Mus rasite
Ankstyvą pavasarį žydintys lazdynai
Ankstyvą pavasarį žydintys lazdynai @būvis.lt nuotrauka

Flora ir fauna

Kada žydi lazdynas?

Lazdynas (Corylus avellana) Lietuvoje žydi labai anksti pavasarį – paprastai kovo pabaigoje-balandžio pradžioje. Tikslus žydėjimo laikas priklauso nuo oro sąlygų: šiltesniais metais lazdynas pražysta anksčiau, o vėsesniais – vėliau.

Lazdynas yra vienas pirmųjų augalų, pražystančių Lietuvoje. Žiedai atsiranda prieš atsirandant lapams. Lazdyną apdulkina vėjas.

Lazdyno žiedų grožis

Lazdyno žiedai yra smulkūs, žalsvai geltonos spalvos, sukrauti kekėmis. Vyriški žiedai yra žalsvai geltoni, o moteriški – rausvai raudoni. Jie yra vienanamiai. Tai reiškia, kad ant to paties augalo yra ir vyriški, ir moteriški žiedai. Vyriški žiedai, susitelkę grupelėmis, išskiria žiedadulkes. Jas vėjas perneša į moteriškus žiedus, kurie yra pasislėpę pumpuruose.

Lazdyno žydėjimas trunka trumpai. Paprastai nuo 1 iki 2 savaičių. Po apdulkinimo moteriški žiedai subrandina vaisius – riešutus, kurie sunoksta rudenį.

Lazdyno žiedai

Lazdyno žiedai @būvis.lt iliustracija

Lazdynas – ne tik grožiui, tačiau ir sveikatai

Ar žinojote, kad lazdynas ne tik gražus ir naudingas augalas, bet ir turi ilgą istoriją bei simbolinę reikšmę? Lazdyno riešutai nuo seno buvo naudojami maistui, o iš lazdyno medienos gaminami įvairūs dirbiniai.

Lazdynas taip pat siejamas su magija ir mistika, jo šakelės naudojamos būrimams ir ritualams. Lazdyno lazdos nuo seno buvo naudojamos kaip burtažodžiai, o lazdyno riešutai buvo laikomi sėkmės ir gerovės simboliu. Be to, lazdyno žiedai turi ir tam tikrą simbolinę prasmę – jie siejami su vaisingumu ir atgimimu.

Galiausiai, lazdyno riešutai yra skanus ir maistingas maisto produktas, turtingas vitaminų, mineralų ir riebalų. Iš riešutų gaminamas aliejus, naudojamas maisto ir kosmetikos pramonėje.

Lazdyno nauda gamtai

Lazdyno žydėjimas yra svarbus ne tik augalui, bet ir visai ekosistemai. Ankstyvą pavasarį žydintys lazdynai suteikia maisto pirmiesiems bitėms ir kitiems apdulkintojams. Tiesa, lazdynų žiedadulkės yra alergeniškos kai kuriems žmonėms, todėl žydėjimo laikotarpiu gali pasireikšti alerginės reakcijos.

Skaityti toliau

Dalinuosi apie tai, ką žinau.Aš ieškau ne daug skaitytojų, o tam tikro skaitytojų skaičiaus - Juan Goytisolo

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų