Kai turite didelę veją, robotas gali nepajėgti susidoroti su visa užduotimi, o stumdyti vejapjovę – labai varginanti užduotis. Traktoriukai idealiai tinka dideliems plotams prižiūrėti ir darbą leidžia daryti greitai, su minimaliomis fizinėmis pastangomis. Tačiau gali būti sudėtinga išsirinkti geriausią modelį, kadangi rinkoje jų – tikra gausybė. Mūsų gidas padės jums orientuotis, į kurias funkcijas reikia atsižvelgti, kai perkama būtent ši sodo technika iš Pigu.lt.
Vejos dydis – bene didžiausią įtaką darantis faktorius
Kai žinote, koks yra vejos dydis, galite labai smarkiai susiaurinti geriausių pasirinkimų sąrašą vos iki keliolikos ar keliasdešimt modelių. Vejos dydis yra vienas iš kertinių faktorių, kuris nulems, kokių parametrų traktoriukas labiausiai tinka.
- Iki 20 arų. Pakanka vidutinės klasės traktoriuko, kurio pjovimo plotis yra <80-85 cm. Čia dar nebūtini patys galingiausi bei daugiausiai funkcijų turintys agregatai. Jeigu labai nenorite išlaidauti, galite įsigyti ir galingą robotą arba stumdomą vejapjovę. Tokiam plotui tikrai dar tinka ir paprastesni sprendimai.
- Nuo 20 iki 40 arų. Vidutinio dydžio vejoms rinkitės modelį su 80-100 cm pjovimo pločiu.
- Daugiau nei 40 arų. Jei turite didelę veją ar sodą, rinkitės traktoriuką, kurio pjovimo plotis būtų 100 cm ar daugiau. Taip greičiau ir efektyviau nupjausite didelius plotus, kadangi reikės mažiau reisų pirmyn-atgal.
Variklio galia – kodėl ji svarbi?
Variklio galia matuojama kilovatais (kW) arba arklio galiomis (AG). Kaip ir automobilyje, taip ir čia – ji susijusi su našumu. Kuo tankesnė bei aukštesnė žolė ir kuo sunkesnis reljefas, tuo galingesnio motoro reikia.
- <6 kW arba <8 AG – tinka mažesnėms vejoms (iki 20-30 a) ir paprastesnėms užduotims atlikti.
- 6-12 kW arba 8-16 AG – šio diapazono vejos traktoriukai idealiai tinka vidutinio dydžio vejoms (iki 40 a) ir gali dirbti ant vidutinio nuolydžio ar nelygaus paviršiaus.
- Daugiau nei 12 kW arba virš 17 AG – skirti didelėms valdoms ar sudėtingam reljefui. Tokie sodo traktoriukai generuoja reikiamą galią, kad būtų galima efektyviai pjauti veją net ir labai nepatogiomis sąlygomis.
Ieškokite OHV (over-head valves) variklių, nes jie yra efektyvesni, tylesni ir ilgaamžiškesni už senesnius, flat-head tipo variklius.
Pagalvokite ir apie transmisiją
Nuo transmisijos priklauso, kaip paprasta bus valdyti vejapjovės greitį ir judėjimo kryptį. Traktoriukai, kuriuos galite rasti Pigu.lt elektroninėje parduotuvėje, turi 3 pagrindinių tipų transmisijas:
Rankinė pavarų dėžė reikalauja rankiniu būdu perjungti pavaras. Ji paprastai būna senesniuose arba ekonominės klasės modeliuose. Jeigu reikia dažnai stoti, toks variantas nėra labai patogus, bet kaina – patrauklesnė nei kitų variantų.
Jei transmisija yra automatinė, tai tokius modelius lengviau naudoti, visai kaip vairuojant automobilį su automatine greičių dėže, nes ji automatiškai perjungia pavaras. Jums akceleruoti ir/ar stabdyti.
Dar yra ir hidrostatinės transmisijos. Jos naudoja skystį galiai perduoti, todėl važiuoja sklandžiausiai ir yra lengviausiai valdomos. Tačiau toks sprendimas išaugina modelio kainą, bet mainais pasiūlo geresnį manevravimą net ir sunkiomis sąlygomis.
Kiti svarbūs faktoriai
Jau kalbėjome apie pjovimo plotį, bet ar žinote, kad yra ir kitų svarbių techninių parametrų, nuo kurių priklauso traktoriuko efektyvumas bei tinkamumas jūsų situacijai?
Daugelyje vejos traktoriukų taip pat galima reguliuoti pjovimo aukštį (paprastai nuo 30 mm iki 120 mm), todėl žolės ilgį galite pritaikyti prie savo estetinių lūkesčių arba net sezono. Kiti svarbūs priedai:
- Nemažai modelių turi ir žibintus priekyje, kad pjauti būtų lengva net ir saulei leidžiantis;
- Sėdynės reguliavimas – labai svarbi funkcija;
- Mulčiavimo rinkinys leidžia pasiekti dar geresnių rezultatų reguliariai prižiūrint veją;
- Jei turite vejos kolektorių, tuomet daug paprasčiau utilizuoti atliekas;
- Galinis kablys leis prisikabinti priekabėlę.
Negalime pamiršti ir dar vieno akcento. Galbūt jūs norite įrenginio, kuris veiktų tyliai, neskleistų išmetamųjų dujų bei nereikalautų tiek priežiūros? Tada rinkitės elektrinį sodo traktoriuką.
Nors dauguma šių agregatų varomi benzinu, elektriniai analogai tampa vis populiaresni dėl jų ekologiškumo.
Benzininiai modeliai išsiskiria didesne galia ir neišsikrauna, todėl idealiai tinka didesnėms vejoms. Tačiau jiems reikia daugiau priežiūros, įskaitant tepalų keitimą ir degalų.
Elektriniai traktoriukai yra tylesni, netaršūs ir reikalauja mažiau priežiūros. Tačiau teks susitaikyti su įkrovimo poreikiu.