Mus rasite
Kada ir kaip tręšti bijūnus?
Mergina tręšianti bijūnus? @būvis.lt iliustracija

Sodas ir daržas

Kada ir kaip tręšti bijūnus?

Bijūnai – itin nuostabios gėlės. Na, o aš pasidalinsiu patarimais, kuo ir kada reikia tręšti bijūnus, kad šios gėlės žydėtų nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, džiugintų akį ir skleistų nuostabius kvapus.

Jei sodinimo duobė buvo užpildyta reikiamu trąšų kiekiu sodinant, tada per pirmuosius dvejus metus bijūnams nereikia papildomo tręšimo. Juos reikia tręšti tik nuo trečiųjų metų.

Augimo sezono metu bijūnams reikia keturių pagrindinių tręšimų:

  1. pačioje sezono pradžioje;
  2. budėjimo laikotarpiu;
  3. žydėjimo metu;
  4. po žydėjimo.

Tręšimas sezono pradžioje

Pirmasis tręšimas atliekamas ankstyvą pavasarį, iškart po to, kai raudoni daigai, atsirandantys iš dirvožemio, pasiekia 8-10 cm. Šiuo tikslu naudojamos azoto arba azoto turinčios trąšos. Galimos šios parinktys:

  1. praskieskite 1 v.š. amonio nitrato vandens kibire. Gautas tūris yra pakankamas vienam bijūnų krūmui tręšti;
  2. vietoj amonio nitrato gali būti naudojamas karbamidas, kuriame azoto kiekis yra dar didesnis. Išsklaidykite karbamido degtukų dėžutę aplink bijūnų krūmą maždaug 20-30 cm atstumu ir įveskite medžiagą į dirvą iki 7-9 cm gylio;
  3. į azotą galite pridėti nedidelį kiekį kalio trąšų: po vienu krūmu įpilkite 20-25 g karbamido ir 10-15 g kalio sulfato.

Bijūnų šaknų tręšimas turėtų būti atliekamas tik drėgnam dirvožemiui, kad nebūtų sudegintos augalo šaknys. Gausiai palaistykite krūmą, o po kelių valandų, kai vanduo gerai absorbuojamas, patręškite.


Bijūno žiedas

Bijūno žiedas @būvis.lt iliustracija

Bijūnų tręšimas liaudiškomis priemonėmis:

Mullein tirpalas. Sumaišykite 1 dalį karvių mėšlo su 5 dalimis vandens. Palikite saulės atokaitoje ir laikykite 7 dienas. Prieš naudojimą praskieskite vandeniu santykiu 1:10. 2 litrų tokios trąšos tikrai pakanka vienam krūmui;

Mielės. Supilkite 100 g cukraus ir sausų mielių į pusę litro šilto vandens. Išmaišykite ir palikite 2 valandas šiltoje vietoje. Po to praskieskite vandeniu (pusė gauto mielių tirpalo 10 litrų vandens) ir palaistykite krūmus.

Tręšimas budėjimo laikotarpiu

Antrasis bijūnų tręšimas atliekamas, kai ant krūmų pradeda atsirasti pumpurai. Jo tikslas – skatinti jų formavimąsi, taip pat suteikti augalui stiprumo prieš žydėjimą. Per šį laikotarpį augalui nebereikia tokio didelio azoto kiekio, tačiau padidėja kalio ir fosforo poreikis. Remiantis šiais poreikiais, bijūnai gali būti maitinami budėjimo laikotarpiu su tokia sudėtimi: sumaišykite 10 g karbamido, 15 g kalio sulfato ir 15-20 g superfosfato, išsklaidykite aplink augalą ir įveskite į dirvą.

Galite išbandyti ir liaudiškus metodus:

Kaip ir pirmojo tręšimo atveju, mineralines trąšas taip pat galima pakeisti organinėmis medžiagomis.

Mullein tirpalas. Įpilkite 1 litro pelenų į 10 litrų Mullein tirpalo (paruošto taip pat, kaip aprašyta aukščiau). Palikite valandai, po to naudokite po du litrus gauto skysčio vienam krūmui. Pelenuose yra kalio ir fosforo (taip pat kalcio, magnio ir kitų mikroelementų), kurie šiame etape yra labai reikalingi bijūnams.

Tręšimas duona. Supjaustykite pusę kepalo bet kokios mielinės duonos į mažus gabalėlius. Įpilkite šiek tiek cukraus ir supilkite 5 litrus šilto vandens. Palikite pastovėti kelioms valandoms. Išbrinkusią duoną sutrinkite rankomis ir gautą masę užpilkite ant bijūnų krūmų.

Bijūnų tręšimo procesas

Bijūnų tręšimo procesas @būvis.lt iliustracija

Tręšimas žydėjimo metu

Trečiasis bijūnų tręšimas atliekamas pačioje žydėjimo pradžioje. Jo tikslas – kuo labiau pratęsti šį svarbų etapą, dėl kurio iš tikrųjų auginamos gėlės. Žydėjimo metu augalams praktiškai nereikia azoto, tačiau bijūnams vis dar reikia kalio ir fosforo. Žydėjimo laikotarpiu krūmus maitinkite 10-15 g kalio sulfato ir 15-20 g superfosfato, įvesdami juos į žemę. Taip pat galima atlikti lapų tręšimą. Tam paimkite mineralines trąšas ir purškite krūmus.


Geriausia lapų tręšimą atlikti vėlai vakare arba apniukusią dieną. Priešingu atveju nudegimai gali atsirasti tose vietose, kur trąšos patenka ant lapų.


Liaudies patarimai bijūnų tręšimui

Boro rūgštis. 5 g boro rūgšties ištirpinama 1 litre karšto vandens. Tada tirpalo kiekį padidinkite iki 10 litrų ir atliekame išorinį tręšimą.

Kiaušinių lukštai. Yra daug tręšimo būdų naudojant kiaušinių lukštus. Viena geriausių: paimkite 10 džiovintų lukštų, sutrinkite juos ir supilkite į 1 litrą šilto vandens. Po maždaug 2 savaičių trąša pradės skleisti ne itin malonų kvapą – tai ženklas, kad trąšos yra paruoštos. Praskieskite vandens kibiru ir laistykite dirvožemį.

Tręšimas po žydėjimo

Ketvirtasis šių gėlių tręšimas atliekamas po to, kai augalai visiškai nužydi. Jo tikslas – skatinti pakaitinių pumpurų atsiradimą ir padėti augalui atsigauti nuo žydėjimo, kad galėtų saugiai išgyventi žiemą. Per šį laikotarpį draudžiama naudoti bet kokias azoto trąšas – reikia tik kalio ir ypač fosforo. Įpilkite 1 valgomąjį šaukštą po kiekvienu augalu superfosfato ir 1/2 šaukšto kalio sulfato arba bet kurios kitos kalio trąšos, kurioje nėra chloro. Taip pat galite naudoti jau paruoštas trąšas.


O kaip jūs pasiekiate gausų bijūnų žydėjimą?

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Į viršų