu – mirs.

Todėl laiką geriausia rinktis pavasario pradžioje ar pavasario vidurį, kai vidutinė paros temperatūra svyruoja 5-10°C ribose, o pumpurai ant krūmų dar tik pradeda brinkti. Balandis laikomas tinkamiausiu genėjimui.


Svarbu: genėti reikia esant sausam orui, geriausia vakare. Naudokite genėjimo žirkles arba peiliukus su aštriais, dezinfekuotais ašmenimis; pjaukite šakas 45° kampu, 2–4 cm virš sveiko pumpuro. Siekiant išvengti infekcijų, įpjovas galima apibarstyti pelenais arba susmulkintomis anglimis.


Šviesios hortenzijos genėjimas pavasarį

Šviesiąją hortenziją reikėtų genėti pavasarį pirmąją, nes… jis pabunda anksčiau nei didžialapė ar šluotelinė. Šios rūšies krūmai žydi ant jaunų einamųjų metų ūglių ir dažniausiai turi sferinį arba laisvos formos vainiką. Joms būdingas aktyvus augimas ir polinkis tankėti, į kuriuos reikia atsižvelgti genint.

Pirmus trejus metus atliekamas tik sanitarinis genėjimas, suteikiant krūmui laiko įsišaknyti naujoje vietoje ir tinkamai sustiprėti. Ateityje šviesiajai hortenzijai rekomenduojamas visų rūšių genėjimas: sanitarinis, jauninantis, retinimas, taip pat skatinantis žydėjimą. Ką tai reiškia praktiškai?

Šviesios hortenzijos genėjimas pavasarį

Šviesiosios hortenzijos genėjimas pavasarį @būvis.lt

  • Pavasarinio genėjimo metu reikia pašalinti visus sergančius, nušalusius, išsisukusius ūglius, taip pat senesnes nei 4 metų šakas.
  • Taip pat reikia nupjauti storėjančius ir plonus „nulinius” (augančius nuo šaknies) ūglius.
  • Jauni stiebai patrumpinami, ant kiekvieno paliekant po kelis pumpurus. Kuo stipresnis ūglis, tuo daugiau pumpurų ant jo turėtų būti išsaugota.
  • Jei ūglis pakankamai stiprus ir gyvas, bet pažeistas šalčio, jį reikia nupjauti iki likusio sveiko pumpuro.

Sulaukus 6-7 metų, šviesiųjų hortenzijų krūmus būtina atjauninti – nupjaunamos visos šakos, paliekant 10-15 cm aukščio kelmus.Vyresnes nei 10 metų hortenzijas negalima radikaliai genėti, kai netenkama visų stiebų iš karto, tai gali sukelti mitybos trūkumą ir augalų mirtį. Jiems atliekamas švelnus senėjimą stabdantis genėjimas – senos šakos šalinamos palaipsniui, per 2-3 metus.

Pavasarinis šluotelinių hortenzijų genėjimas

Šluotelinė hortenzija neaugina gausių ūglių kaip šviesioji hortenzija, o rūpintis ja yra šiek tiek lengviau. Tačiau tai nereiškia, kad šios rūšies krūmų negalima karpyti – laiku neapkarpius, jie pavirs nepraeinamais krūmais su mažais, nepastebimais žiedynais.

Jei rudenį pagrindinė sodininko užduotis yra pašalinti sausus žiedynus, pažeistus, sulūžusius ir sergančius ūglius, pavasario genėjimo tikslai yra svarbesni. Būtina atkreipti dėmesį ne tik į augalo sveikatą, bet ir tinkamai suformuoti krūmą.

Pavasarinis šluotelinių hortenzijų genėjimas

Šluotelinių hortenzijų genėjimas pavasari @būvis.lt

  • Pašalinkite plonus šaknų ūglius ir šakas, augančias vainiko viduje.
  • Nupjaukite šalnų pažeistas šakas iki sveiko pumpuro, atsikratykite sausų, ligotų ir nulūžusių ūglių.
  • Pašalinus žiedynus rudenį, pavasarį likusias dalis atnaujinkite iki dviejų pumpurų.
  • Nupjaukite stiprias šakas, palikdami 2-3 poras pumpurų – iš jų atsiras nauji ūgliai, kurie šiemet pražys.

Šluotelinės hortenzijos ypatumas yra tas, kad iš kiekvieno sveiko pumpuro ji gali išauginti iki trijų žydinčių ūglių, o tai lemia greitą krūmo sustorėjimą. Todėl genint šakas, augančias iš vieno taško, pirmiausia reikėtų pašalinti tas, kurios nukreiptos į vainiko vidų.

Pavasarinis didžialapės hortenzijos genėjimas


Svarbu: šio tipo krūmų pavasarinis genėjimas taip pat turėtų būti švelnus – galima pašalinti ne daugiau kaip ketvirtadalį viso ūglių skaičiaus.


Manoma, kad didžialapės hortenzijos suformuoja žiedynus ant praėjusių metų ūglių, o tai nėra visiškai tiesa. Krūmai žydi ant šviežių ūglių, kurie išaugo iš pumpurų ant praėjusių metų šakų. Stambialapės hortenzijos savybė verčia genėjimui skirti ypatingą dėmesį. Tai turėtų būti atliekama atsargiai, stengiantis vienu metu atlikti keletą užduočių: atjauninti ir pagerinti krūmo sveikatą, tuo pačiu skatinant, o ne sutrikdant jo žydėjimą.

Didžialapių hortenzijų genėjimas pavasari @būvis.lt

Didžialapių hortenzijų genėjimas pavasari @būvis.lt

  • Privaloma dalis – sanitarinis genėjimas: šaliname sausus, nulūžusius, sergančius ir nušalusius ūglius.
  • Turėtumėte atsikratyti senų sumedėjusių šakų, kurios yra senesnės nei 4-5 metai.
  • Taip pat reikia pašalinti ūglius, storinančius vainiką ir perteklinius šaknų ūglius.

Pagrindinė sąlyga genint didžialapes hortenzijas – išsaugoti per praėjusį sezoną išaugusias ir dar nežydėjusias šakas. Taip pat, formuojant stambialapę hortenziją, verta nepamiršti šio niuanso: jauni ūgliai, išaugę iš pumpurų arčiau šakos viršūnės, žydi lengviau nei ataugos krūmo apačioje.

Hortenzijos genėjimas rudenį

Hortenzijos genėjimas rudenį

Hortenzijos genėjimas rudenį @būvis.lt

Sodininkai ne vienerius metus ginčijasi, ar hortenzijas reikia genėti rudenį, ar pakanka pavasarinio genėjimo. Kiekviena pusė pateikia savo argumentus, o pradedantysis gali lengvai susipainioti nuomonėse. Tiesa, kaip visada, yra kažkur per vidurį.

Šviesios hortenzijos genėjimas rudenį

Jei šviesioji hortenzija apsigyveno jūsų sode, ypač svarbu žinoti, kaip ją genėti žiemai. Pagal savo formą ir augimo greitį tai paprastas krūmas, dažniausiai susiformavęs arba su laisva laja, arba su kamuoliuko formos. Šviesioji hortenzija visada turi daug ūglių, tiek nuo šaknų, tiek atsirandančių ant šakų. Dėl savo vaisingo augimo šis krūmas reikalauja visų rūšių genėjimo ir beveik viską galima atlikti rudenį.

  • Sanitarinis genėjimas – tai nulūžusių šakų, išdžiūvusių ūglių, žiedynų ir lapų pašalinimas, išskyrus viršutinius.
  • Senėjimą stabdantis genėjimas taikomas senesnėms nei 4 metų šakoms, ypač padengtoms silpnais ir plonais ūgliais. Tokios šakos nupjaunamos iki nulio.
  • Retinant, reikia pašalinti silpnus ūglius ir visą krūmą tankinančią ataugą, t.y. kuri auga vainiko viduje.
  • Genėjimas žydėjimui atliekamas paskutinis. Kadangi šviesiosios hortenzijos žydi ant einamųjų metų ūglių, rudenį visas pagrindines šakas galima sutrumpinti iki 2-4 porų gerai išsivysčiusių pumpurų. Kitais metais iš jų išaugs stiprios, vešliai žydinčios šakos.

Bendra visų hortenzijų taisyklė yra ta, kad genėjimo laipsnis turi įtakos žydėjimo laikui ir kokybei. Genint gausiai, kai pernykštės šakos sutrumpėja iki dviejų pumpurų, krūmui reikia laiko, kad užaugtų jauni ūgliai – tai reiškia, kad žydėjimas įvyksta vėliau, o žiedynai užauga dideli ir vešlūs. Švelnus genėjimas skatina ankstyvą žiedų atsiradimą, tačiau jos bus mažo dydžio. Vidutinis genėjimas (iki 4 pumpurų) šiek tiek atitolina žydėjimą ir leidžia užaugti vidutinio dydžio žiedynams.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų