Mus rasite
Vilniaus senoji Rotušės nuotrauka
Vilniaus senoji Rotušės nuotrauka

Istorija ir paveldas

Senoji Vilniaus Rotušė

Nuo senų laikų Vilniaus Rotušė yra miesto vartai visiems čia gyvenantiems ir atvykstantiems. Šis gražus ir įspūdingas pastatas, esantis sostinės širdyje, yra ne tik administracinis miesto centras, bet ir žymus kultūrinis bei architektūrinis Lietuvos simbolis. Liudydamas ilgą Vilniaus istoriją Rotušė jau daugiau nei penkis amžius puošia senamiesčio peizažą.

Įkūrimas

1323 m. miesto savivaldos privilegiją Vilniui suteikė didysis kunigaikštis Gediminas.

1387 m. Jogailos privilegija Vilniui suteiktos Magdeburgo teisės. Buvo sudaryta miesto valdžia, vadinama magistratu, ir įkurta šios valdžios būstinė – Rotušė.

1432 m. miestiečių teises dar labiau išplėtė Žygimantas Kęstutaitis. Tais pačiais metais pirmą kartą Vilniaus miesto Senoji Rotušė minima dabartinėje vietoje.

Rekonstrukcijos

Rotušę daug kartų niokojo gaisrai ir karai.

1603 m. buvo užfiksuotas pirmasis Rotušės pastato rekonstrukcija.

1662 m. buvo atstatyta viršutinė medinė Rotušės bokšto dalis po buvusio 1655 m. gaisro.

1749–1756 m. Rotušę restauravo architektas J. K. Glaubicas po buvusio 1749 m. gaisro, rekonstravęs patį pastatą ir atstatęs mūrinį bokštą.

1788 – 1799 m. Rotušė buvo dar kartą rekonstruota dėl 1781 m. nugriuvusio bokšto. L. Stuokos – Gucevičiaus projektuotas pastatas suteikė Rotušei dabartinį jos pavidalą. Interjero dekoravimo darbai vyko ir XIX a. pradžioje. Rūsiuose matomi visų rekonstrukcijų pėdsakai, be to, dar vienos gotiškos, kuri gali būti susieta su 1432 m.

Ankstyvosios Rotušės iliustracija

Ankstyvosios Rotušės iliustracija

Veikla

Rotušėje buvo įsikūręs miesto magistratas, teismas, pirklių bendruomenės kambarys, iždinė, raštinė, archyvas, devynios krautuvės, patalpos saiko matams, grūdų atsargoms, ginklų sandėliui, rūsiuose – kalėjimas.

XIX a. pradžioje magistratas Rotušės didžiojoje salėje rengdavo viešąsias varžytines, ėmė rengti koncertus ir pirmuosius profesionalius teatro pasirodymus.

Nuo 1811 m. (panaikinus savivaldą) Rotušėje veikė „Mažasis“ teatras, o nuo 1845 m. iki 1924 m. įsikūrė ir veikė nuolatinis miesto teatras. Po spaudos draudimo, 1906 m. teatre buvo suvaidintas pirmasis lietuviškas spektaklis – Marcelino Šikšnio tragedija „Pilėnų kunigaikštis“. Rotušėje vaidino lietuvių dramos tėvu vadinamo režisieriaus Juozo Vaičkaus įkurtas „Skrajojamasis teatras“.

Po 1924 m. Rotušė buvo apleista ir ėmė nykti.

Nuo 1940 m. Rotušėje įsikūrė LTSR Dailės muziejus.

Šiandieną Senojoje Vilniaus miesto rotušėje vyksta aktyvus kultūrinis gyvenimas – čia pristatomos dailės kūrinių parodos, vyksta koncertai, įvairūs reprezentaciniai renginiai, bendruomeninė veikla.

Įdomioji senosios Vilniaus Rotušės istorijaVilniaus Rotušės informacija

Adresas:

Didžioji g. 31, LT-01128 Vilnius

Darbo laikas:

I–V 11.00–19.00 val.

VI    10.00–17.00 val.

VII  Nedirba

Parodų lankymas yra nemokamas.

Informacija telefonu:

I–V (8 5) 261 8007

VI    (8 6) 098 1917

Neįgaliųjų žmonių dėmesiui: Vilniaus Rotušėje yra įrengtas lauko keltuvas ir liftas. Norint jais pasinaudoti, prašome paskambinti tel.: 8 609 81917.

Vilniaus Rotušės svetainė

Skaityti toliau

Aistringas keliautojas ir rašytojas, kuris ne tik ištyrinėja pasaulio gamtos grožį, bet ir įsigilinęs į žmonių ir kultūrų praeitį. Jo susidomėjimas istorija suteikia dar gilesnį supratimą apie vietas, kurias jis lanko, ir suteikia papildomos vertės jo straipsniams ir nuotraukoms.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų