Mus rasite
Azalija - kada tręšti ir išsamūs priežiūros patarimai?
Azalijos tręšimas, kad žydėtu @būvis.lt iliustracija

Sodas ir daržas

Azalija – kada tręšti ir išsamūs priežiūros patarimai

Azalijos yra iš tiesų nuostabus augalas, kurį auginti verta dėl daugybės priežasčių. Na o, aš pasakosiu, kaip rūpintis, kuo ir kada tręšti azalijas.

Pradedančiajam Azalija atrodo neįtikėtinai sunkiai prižiūrimas augalas. Tačiau viskas nėra taip baisu. Jei laikysitės tam tikrų priežiūros taisyklių, rododendras jums nesukels ypatingų problemų.

Vietos parinkimas bei sodinimas

Aš jums išsamiai papasakosiu, kur sodinti Azaliją, kaip tai padaryti teisingai ir kaip prižiūrėti augalą ateityje.

Apšvietimas. Laukinėje gamtoje azalijos auga pomiškyje, slepiasi po kitais medžiais. Kultivuotos šių augalų rūšys taip pat nemėgsta saulės nušviestų plotų. Šiems krūmams reikia dalinio apšvietimo. Nuo tiesioginių saulės spindulių lapų kraštai dažnai pradeda ruduoti, stabdomas vystymasis, azalija praranda savo dekoratyvumą.

Dėl šios priežasties azaliją geriau sodinti šiaurinėje namo pusėje arba po medžiu. Geriausi kaimynai yra pušies arba ąžuolo medžiai su laistymo sistema: jie suteiks pavėsį, kurio reikia krūmui, tačiau tuo pačiu metu jie neatims drėgmės ir maistinių medžiagų. Tačiau nerekomenduojama sodinti šalia beržo, klevo, alksnio ir kaštono, nes šie medžiai labai alina dirvą ir slopina artimiausių “kaimynų” augimą.

Žydinti azalija

Žydinti azalija @būvis.lt iliustracija

Drėgmė. Normaliam augalo vystymuisi reikia didelės oro drėgmės. Tačiau per didelė drėgmė šaknų srityje gali sukelti žydėjimo trūkumą ir ligų atsiradimą. Kad tai būtų išvengta, augalas turėtų būti sodinamas vietovėse, kuriose yra didelis požeminio vandens lygis ir aukštose vietose, kur nesikaupia vanduo po lietaus.

[powerkit_alert type=”warning” dismissible=”false” multiline=”false”]
Nustatyti, ar sodinimo vieta yra tinkama, gana paprasta. Padarykite apie 50-60 cm gylio skylę ir užpildykite ją iki pusės vandeniu. Jei po kelių valandų paaiškėja, kad vanduo nesusigėrė, krūmą tokioje vietoje bus galima pasodinti tik tuo atveju, jei padarysite drenažą.
[/powerkit_alert]

Dirvožemio rūgštingumas. Tai yra vienas iš tų augalų, kurio normaliam vystymuisi reikalingas rūgštus dirvožemis. Optimalus rūgštingumo lygis laikomas pH 4,0-5,5. Jei dirvožemis neatitinka šių savybių, tada, sodinant augalą, į duobę pridėkite durpių.

Be visų minėtų sąlygų, renkantis sodinimo vietą, taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kad vieta turi būti apsaugota nuo stiprių vėjų, pastatų, tvoros ar kitų augalų.

Tinkamas azalijos sodinimas

Augalo su atvira šaknų sistema sodinimo laikas yra pavasaris, kai šalnų grėsmė jau praėjusi, o krūmų žydėjimas dar neprasidėjęs. Per šį laikotarpį prasideda aktyvus naujų ūglių augimas, todėl augalui bus lengviau įsitvirtinti naujoje vietoje.

Jei dėl kokių nors priežasčių praleidote tinkamą momentą sodinimui, azaliją galite sodinti rudenį. Svarbiausia tai padaryti iki spalio vidurio, kad augalas turėtų laiko įsitvirtinti prieš prasidedant šalčiui.

Augalas su uždara šaknų sistema gali būti sodinamas bet kuriuo šiltuoju metų laiku, tačiau geriau tai padaryti pavasarį. Pasodinus krūmą, pašalinkite iš jo visus žiedynus – tai privers augalą pradėti formuoti naujus ūglius ir padėti greitai prisitaikyti prie naujų augimo sąlygų.

Sodinimo duobės paruošimas gali būti skirtingas. Svarbiausia, kad dirvožemis būtų purus, derlingas ir šiek tiek parūgštintas. Štai keletas dirvožemio sudėties variantų:

  1. Sumaišykite rūgštines (aukštumų) durpes (3 dalys), sodo dirvą (0,5 dalys) ir pušies žievę (1 dalis). Po to į paruoštą mišinį įpilkite šiek tiek perlito.
  2. Paimkite durpes (3 dalis), lapuočių humusą (2 dalis), spygliuočių dirvą (1 dalis) ir upės smėlį (taip pat 1 dalis).
  3. Sumaišykite pušies žievę, velėnos dirvą ir rūgštines durpes, kurios keletą metų buvo kompostuojamos santykiu 2:1:2.

Sodinimo duobės dydis priklauso nuo sodinuko dydžio. Augalui su uždara šaknų sistema duobė turi būti nedidelė. Augalams su atviromis šaknimis sodinimo duobė yra 0,5-1 m gylio ir apie 1 m pločio.

Azalijos sodinimas. Jei augalą sodinsite toje vietoje, kur vanduo dažnai užsistovi, duobės apačioje klojamas 20 centimetrų drenažo sluoksnis. Šiam tikslui naudojamos skaldytos plytos, žvyras, molis, smėlis arba susmulkintas akmuo.

Azalijos priežiūra

Azalijos priežiūra @būvis.lt iliustracija

Tada reikia duobę pusiau užpildyti paruoštu dirvožemio mišiniu ir ant jo dėti augalo daigą. Augalų šaknys ištiesinamos ir laistomos kambario temperatūros vandeniu. Po to vėl dedama dirvožemio ir vėl laistoma. Šalia augalo esantis dirvožemis mulčiuojamas pušies žieve arba spygliuočių medžių pjuvenomis. Mulčiavimas išlaikys drėgmę dirvožemyje, apsaugos sodinuką nuo piktžolių, augalo paviršiaus šaknų sistemą nuo šalčio žiemą.

[powerkit_alert type=”warning” dismissible=”false” multiline=”false”]
Jei sodinate kelis augalus vienas šalia kito, palikite 0,7–1,5 m tarpus tarp vidutinio aukščio krūmų ir sodinkite aukštus augalus 2,0–2,5 m atstumu vienas nuo kito.
[/powerkit_alert]

Azalijos laistymas

Jei lapai tapo matiniai, nykstantys, o ant kraštų atsirado rudos dėmės, augalas kenčia nuo drėgmės trūkumo. Nesant lietaus, krūmas laistomas bent du kartus per savaitę, 10 litrų vandens po kiekvienu suaugusiu augalu (pusė normos pakaks jauniems krūmams). Azalija taip pat gerai reaguoja į purškimą, kuris turėtų būti atliekamas anksti ryte arba vakare, kai augalas negauna saulės spindulių.

Azalijos tręšimas

Jei dirvožemis sodinant buvo paruoštas teisingai, tada pirmaisiais metais augalui nereikia papildomo tręšimo. Nuo kitų metų krūmai tręšiami du kartus per sezoną – balandžio mėnesį, prieš žydėjimą ir iškart po jo. Patartina naudoti skystas trąšas, švelniai pilant.

[powerkit_alert type=”warning” dismissible=”false” multiline=”false”]Medienos pelenai ir trąšos su chloru neturėtų būti naudojamos azalijai tręšti (jie šarmina dirvą), taip pat nereikėtų naudoti organines trąšas.[/powerkit_alert]

  • Pirmasis augalo tręšimas atliekamas mineraline trąša, pavyzdžiui, azofoska, arba amonio sulfato, superfosfato ir kalio sulfato mišiniu (santykiu 2:1:1,5) 30-40 g mišinio 1 kv.m.
  • Antrojo tręšimo metu pagrindinis dėmesys skiriamas fosforui ir kaliui, kurie prisideda prie žiedpumpurių susidarymo kitiems metams.
Žydinčios Azalijos nuotrauka

Žydinčios Azalijos @būvis.lt nuotrauka

Ką dar svarbu žinoti?

Be tręšimo ir laistymo, azalijos priežiūra taip pat apima nudžiūvusių žiedynų pašalinimą. Suaugusiems augalams šis metodas nukreips maistines medžiagas į žiedpumpurius, o jaunies augalams paskatins aktyvesnį naujų ūglių formavimąsi, o tai lems krūmo augimą į aukštį ir plotį.

Kitas dalykas, kuris padės augalui, yra uždanga. Ekspertai rekomenduoja, kad visžaliai krūmai būtų apdengti pirmuosius 2-3 metus. Aukštiems augalams naudojamos eglių šakos, o žemiems augalams – džiovinti ąžuolo lapai. Atėjus pavasariui, uždangos iš karto nuimti nereikėtų, nes ji apsaugos nuo saulės spindulių.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų