Sodas ir daržas
Kada ir kaip tręšti avietes?
Po ramybės laikotarpio dauguma augalų vėl pradeda augti ir derėti. Avietės yra vienas iš jų. Pailsėjusios po žiemos, jos apauga jaunais lapais ir jau ruošiasi naujam augimo bei derliaus sezonui. Ar būtina joms padėti naudojant trąšas? Kada tręšti avietes ir kokias trąšas naudoti?
Patyrę sodininkai teigia, kad pirmojo pavasario tręšimo laikas tiesiogiai priklauso nuo to, ar praėjusį rudenį naudojote trąšas. Jei tai padarėte, tai ankstyvą pavasarį aviečių tręšti tikrai nereikės, maistinių medžiagų pakaks. Priešingu atveju, pirmąjį uogų krūmų tręšimą būtina atlikti ankstyvą pavasarį, kai augalai tik atsibunda ir pradeda augti.
Kokias trąšas naudoti pavasario tręšimui?
Pavasarį avietėms ypač reikia azoto. Pirmasis tręšimas atliekamas ištirpus sniegui, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis atšyla iki 5-10 cm gylio. Šiuo metu geriau naudoti mineralines trąšas, nes jose esantis azotas greičiau absorbuojamas nei esantis organinių medžiagų sudėtyje. Atitinkamai toks tręšimas pagreitina ūglių augimą. Taigi, pirmajam pavasario tręšimui tinka azoto turinčios trąšos, kurios taip pat padės augalams aktyviai augti ir formuoti pakankamai uogų.
Antrasis aviečių pavasario tręšimas
Antrą kartą trąšos dedamos praėjus dviem savaitėms po pirmojo tręšimo (paprastai iki gegužės vidurio). Tam naudojamos organinės medžiagos.
- Humusas ar kompostas. Lengvai įterpkite organines trąšas į dirvą arba tiesiog išbarstykite. Abiem atvejais naudojimo norma bus 8 kg 1 kv.m.
- Mullein tirpalas. Norėdami jį paruošti, supilkite 3-4 kg šviežio mėšlo į 10-12 litrų vandens ir palikite savaitę. Gautą masę praskieskite su vandeniu santykiu 1:10. Naudokite 10 litrų paruoštos trąšos 1 kv.m.
- Vištų mėšlo tirpalas. Paruoškite jį taip pat, kaip ir prieš tai aprašytą tirpalą, praskieskite vandeniu santykiu 1:20. Supilkite sodinimo tirpalą 10 litrų 1 kv.m.
Jei dirvožemis yra derlingas, avietėms pakanka vienos rūšies trąšos. Jūs turite tinkamai nuspręsti, kokias trąšas pasirinkti.
Liaudies išmintis aviečių tręšimui
Tiems, nenori pirkti jau paruoštų trąšų, verta rinktis liaudies išminties patarimus aviečių tręšimui.
- Pelenai. 100 g pelenų praskieskite su 10 litrų vandens. Gerai išmaišykite ir nedelsdami supilkite ant aviečių. Antrasis variantas – išsklaidykite pelenus ant dirvožemio paviršiaus 100 g / 1 kv.m., išpurenkite dirvožemį.
- Dilgėlės. Supjaustykite šviežiai supjaustytas dilgėles ir užpildykite karštu arba verdančiu vandeniu kad apsemtų. Palikite 5-7 dienos, kasdien maišydami. Tada praskieskite vandeniu santykiu 1:5 ir laistykite avietes.
Kaip ir kuo tręšti avietes rudenį?
Kraunant bei nokinant derlių, aviečių krūmai iš dirvožemio paima daug maistinių medžiagų. Todėl norint, kad augalas vėl pradėtų klestėti kitais metais, rudenį būtina tręšti avietes.
Prieš pradedant šią procedūrą, reikia pašalinti visas piktžoles po krūmais ir iškasti dirvą tarp vagelių iki 15-20 cm gylio, o vagelėse – iki 8-10 cm gylio (giliau kasant, kyla pavojus, kad bus sugadinta krūmo paviršiaus šaknų sistema).
Taip pat rekomenduojama genėti visas senas, sausas šakas. Tik po to paruošiamos aviečių trąšos. Paprastai tai reikia daryti rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje. Vienintelė išimtis yra vėlyvųjų aviečių tręšimas, nes rudens pradžioje šis krūmas vis dar turi vaisių. Tokie augalai tręšiami ir paruošiami žiemai spalio-lapkričio mėn.
Kokių trąšų avietėms reikia rudenį?
Dauguma sodininkų mėgsta organines ir natūralias trąšas. Rudenį aviečių tręšimas atliekamas mėšlu, kompostu, vištienos mėšlu, durpėmis, pelenais, žaliuoju mėšlu.
Kartą per 3-4 metus rudenį naudojamas supuvęs mėšlas ar kompostas 4-5 kg / 1 kv.m. O durpės (10-15 cm sluoksnis) kasmet mulčiuojamos žiemai. Tai leidžia apsaugoti šaknų sistemą nuo šalto oro ir tuo pačiu pagerinti dirvožemio struktūrą.
Aviečių tręšimas vištų mėšlu atliekamas atsargiai, nes tai yra labai koncentruota trąša. Geriau naudoti skysto pavidalo mėšlą. Trąšos skiedžiamos vandeniu santykiu 1:20, ir gautomis trąšomis laistomos avietės.
Medienos pelenai naudojami po derliaus nuėmimo, kai augalai neturi pakankamai kalio ir reikia neutralizuoti dirvožemio rūgštingumą. Apie 100 g pelenų reikia išsklaidyti aplinką kiekvieno krūmo kamieną.
Aviečių tręšimas sodinant jas rudenį
Kai kurie sodininkai mėgsta sodinti avietes rudenį, o ne pavasarį. Šiuo atveju krūmui reikia tiek organinių, tiek mineralinių trąšų.
Į 1 kv.m dedama apie 10 kg supuvusio mėšlo ar komposto ir 20 g kalcio bei fosforo. Mineralinės trąšos yra tiesiog išsklaidomos ant žemės paviršiaus, ant viršaus pridedama organinių medžiagų, dirvožemis kruopščiai iškasamas, paruošiama vieta sodinimui.
Dabar jau žinote, kaip tręšti avietes. Tačiau nepamirškite, kad sėkmingam žiemojimui krūmai turi gauti ne tik trąšų, bet ir vandens. Norėdami tai užtikrinti, antroje rugsėjo pusėje 1 kvadratiniam metrui suaugusioms avietėms sunaudokite 50-60 litrų vandens. Tada kitais metais jūsų lauks gausus sultingų uogų derlius.