Istorija ir paveldas
TOP10: žymiausi pasaulio griuvėsiai
Kadaise klestėję miestai, didingos šventyklos bėgant amžiams prarado savo svarbą ir šlovę. Tačiau šiandien tai – vieni lankomiausių pasaulio griuvėsių. Tai griuvėsiai, pasakojantys užmirštas, šlovingas, šiurpias ir mistikos kupinas istorijas.
Romos koliziejus, Italija
Statinys, tapęs ne tik Romos, bet ir vienu iš visos Italijos simbolių – tai prieš 2000 metų iškilęs Koliziejus, arba Flavijaus amfiteatras. Greta Romos forumo stūksantys koliziejaus griuvėsiai iki šių dienų yra vienas didžiausių traukos centrų Italijos sostinėje. Gladiatorių kovoms skirtas statinys kadaise talpindavo 55 tūkst. žiūrovų.
Stounhendžas, Anglija
Vienas paslaptingiausių statinių Anglijoje, iki šių dienų keliančių daug spėlionių ir abejonių dėl savo kilmės bei paskirties – tai Stounhendžas (Stonehenge), magiškas priešistorinis paminklas. Mokslininkai šiam statiniui priskyrė sakralinę, ritualinę paskirtį. Magišką ansamblį netoli Solsberio sudaro ratu išdėstyti trilitai, kuriuos sudaro po keliasdešimt tonų sveriantys akmenys.
Maču Pikču, Peru
Andų kalnuose kadaise klestėjusio senovinio inkų miesto, pavadinto Maču Pikču, griuvėsiai buvo atrasti tik 20 a. pradžioje, tačiau netrukus ši magiška vieta tapo bene populiariausia Peru lankytina vieta. Inkai, statydami miestą atokioje vietoje aukštai kalnuose (2400 m aukštyje), čia tempė ne tik didžiulius akmeninius luitus, bet ir daržovėms auginti tinkamą žemę.
Petra, Jordanija
Bene žymiausia archeologinė Jordanijos vietovė – tai Petra, kadaise klestėjęs Nabatėjos karalystės miestas. „Raudonąja dykumos rože“ pramintas miestas buvo iškaltas tiesiog uolose maždaug 200 m. pr. Kr. Čia galima išvysti ne tik buvusias šventyklas, rūmus, amfiteatrus, bet ir kitus statinius, o taip pat ir kapavietes.
Pompėja, Italija
Daugybė istorijų ir kino filmų yra sukurta apie liūdno likimo miestą – Pompėją. Kadaise buvęs turtingas ir klestintis romėnų miestas 79 m. buvo sunaikintas ir palaidotas po išsiveržusio Vezuvijaus ugnikalnio pelenais. 18 a. pradėjus archeologinius kasinėjimus buvo atrasta daugybė radinių, puikiai iliustruojančių romėnų gyvenimo būdą.
Atėnų Akropolis, Graikija
Senovės Graikijos politinių ir kultūrinių pasiekimų simbolis – tai virš Atėnų iškilęs Akropolis, kurį karūnuoja 5 a. pr. Kr. pastatyta Partenono šventykla. Tačiau tobula simetrija pasižymintis Partenonas anaiptol nėra vienintelis Akropolio pastatas. Čia taip pat verta aplankyti Propilėjų vartus, Dionizo teatrą bei gausybė šventyklų ir kitų pastatų.
Čičen Ica, Meksika
Senovinio majų miesto, Čičen Icos, griuvėsiai šiandien traukia milijonus lankytojų. Čia galima išvysti 8-13 a. klestėjusios majų imperijos statinių liekanas – laiptuotąsias piramides, šventyklas ir kt. Bene žymiausia yra įspūdingo dydžio Kukulkano piramidė, kurios architektūra atspindi tuometinį majų pasaulio suvokimą ir astronomines žinias. Ši piramidė buvo naudojama kaip kalendorius.
Borobuduras, Indonezija
Didžiausia budistų šventykla Pietryčių Azijoje – tai mistiškasis Borobuduras, esantis Indonezijoje. Šventyklą puošia per 500 Budos skulptūrų. 8-9 a. įkurta šventykla kurį laiką buvo užnešta vulkaniniais pelenais ir vėl atrasta tik 19 a. pradžioje.
Efesas, Turkija
Vienas didingiausių graikų-romėnų laikotarpio miestų – dabartinės Turkijos teritorijoje esantis Efesas, saugantis gausybę įspūdingų archeologinių statinių. Čia išlikę šventyklų, amfiteatro, kitų statinių griuvėsiai. Vis tik bene žymiausias Efeso statinys buvo Artemidės šventykla, kuri buvo pripažinta vienu iš septynių Antikos pasaulio stebuklų. Deja, iš kadaise stovėjusių 120 šventyklos kolonų šiandien išlikusi tik viena.
Luksoro šventykla, Egiptas
Tik 19 amžiuje buvo atrasta ilgus šimtmečius Nilo dumblu užnešta ir smėlio užpustyta Luksoro šventykla. Ši šventykla – tai vienas didingiausių Senovės Egipto architektūros pavyzdžių. Šventykla tuometiniuose Tėbuose (dabar Luksoras) buvo pastatyta daugiau nei prieš 3400 m.