Mus rasite
Kaip ir kada tinkamai genėti rožes?
Rožių genėjimas @būvis.lt iliustracija

Sodas ir daržas

Kaip ir kada genėti rožes?

Reguliarus rožių genėjimas yra raktas į jų vešlų žydėjimą ir gerą naujų ūglių augimą. Tačiau labai svarbu tai padaryti teisingai. Priešingu atveju galite sunaikinti augalą. Mes jums papasakosime, kaip to išvengti.

Yra keli rožių genėjimo tipai (laipsniai). Jie priklauso nuo sezono, grupės, kuriai priklauso rožė, ir augalo ūglių aukščio.

Trumpas (žemas) arba stiprus, rožių genėjimas

Naudojamas pavasarį (nuėmus žieminę dangą) hibridinėms arbatinėms, poliantinėms ir floribundinėms rožėms. Šio tipo genėjimas taip pat atliekamas sodinant naujus sodinukus.

Stipriai genint paliekama 1/3 ūglių, o stiebai sutrumpinami 3–4 pumpurų lygyje nuo krūmo pagrindo.

Vidutinis arba vidutinio stiprumo rožių genėjimas

Tinka įvairioms vidutinio dydžio rožių rūšims ir dažniausiai naudojamas po žydėjimo. Ūgliai sutrumpėja 5-7 pumpurų lygyje nuo pagrindo ir taip susidaro krūmas.

Ilgas (aukštas) arba silpnas, rožių genėjimas

Rekomenduojamas energingoms vijoklinėms ir aukštoms hibridinėms arbatinėms rožėms. Šiuo atveju ūgliai šiek tiek sutrumpinami: 8–15 pumpurų lygyje nuo krūmo pagrindo. Pavasarį sodinant sodinukus, atliekamas ilgas genėjimas.

Be to, yra kombinuotas genėjimas – kai vieno augalo ūgliai trumpinami įvairiu laipsniu. Šio genėjimo pagalba suformuojami kai kurių floribundinių rožių veislių krūmai. Tai leidžia augalams suteikti elegantišką formą.

Taip pat sanitarinis genėjimas, kuris atliekamas visą auginimo sezoną, siekiant išvengti ligų. Tuo pačiu metu pašalinami pažeisti, sausi, sušalę ir silpni ūgliai, stiebai sutrumpinami iki sveikų (žalių) audinių.

Negailėkite rožių! Iš pažeistos (rudos) ir išdžiūvusios šakos niekas neišaugs.

Negailėkite rožių! Iš pažeistos (rudos) ir išdžiūvusios šakos niekas neišaugs @būvis.lt

Pavasarinis rožių genėjimas

Prieš pavasarinį genėjimą nuo augalų nuimama žieminė danga, pašalinamos šiukšlės ir visi seni lapai, nugrėbiamas mulčias. Tada rožės genimos, kai ateina šilti orai, pumpurai išbrinksta, bet ūgliai dar nepradėjo augti. Šiuo metu atliekamas sanitarinis genėjimas.

Jei krūmas per storas, jį išretinkite ir palikite 4-5 stiprius, sveikus stiebus. Svarbu, kad visi pjūviai būtų daromi aštriomis genėjimo žirklėmis, kurios minimaliai sužaloja augalą. Be to, visi ūgliai nupjaunami 45 laipsnių kampu, judant į viršų nuo pumpuro maždaug 5 mm.

Pavasarį rekomenduojama genėti bet kokias rožes, nes šiuo metu svarbu pašalinti visus senus ir išdžiūvusius ūglius, kad augalas jiems nešvaistytų savo energijos, o stengtųsi užauginti naujus.

Be to, pavasarinio genėjimo metu krūmui suteikiama norima forma ir apkarpomi ūgliai, skatinantys žydėjimą.

Vasarinis rožių genėjimas

Vasarą tęsiamas sanitarinis ir formuojamasis rožių krūmų genėjimas: pašalinami nereikalingi ūgliai, išdžiūvusios šakos ir išblukę žiedai, nupjaunant stiebą iki pirmojo penkialapio ir sveiko pumpuro. Vyresnės nei 3 metų rožės rugpjūtį dažnai išaugina per daug jaunų ūglių, kurie tankina krūmą ir sukuria jo viduje šešėlį. Tai gali sukelti grybelinių ligų vystymąsi, todėl vasarą reikia atsikratyti ūglių pertekliaus.

Rožių genėjimas po žydėjimo

Tai labai svarbus vasaros genėjimas, todėl verta paminėti atskirai. Pašalinus išblukusius žiedynus, rožės prailgina žydėjimą ir neeikvoja energijos žiedų formavimui.

Rožių, kurios viename stiebe išaugina kelis pumpurus (floribundai, vijokliniai), nupjaukite visą žiedą virš viršutinio penkialapio.

Rožių genėjimas po žydėjimo

Rožių genėjimas po žydėjimo @būvis.lt

Hibridinių arbatinių rožių, kurių viename stiebe išauga tik vienas žiedas, suvytę pumpurai genimi skirtingai. Pirmoje vasaros pusėje ūglis nupjaunamas taip, kad virš dirvos lygio liktų tik 3-4 lapai. Tai skatins spartų naujų ūglių, išaugančių iš šaknų, augimą.

O antroje vasaros pusėje reikėtų pašalinti tik pačius nuvytusius žiedus.

Vijoklinės rožės (kurios žydi antrųjų metų ūgliais), pasibaigus žydėjimui, genimos iki pirmo lapelio. Tai skatins ūglių, ant kurių kitais metais žydės gėlės, išsišakojimą.

Rožių genėjimas rudenį

Rožių, auginamų švelniame klimate be žiemos pastogės, žiemai genėti nereikia. O nuo rožių dengimo vėlyvą rudenį (apie spalį, prieš šalnas) pašalinami visi nesubrendę ūgliai ir patrumpinami stiebai iki dengiamosios medžiagos aukščio.

Bendrosios rožių genėjimo taisyklės

Teisingas rožių genėjimas

Teisingas rožių genėjimas @būvis.lt

  • Svarbu bet kuriuo metų laiku teisingai nukirpti rožių stiebus. Įstrižas pjūvis turi būti maždaug 5 mm virš pumpuro.
  • Jei norite gauti besiskleidžiantį rožių krūmą, nupjaukite šakas virš pumpuro, kuris yra išorėje. Tada naujas ūglis augs ne į krūmo centrą, o į išorę. O jei reikia auginti stačią krūmą vertikaliais ūgliais, genėkite iki pumpuro, esančio stiebo vidinėje pusėje.
  • Be to, būtina atsižvelgti į krūmų amžių. Pirmais metais augalo ūglis nupjaunamas maždaug per pusę.
  • Antraisiais metais ant kiekvienos šakos formuojasi 2-3 atkuriamieji ūgliai, kurie išauga iš šaknies kaklelio. Jokiu būdu negalima jų nupjauti iki žemės, nes būtent jie suteikia augalams sodrų žydėjimą ir ilgaamžiškumą. Taigi dvimečiai ūgliai nuo pagrindo sutrumpinami 2-3 akims, o vienmečiai – virš viršutinio gerai susiformavusio pumpuro, esančio žemiau išblukusių pumpurų.
  • Iš suaugusių rožių (pradedant nuo trejų metų) visiškai pašalinamos visos nudžiūvusios ir nusilpusios šakos bei trumpi ūgliai, išaugę po ankstesnių metų genėjimo. Be to, norint suformuoti gerus žiedus, reikėtų išpjauti visus bet kokio storio šoninius ūglius, augančius link krūmo centro.

Hibridinių arbatinių rožių genėjimas

Hibridiniai arbatinių rožių krūmai genimi į rutulio formą. Šiuose augaluose ant einamųjų metų ūglių formuojasi pumpurai, todėl jie labai sutrumpėja. Jaunuose krūmuose 15 cm atstumu nuo žemės paviršiaus paliekami 2-4 pumpurai, o suaugusiems – 4-6 pumpurai maždaug 20 cm atstumu, 2-4 pumpurai taip pat paliekami ant šoninių ūglių.

Be to, iš krūmo centro pašalinami vidiniai stiebai, kurie prisideda prie krūmo tankėjimo.

Floribundinių rožių genėjimas

Floribundinės grupės rožes taip pat reikia stipriai (trumpai) genėti, kitaip išaugs krūmas silpnais stiebais ir mažais žiedais. Tačiau norint, kad augalas greitai nenusektų intensyvaus genėjimo metu, naudojamas specialus būdas: kai kurie stiebai trumpinami, kad būtų ankstyvas žydėjimas, o vienamečiai baziniai ūgliai nupjaunami tik iki 1/3 ilgio.

Floribundinių rožių genėjimo schema

Floribundinių rožių genėjimo schema

Ant jaunų šoninių šakų paliekami 2-3 pumpurai, ant senų – 3-5 pumpurai. Tokiu atveju visiškai išpjaunami seni stiebai, augantys krūmo viduryje.

Vijoklinių rožių genėjimas

Vijoklinės, stambiažiedės ir energingos stačios rožės rudenį genimos minimaliai. Jų stiebai surišami virve, prilenkiami prie žemės, o paskui uždengiami. O pagrindinis genėjimas atliekamas pavasarį.

Nuėmus dangą, stiebai patrumpinami taip, kad krūmas įgautų gražią formą, o ant šoninių ūglių paliekami 2-4 pumpurai. O vasarą tokių rožių išblukę žiedai nukerpami iki pirmo lapelio.

Vijoklinių rožių genėjimo schema

Vijoklinių rožių genėjimo schema

Poliantinių rožių genėjimas

Poliantines rožes taip pat pageidautina genėti pavasarį (dažniausiai balandžio mėnesį), o rudenį šalinamos tik pažeistos ir silpnos šakos. Ankstyvą pavasarį stiprūs ūgliai sutrumpinami 1/3 ilgio, visiškai išpjaunamos negyvos, silpnos ir ligotos šakos. Iš krūmo centro pašalinami sustorėję ūgliai.

Poliantinių rožių genėjimo schema

Poliantinių rožių genėjimo schema

Besidriekiančių rožių genėjimas

Rudenį nupjaunami žydintys ūgliai, silpnos šakos ir ligotos dirvinės dangos rožių ataugos, paliekant stiprias jaunas pamatines šakas, kurios šiemet išaugo, tačiau kartu jos šiek tiek patrumpinamos. Šoniniai ūgliai supjaustomi į 2-3 pumpurus iki 10-15 cm atstumu nuo jų pagrindo. Ilgi stiebai sulenkiami iki žemės, tvirtinami smeigtukais ir uždengiami. Pavasarį išpjaunamos sušalusios ir nulūžusios šakos.

Rožes genėkite teisingai ir jūsų rožių sodas kasmet džiugins jus nuostabiais žiedais.

Skaityti toliau

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų