
Santykiai
Nėštumo požymiai
Nėštumas yra ypatingas laikotarpis moters gyvenime, kai jos kūnas ruošiasi naujai gyvybei. Nėštumo metu moters organizme vyksta daug pokyčių, kurie gali būti juntami fiziškai ir emociškai. Vienas svarbiausių dalykų nėštumo metu yra suprasti ir atpažinti nėštumo požymius.
Sužinosite: Išskleisti
Informacija iš šio puslapio negali būti naudojama savigydos ir savidiagnostikos tikslais. Paūmėjus ligos simptomams, būtina kreiptis į gydantį gydytoją dėl diagnostinių tyrimų, diagnozės ir teisingo gydymo metodo paskyrimo.
Pirmieji nėštumo požymiai
Pirmieji nėštumo požymiai paprastai pasireiškia maždaug 4-6 nėštumo savaitę. Tai gali būti:
Vėluojančios mėnesinės
Pagrindinis nėštumo požymis. Kai kurios moterys pastebi vėluojančias menstruacijas jau po poros savaičių nuo pastojimo. Tačiau mėnesinės gali vėluoti ir dėl kitų priežasčių, tokių kaip stresas arba hormoniniai sutrikimai, todėl nėštumą patvirtinti galima tik atlikus nėštumo testą.
Kraujavimas arba tepimas
Gali pasireikšti apie 4 nėštumo savaitę, kai apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtina gimdoje. Šis kraujavimas paprastai būna neintensyvus ir trunka neilgai.
Krūtų pokyčiai
Vienas iš ankstyviausių ir dažniausių nėštumo požymių. Krūtys gali padidėti, tapti jautresnės, gali išryškėti areolės, o speneliai gali keisti dydį ir spalvą.
Pykinimas ir vėmimas
Dažniausiai pasireiškia rytais, tačiau gali būti ir ištisą dieną. Pykinimas ir vėmimas paprastai prasideda 4-6 nėštumo savaitę ir baigiasi 12-14 nėštumo savaitę.
Nuovargis
Dažnas nėštumo požymis. Jis gali būti susijęs su hormonų pokyčiais, padidėjusiu kraujo kiekiu ir organizmo pastangomis išlaikyti vaisių.
Dažnas šlapinimasis
Padidėjęs šlapinimasis yra daugiausia susijęs su hormoniniais pokyčiais ir kūno fiziologiniais reagavimais į prasidėjusį nėštumą.
Skonio ir uoslės pokyčiai
- Padidėjęs potraukis kai kuriems maisto produktams;
- Nepasitenkinimas maistu, kurį paprastai mėgstate;
- Rūgštus arba metalo skonis burnoje, kuris išlieka net tada, kai nevalgote.
Kiti nėštumo požymiai
Nėštumo požymiai, kurie gali pasireikšti vėlesnėmis nėštumo savaitėmis, yra:
Galvos skausmai
Susisiekite su savo šeimos gydytoju arba akušeriu, jei esate nėščia ir turite galvos skausmą, kurį nešalina paracetamolis (toks kaip Panadol), ypač nėštumo antrojo pusme.
Nuolatinis galvos skausmas gali būti susijęs su preeklampsija – būkle, kuri gali paveikti jūsų inkstus ir taip padidinti kraujospūdį bei sumažinti kraujo tiekimą jūsų kūdikiui.
Nugaros skausmas
Nugaros skausmas nėštumo metu gali pasireikšti daugiau nei 1 iš 3 moterų. Dažniausiai tai atsitinka dėl raiščių atsipalaidavimo ir laikysenos pasikeitimo dėl augančio nėštumo.
Dusulys
Nėštumo pradžioje hormonas progesteronas padidina jūsų plaučių talpą. Taip galite pernešti daugiau deguonies kūdikiui ir atsikratyti atliekų, tokių kaip anglies dioksidas, kurį gaminate abu. Kiekvienu įkvėpimu kvėpuojate giliau, o įkvepiamo (ir iškvepiamo) oro kiekis žymiai padidėja. Dėl to gali trūkti oro.
Vidurių užkietėjimas
Vidurių užkietėjimas reiškia retus, kietus žarnyno judesius, kuriuos sunku pašalinti. Vidurių užkietėjimas yra dažna nėštumo problema, kurią gali sukelti nėštumo hormonai, lėtinantis virškinimo trakto darbą, arba augančios gimdos spaudimas tiesiajai žarnai.
Hemorojus
Galite išsivystyti hemorojus (taip pat žinomus kaip išvarža) dėl stiprėjančio spaudimo nuo vidurių užkietėjimo arba dėl jūsų kūdikio galvos spaudimo. Būkite ramūs, simptomai paprastai išnyksta savaime netrukus po gimdymo.
Rėmuo ir virškinimo sutrikimai
Rėmuo, refliuksas arba nevirškinimas yra skausmas ir diskomfortas, susijęs su rūgštimi iš skrandžio patenkančios ir „deginančios“ stemplę.
Nėštumo metu sutrinka virškinimas dėl didėjančios gimdos spaudimo pilvo organams ir hormono progesterono, kuris atpalaiduoja raumenis tarp stemplės ir skrandžio, veikimo.
Niežtinti oda
Išplitęs niežėjimas visame kūne nėra dažnas nėštumo metu, tačiau tai gali būti labai varginantis simptomas, trukdantis miegui ir nėštumo malonumui. Sausa oda ir egzema yra dažniausios priežastys, bet kartais niežėjimas gali pasireikšti be aiškios priežasties. Retais atvejais, jei delnai ir kojų padai niežti, tai gali būti dėl rimtos kepenų ligos – šiai būklei patikrinti galima atlikti kraujo tyrimą.
Kojų mėšlungis
Kojų mėšlungis atsiranda dėl susikaupusių rūgščių, kurios sukelia nevalingus paveiktų raumenų susitraukimus. Jas patiria iki pusės nėščiųjų, dažniausiai naktį. Kojų mėšlungis dažniau pasireiškia antrąjį ir trečiąjį trimestrą.
Nuotaikos svyravimai
Kai kurios nėščios moterys patiria nuotaikos pokyčius, pavyzdžiui, dirglumą. Kitos nėščios moterys jaučia pakylėjimo jausmą. Manoma, kad nėštumo hormonai įtakoja chemines medžiagas smegenyse ir sukelia nuotaikos pokyčius.
Rankų tirpimas ir dilgčiojimas
Riešo kanalo sindromas – rankų dilgčiojimas ir tirpimas – nėštumo metu pasireiškia iki 60 procentų moterų. Tai sukelia vidurinio nervo suspaudimas dėl audinių skysčių padidėjimo nėštumo metu.
Makšties išskyros
Išskyrų iš makšties padidėjimas yra dažnas pokytis nėštumo metu. Jei tai susiję su niežuliu, skausmu, blogu kvapu ar skausmu šlapinantis, tai gali būti dėl infekcijos. Kreipkitės į savo šeimos gydytoją.
Vaginitas
Vaginitas yra makšties uždegimas, kuris kelia nerimą daugeliui moterų. Dažniau pasitaiko nėštumo metu. Kai kurios vaginito priežastys yra makšties pienligė, bakterinė vaginozė, trichomonozė ir chlamidijos. Kreipkitės į savo šeimos gydytoją dėl diagnozės ir gydymo
Venų varikozė ir kojų edema
Kojų venų varikozė nėštumo metu yra labai dažna dėl įvairių veiksnių, įskaitant padidėjusį cirkuliuojančio kraujo tūrį nėštumo metu ir nėščiosios gimdos spaudimą didesnėms venoms. Padidėjęs spaudimas venoms taip pat gali sukelti kojų patinimą (edemą), kuris gali sukelti skausmą, sunkumo jausmą, mėšlungį (ypač naktį) ir kitus neįprastus pojūčius.
Ne visos moterys patiria visus nėštumo požymius. Kai kurie požymiai gali būti labai lengvi arba visai nepasireikšti.
Kaip nustatyti, ar esate nėščia?
Jei manote, kad galite būti nėščia, geriausias būdas tai nustatyti yra atlikti nėštumo testą. Nėštumo testus galima įsigyti vaistinėse ir juos galima atlikti namuose.
Jei nėštumo testas yra teigiamas, turėtumėte apsilankyti pas gydytoją, kad patvirtintumėte nėštumą ir gautumėte daugiau informacijos apie nėštumą ir gimdymą.
Nėštumo požymiai, kurie gali būti susiję su rimtomis sveikatos problemomis
Kai kurie nėštumo požymiai gali būti susiję su rimtomis sveikatos problemomis, tokiomis kaip:
- Kraujavimas iš makšties;
- Jūsų kūdikio judėjimas yra mažesnis nei įprastai;
- Stiprus pilvo skausmas;
- Skausmas, kuris nepraeina;
- Vaisiaus vandenų nutekėjimas (tai yra, jei jūsų vanduo nutrūksta);
- Aukšta temperatūra;
- Ūmus pykinimas ir vėmimas;
- Galvos skausmas, kuris nepraeina;
- Regos sutrikimai;
- Plačiai paplitęs odos niežėjimas;
- Staigus veido, rankų ir pėdų patinimas;
- Neįprastos išskyros iš makšties;
- Staigus svorio padidėjimas.
Jei patiriate bet kurį iš šių simptomų, turėtumėte nedelsdami kreiptis į gydytoją.
Svarbu pažymėti, kad visi žmonės yra skirtingi, ir nėštumo požymiai gali pasireikšti skirtingai kiekvienam asmeniui. Be to, kai kurie iš šių simptomų gali būti susiję su kitomis sveikatos problemomis, todėl svarbu pasitarti su gydytoju arba ginekologu, jei pastebite kokių nors pokyčių, kurie gali rodyti nėštumą.
Kur kreiptis pagalbos
- Skubaus atvejo metu skambinkite 112 bendruoju pagalbos numeriu;
- Jūsų šeimos gydytojas;
- Ginekologas;
- Jūsų ligoninė;
- Vaistininkas.
Norint užtikrinti sveiką nėštumą ir motinos bei vaisiaus gerovę, svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją, laikytis sveikos mitybos ir vengti kenksmingų įpročių, tokio kaip rūkymas ar alkoholio vartojimas. Sveikas gyvenimo būdas ir reguliarūs patikrinimai gali padėti užtikrinti sėkmingą nėštumą.
Negalima savarankiškai gydytis ir diagnozuoti sau ligas! Norėdami tiksliai diagnozuoti ligą, kreipkitės į gydytoją. Tik gydantis gydytojas gali teisingai diagnozuoti ir paskirti tinkamą gydymo metodą.