Mus rasite
Gardenija - sodinimas, auginimas ir priežiūra
Auganti Gardenija @būvis.lt nuotrauka

Sodas ir daržas

Gardenija – sodinimas, auginimas ir priežiūra

Gardenija (Gardenia jasminoides) yra nuostabus ir kvapnus augalas, kuris labiausiai žinomas dėl savo gražių, baltų ar kreminių žiedų ir blizgių, tamsiai žalių lapų. Nors ji gali būti šiek tiek reiklesnė nei kiti kambariniai augalai – tinkama priežiūra užtikrina jos grožį ir sveikatą.

Straipsnyje pateikių pagrindinius patarimus – kaip sodinti, auginti ir prižiūrėti gardeniją.

Augalo sodinimas

Gardenijos mėgsta ryškią, bet netiesioginę šviesą. Jas geriausia laikyti prie rytinio arba vakarinio lango. Venkite tiesioginių saulės spindulių, kurie gali nudeginti lapus. Gardenijos geriausiai auga rūgščioje, gerai drenuotoje dirvoje (pH 5.0–6.0). Naudokite specialų substratą rūgščios dirvos mėgstantiems augalams arba pridėkite durpių, kad padidintumėte rūgštingumą.

Sodinimo procesas:

• Pasirinkite vazoną su drenažo skylėmis.
• Užpildykite vazoną rūgščia žeme ir pasodinkite gardeniją taip, kad jos šaknys būtų gerai uždengtos. Bet ne per giliai.
• Laistykite augalą, kad dirva būtų drėgna, bet nepermirkusi.

Žydinti gardenija

Žydinti gardenija @būvis.lt nuotrauka

Gardenijos auginimas

Laistykite reguliariai, kad dirva būtų tolygiai drėgna, bet nepermirkusi. Venkite perlaistymo, kuris gali sukelti šaknų puvimą. Naudokite kambario temperatūros vandenį ir, jei įmanoma, lietaus arba distiliuotą vandenį, nes gardenijos jautrios kietam vandeniui.
Gardenijos mėgsta didelę oro drėgmę. Norint padidinti drėgmę aplink augalą – galite naudoti drėkintuvą arba padėklą su vandeniu ir akmenukais. Reguliariai purkškite lapus kambario temperatūros vandeniu, ypač žiemą, kai oras sausas.

Gardenijos geriausiai auga šiltoje aplinkoje. Optimali temperatūra dieną yra apie 18–24°C, o naktį – 15–18°C. Venkite staigių temperatūros pokyčių ir skersvėjų. Tręškite gardenijas kas 2–4 savaites pavasarį ir vasarą, naudojant rūgščios dirvos mėgstantiems augalams skirtas trąšas. Žiemą tręškite rečiau arba visai nustokite.

Augalo priežiūra

Po žydėjimo genėkite gardeniją, kad išlaikytumėte norimą formą ir skatintumėte naujų ūglių augimą. Pašalinkite nužydėjusius žiedus ir silpnus, ligotus ar per ilgius ūglius. Gardenijos gali būti jautrios amarams, voratinklinėms erkėms ir miltligėms. Reguliariai tikrinkite augalą ir, jei pastebite kenkėjų, naudokite ekologiškus insekticidus arba muilo tirpalą.

Gardenijos žiedas

Gardenijos žiedas @būvis.lt iliustracija

Stebėkite augalą dėl šaknų puvinio, kuris gali atsirasti dėl perlaistymo. Jei pastebite puvinio požymius, sumažinkite laistymą ir užtikrinkite gerą drenažą.

Kaip dauginti?

Gardenijas lengva dauginti auginiais. Nupjaukite 10-15 cm ilgio sveiką ūglį su keliais lapais pavasarį arba vasarą. Pašalinkite apatinės dalies lapus ir įmerkite augalą į šaknijimosi indą, tada įdėkite į drėgną, rūgščią žemę. Uždenkite auginį plastikine plėvele ar maišeliu, kad sukurtumėte šiltnamio efektą ir laikykite šiltai, kol pasirodys šaknys.

• Pasirinkite sveiką stiebą ir įpjaukite jį. Apvyniokite įpjovą drėgnomis samanomis ir uždenkite plastikine plėvele.
• Po kelių savaičių, kai pasirodys šaknys, atskirkite stiebą nuo motininio augalo ir pasodinkite atskirai.

Gardenijos reikalauja šiek tiek daugiau dėmesio nei kai kurie kiti kambariniai augalai, bet tinkamai prižiūrint jos apdovanoja gražiais, kvapniais žiedais ir sveikais lapais.

Skaityti toliau

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų