Mus rasite
Kada ir kaip tręšti obelis?

Sodas ir daržas

Kada ir kaip tręšti obelis?

Trąšos ir obelų tręšimas @būvis.lt iliustracija

Kada ir kaip tręšti obelis?

Tinkama vaismedžių priežiūra garantuoja gerą ir didelį derlių, taip pat padidina paties medžio ilgaamžiškumą.

Norint, kad obuoliai jus džiugintų kasmetiniu puikiu derliumi, būtina laiku tręšti dirvožemio struktūras, kuriose auga vaismedžiai, taip pat pačius obuolius tręšti tam tikrais būdais. Taigi, papasakosiu kuo ir kada tręšti obelis.

Kuo tręšti obelis: trąšų rūšys

Siekiant praturtinti dirvą gyvybiškai svarbiomis maistinėmis medžiagomis, naudojamas visas trąšų kompleksas, kurį sudaro:

Organinės trąšos:

  • mėšlas – jame yra daug esminių vaismedžių maistinių komponentų, taip pat gerinama dirvos struktūra ir jo fizinės savybės;
  • humusas yra praėjusių metų gerai supuvęs mėšlas, kuriame yra daug maistinių medžiagų;
  • naminių paukščių mėšlas yra labai veiksminga trąša, naudojama kaip skysta trąša, greitai absorbuojama vaismedžio šaknų sistemoje;
  • Iš durpių ir mėšlo paruošta komposto medžiaga, tinka visiems augalams;

Mineralinės trąšos:

  • monio nitratas yra viena iš efektyviausių azoto trąšų, naudojamų šaknų tręšimui;
  • karbamidas taip pat yra puiki priemonė;
  • superfosfatai naudojami tiek pavasario, tiek rudens obelų tręšimui;
  • kalio sulfatas yra švelni medžiaga, naudojama norint padidinti kalio kiekį augaluose, neturi chloro junginių, todėl jį galima naudoti pavasario ir vasaros maitinimams;
  • kalio druska gali būti naudojama rudens tręšimui;
  • pelenai yra visavertis kalio ir fosforo trąšų pakaitalas.
Obelis su obuoliais

Obelis su obuoliais @būvis.lt iliustracija

Mikrotrąšos yra pasirinkimas, kuris reikalingas vaismedžiams labai mažais kiekiais: boras, manganas, molibdenas ir kt.

Bakterinės trąšos naudojamos dirvožemio struktūrai gerinti ir vaisingumui didinti. Labiausiai žinomi yra nitraginas, azotobakterinas ir fosforobakterinas.

Kiekvienas iš šių tręšimo tipų turi būti taikomas laiku ir teisingomis dozėmis. Pavyzdžiui, pirmaisiais gyvenimo metais jaunoms obelims reikia fosforo trąšų, nes fosforas stiprina ir vysto vaismedžio šaknų sistemą.

Ką svarbu žinoti apie mulčiavimą?

Patręšus reikalingomis maistinėmis medžiagomis, būtina pradėti mulčiuoti. Mulčiavimas yra speciali medžiaga, naudojama apsaugoti šaknų sistemą nuo nušalimo žiemą, o taip pat – išlaiko drėgmę ir būna mažiau piktžolių.

Kaip mulčiavimo medžiagą galite naudoti: dekoratyvines drožles, pjuvenas, pjaustytą žolę, specialią dangos medžiagą, šiaudus. Jei kaip mulčiavimo medžiagą naudojate pjautą šviežią žalią masę, šis mulčiavimas taip pat bus ir kaip papildoma trąša.

Dekoratyvinės medienos drožlės yra organinės medžiagos, parduodamos parduotuvėse. Jos naudojamos ne tik vaismedžio šaknų sistemai išsaugoti, bet ir gražiam kraštovaizdžiui aplink obelis sukurti.

Obuolių skynimas

Obuolių skynimas @būvis.lt iliustracija

Labai svarbu žinoti, kokios trąšos turėtų būti naudojamos ir kaip. Pagrindiniai šaknų tręšimo metodai yra tokie:

  • maistinių medžiagų pristatymas į medžio kamieną;
  • tręšimas aplink medžio vainiko perimetrą;
  • šaknų tręšimas.

Tačiau obelų šaknų tręšimas ne visada yra veiksmingas, nes bet koks nestruktūrizuotas dirvožemis, ypač labai sausas dirvožemis, blokuoja visų maistinių medžiagų įsisavinimą vaismedžiu.

Labai svarbu atminti, kad visų rūšių cheminės (mineralinės) trąšos, kai jos naudojamos neteisingai, dažnai sąveikauja tarpusavyje. Taigi, šiuo atveju netinkamas šaknų tręšimas gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Tačiau nenusiminkite, nes yra dar vienas, įrodytas per daugelį metų, tręšimo metodas – lapų tręšimas.

Obelų tręšimas pagal metų laikus

Kviečiame susipažinti, kaip reikia tręšti obelis pagal metų laikus.

Pavasaris

Pirmąjį pavasario tręšimą, geriausia naudoti trąšas, kuriose daugiausia bus azoto elementų, kurie suaktyvins vaismedžių vegetacijos procesus. Šiuo atveju naudojamas tik pagrindinis vieno iš maistinių medžiagų tipų taikymo metodas:

Humusas – 3-4 kibirai vienai vaismedžiui;

Amonio nitratas – 40 gramų išilgai medžio lajos perimetro;

Karbamidas – 600 gramų.

Tręšiant obelis pavasarį, trąšos turėtų būti paskirstytos ne šalia kamieno, bet išilgai vainiko perimetro, t.y. iki pusės metro atstumu nuo obelų kamieno.

Vasara

Vasarą naudojamos visos būtinos maistinės medžiagos vaismedžio vegetacijos procesams gerinti: fosforo-kalio trąšos (100 g superfosfato + 70 g kalio sulfato + 10 litrų vandens), vištų mėšlo ar srutų tirpalas, karbamidas (100 g + 10 litrų vandens).

Obuolių iliustracija

Obuolių derlius @būvis.lt iliustracija

Ruduo ir žiema

Rudenį obelims reikia organinių ir mineralinių trąšų, kurios padėtų medžiams pasiruošti artėjančiai žiemai.

Fosforo ir kalio trąšos (superfosfatai, kalio sulfatai) naudojamos kaip mineralinės trąšos. Jokiu būdu rudenį negalima naudoti azoto turinčių medžiagų, nes jos sumažina vaismedžių atsparumą žiemai.

Humusas, durpės ir kompostas dažniausiai naudojami kaip organinės medžiagos. Tokias trąšas rekomenduojama naudoti tiesiai 50 cm atstumu nuo medžio kamieno per visą obelų vainiko perimetrą, dirvožemio struktūrose kasimo metu. Arba formuojant duobę išilgai vainiko perimetro, kurio gylis turi būti bent 30-40 cm. Šiuo atveju naudojami 3-4 kibirai organinių trąšų vienam medžiui.

[powerkit_separator style=”dashed” height=”3″]

Tinkamai tręšiamos obelys sodininkus džiugins dideliais, skaniais vaisiais. Patys medžiai bus sveiki ir mažiau jautrūs grybelinėms ir bakterinėms ligoms. Jos geriau toleruos net šaltas žiemas, o pavasarį nedelsdamos vėl pradės augti.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų