Antikos laikai suteikė žmonijai daug naujų atradimų. Naujame būvis.lt straipsnyje kalbame apie Senovės Graikijos pasiekimus, kurie leido žmonijai padaryti galingą šuolį į priekį.
Žemiau rasite sąrašą svarbiausių senovės graikų pasiekimų, apie kuriuos turėtų žinoti kiekvienas.
Architektūra

Yra trys graikų architektūriniai pasiekimai – kolonos, Archimedo sraigtas ir skriemuliai. Greičiausiai jau žinote apie kolonas ir jų vaidmenį architektūroje. Archimedo sraigtas padėjo žmonėms perkelti vandenį aukštyn į drėkinimo kanalus, o be skriemulio ir lyno neveiktų kranai. Taigi, manoma, kad pirmasis statybinio krano prototipas atsirado apie VI – V pr. m. e.
Pagrindiniai Senovės Graikijos architektūros objektai – šventyklos. Ant Akropolio kalvos esanti Partenono šventykla buvo laikoma vienu geriausių graikų architektūros pavyzdžių. Šis orientyras buvo pastatytas senovės graikų deivės Atėnės garbei. Šiandien šventykla tik iš dalies išsaugojo savo pirminę išvaizdą ir yra apleistos būklės. Tačiau masyvios kolonos ir kontrastingos smulkios detalės yra senovės architektūros idealas.
Matematika
Senovės graikai padėjo pagrindą tokiai matematikos raidai, kokia ji egzistuoja šiandien. Jei egiptiečiai apvalindavo skaičius nesilaikydami matematinio griežtumo, graikai, atvirkščiai, kalbėjo apie tai, kaip svarbu išlaikyti skaičiavimų tikslumą. Būtent siekiant šio tikslumo buvo toliau plėtojama matematika.
Technologijos

Besisukantys malūnai, bronzos liejimo technika, vandens laikrodžiai, torsioninės katapultos, vandentiekis ir net pirmieji automatai – tai tik keletas iš Senovės Graikijoje sukurtų technologijų. Daugelio šiandien mums komfortą teikiančių technologijų prototipai buvo išrasti senovėje. Beje, manoma, kad pirmasis odometro prototipas, žadintuvas, kartografija taip pat atsirado Senovės Graikijoje.
Medicina
Nepaisant to, kad senovės graikai buvo labai prietaringi ir tikėjo, kad ligos yra dievų bausmė, o gydymas – jų dovana, būtent Senovės Graikijoje buvo imtasi pirmųjų bandymų nustatyti tikrąsias ligų priežastis.
Būtent senovės graikų gydytojai pirmieji ištyrė tam tikrų ligos simptomų priežastis ir pasekmes, juos susistemino, taip pat eksperimentavo gydymo metodais.
Mokslas

Ir vėlgi, senovės Graikijos kultūra, turtinga savo atradimais, padėjo pagrindus mokslui kaip tokiam. Visuotinai pripažįstama, kad pagrindinis mokslo pamatas buvo padėtas senovės graikų filosofų pastangomis apie VI a. pr. m. e. Būtent tada mitologinis mąstymas ėmė nykti į antrą planą, užleisdamas vietą racionaliam mąstymui, paremtam modelių tyrimais.
Filosofija
Senovės filosofai taip pat sugebėjo padėti Vakarų mąstymo pagrindus, pirmenybę teikdami protui ir racionaliam mąstymui. Tai mąstymas, prieštaraujantis magiškam mąstymui, kuris neturi tvirtos įrodymų bazės.
Istorija

Visuotinai pripažįstama, kad Herodotas yra „istorijos tėvas”, bent jau taip jį vadino Ciceronas. Faktas yra tas, kad Herodotas tapo pirmojo išlikusio traktato „Istorija”, kuriame aprašomi graikų ir persų karai, taip pat daugelio jo laikų tautų papročiai, autoriumi.
Nepaisant to, kad jo darbuose yra dalių, kurias šiuolaikiniai istorikai pripažino fiktyviais, dauguma jo darbų pasitvirtino ir buvo pripažinti teisingais.
Geometrija
Nors kai kurie geometrijos pagrindai atsirado anksčiau nei ėmesi senovės graikai, būtent jie sugebėjo toliau tobulinti geometrinę teoriją. VI amžiuje pr. m. e. Talis iš Mileto nustatė daugybę geometrinių aksiomų, o vėliau Pitagoras, Euklidas ir Archimedas padarė svarbių atradimų geometrijos srityje, kurios iki šiol dėstomos švietimo įstaigose.
Olimpinės žaidynės

Ir nors olimpinės žaidynės savo modernesne forma egzistuoja tik nuo 1896 m., iš tikrųjų jos pirmą kartą pasirodė senovės graikų dėka. Yra žinoma, kad pirmosios olimpinės žaidynės buvo surengtos 776 m.
Olimpinės žaidynės buvo atletinės varžybos, skirtos graikų dievams. Jos apėmė bėgimo, šuolio į tolį, imtynių, disko ir ieties metimo bei vežimų lenktynių varžybas. Nugalėtojai buvo apdovanojami laurų vainikais, kurie tarnavo kaip garbės ženklas.
Biologija
Būtent Aristotelį, garsų graikų filosofą, gyvenusio 384–322 pr. m. e., laikome „zoologijos ir biologijos tėvu”. Ir viskas todėl, kad Aristotelis pirmasis pradėjo klasifikuoti gyvūnus ir augalus, sugrupuodamas juos pagal panašias savybes.
Demokratija

Konstitucijos idėją sugalvojo senovės graikai. Todėl esame dėkingi Senovės Graikijai už jos indėlį į šiuolaikinės demokratijos vystymąsi. Taigi Atėnuose bet kuris pilietis galėjo teikti pasiūlymus ir balsuoti už priimtus sprendimus.
Teatras
Manoma, kad būtent Dionisui skirtos šventės sudarė pagrindą būsimiems teatro pasirodymams. Iš pradžių teatrai buvo statomi po atviru dangumi, kad spektaklį galėtų aplankyti kuo daugiau gyventojų. Taigi pirmieji teatro spektakliai glaudžiai susiję su graikų mitologija.