Mus rasite
Kaip nustatyti mastelį?
Kaip nustatyti mastelį? @būvis.lt

GoWild

Mastelis ir jo nustatymas

Apie žemėlapyje ar plane vaizduojamo žemės paviršiaus sumažinimo laipsnį galima spręsti iš žemėlapio mastelio.

Skaitmeninis mastelis

Dažniausiai pateikiamas trupmena, kurios skaitiklyje žymimas atkarpos ilgis, išmatuotas žemėlapyje, vardiklyje – tos atkarpos tikrasis ilgis, išmatuotas tais pačia vienetais vietovėje.

[powerkit_alert type=”success” dismissible=”false” multiline=”false”]
Pavyzdžiui, užrašas M = 1:1 000 000 reiškia, kad vienas cm žemėlapyje atitinka milijoną cm (10 000 m arba 10 km) vietovėje.
[/powerkit_alert]

Taigi visi atstumai tarp tame žemėlapyje atvaizduotų objektų yra sumažinti vieną milijoną kartų. Norint nustatyti tikruosius atstumus tarp įvairių žemėlapyje pavaizduotų taškų, pakanka žemėlapyje išmatuotą atstumą padauginti iš skaitmeninio mastelio vardiklio.

Mastelių pavyzdžiai

Mastelių pavyzdžiai

Linijinis mastelis

Linijinis mastelis — tai tiesė, padalinta į keletą lygių atkarpų, proporcingų vietovėje taikomiems atstumų matavimo vienetams. Naudojantis linijiniu masteliu ir siūlu ar kita kokia matuokle, galima nustatyti tikrąjį atstumą tarp žemėlapio taškų, neatliekant jokių skaičiavimų. Kartais žemėlapyje mastelis užrašomas tiesiog žodžiais, pavyzdžiui: „1 cm žemėlapyje atitinka 1 km vietovėje“. Tai — natūralus mastelis.

Turistinėje praktikoje, didinant ar mažinant žemėlapio kopiją, visada atitinkamai pasikeičia ir jo mastelis.

[powerkit_alert type=”success” dismissible=”false” multiline=”false”]Pavyzdžiui, M= 1:100 000 žemėlapio keturis kartus padidintos fotokopijos skaitmeninis mas­telis jau bus M = 1:25 000. Vieno km ilgio vietovės atkarpa toje kopijoje bus jau ne vieno, o keturių cm ilgio.[/powerkit_alert]

Kaip nustatyti mastelį?

Kartais per neapsižiūrėjimą žemėlapis nukopijuo­jamas be mastelio, ir jį tenka nustatyti pačiam. Tai atliekama, išmatavus žemėlapyje atstumą tarp taškų, kurių tarpusavio nuotolis vietovėje yra žinomas.

Jeigu žemėlapyje yra atvaizduotas geografinis tinklelis (meridianai ir paralelės), tai jo mastelį galima apskaičiuoti, žinant, kad 1 laipsnis geografinio plo­čio apytikriai lygus 111 km (tiksliau—111 km 120 m). Topografiniuose žemėlapiuose nuotolius nu­statyti padeda specialus tinklelis, kurio linijų atstu­mas vietovėje yra lygus 1 km. Tokiu pat atstumu viena nuo kitos kertamos ir didelių miškų biržės.

Visi žemėlapiai gaminami taip, kad šiaurė būtų jų viršuje. Planuose ir turistinėse schemose, kur nė­ra geografinio tinklelio, šiaurės kryptis gali būti pa­rodyta tam tikra rodykle.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Darbo bitė, užsispyręs, mažų žingsnelių ir taiklaus šūvio šalininkas, bet dažniausiai man niekas nepavyksta. Agresyvus optimistas. Draugijoje kelių rūpesčių. Senatvėje tikriausiai rašysiu prisiminimus. Visi jie bus išgalvoti nuo A iki Z.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų