Mus rasite

Meno enciklopedija KITAIP: Polis Gogenas

Polis Gogenas
Polis Gogenas @būvis.lt

Kultūra

Meno enciklopedija KITAIP: Polis Gogenas

Polis Gogenas (1848-1903) – Prancūzų tapytojas, skulptorius, grafikas. Nuo 1872 savarankiškai mokėsi skulptūros, vėliau — tapybos. Gyveno ir kūrė Bretanėje, Martinikos saloje, Arlyje, Taityje. Nutapė impresionistinių peizažų ir natiurmortų, simbolinių kompozicijų. Vėlesniesiems, Okeanijos salose sukurtiems kūriniams („Turgus”, „Kada tu ištekėsi?”, „Iš kur atėjome, kas mes esame, kur einame? “) būdinga monumentali kompozicija, sodrios, ryškios spalvos, dekoratyvumas.

Gimęs Paryžiuje Polis Gogenas buvo trim ketvirtadaliais prancūzas, vienu ketvirtadaliu – perujietis kreolas. 1852 metais, po Napoleono III įvykdyto valstybės perversmo, su šeima buvo išsiųstas į Peru sostinę Limą. Pietų Amerikoje berniukui didžiausią įspūdį paliko pusnuogės moterys, tad visą gyvenimą dailininkas geriausiai jautėsi nuogų moterų draugijoje. Į Prancūziją Polis su motina grįžo jau septyniolikos ir nusprendė apkeliauti pasaulį kaip jūrininkas. Po šešerių metų metė plaukiojimą, padirbėjo biržos makleriu, o nuo 1883 metų visiškai atsidėjo dailei. Dėl šio apsisprendimo žlugo Gogeno santuoka, menininkas visą gyvenimą praleido skurde, o pasauliui paliko daugybę vertingų kūrinių.

Sulaukęs 25-erių Gogenas vedė šviesiaplaukę danę guvernantę, jau spėjusią išgarsėti kaip puiki kalbų mokytoja. Pats Gogenas tuo metu buvo tvarkingai gyvenantis ir perspektyvus biržos makleris, kurio metinės pajamos siekė 40 000 frankų. Viskas klostėsi ramiai ir puikiai, tačiau gimus ketvirtam vaikui Polis nutarė mesti miesčionišką gyvenimą ir atsidėti tapybai: „Nuo šiol tapau visas dienas”.

Nafea Faa Ipoipo (Kada tu ištekėsi?)

Nafea Faa Ipoipo (Kada tu ištekėsi?). Praėjus metams nuo tada, kai nutapė šį paveikslą, Gogenas įtraukė jį kaip brangiausią savo darbą į parodą Paryžiuje, Diurano-Riuelio galerijoje. Dvi egzotiškos moterys, nutapytos švytinčiomis atogrąžų spalvomis: viena tradicine suknele, kita misionierės apdarais aukšta apykakle. Ji ir užduoda klausimą, kuriuo pavadintas paveikslas, nes gėlė už ausies reiškia, kad moteris ieško vyro.

Jis tikrai tuomet nesitikėjo, kad taip ir nesulauks tos dienos, kai jo paveikslai taps nežmoniškai populiarūs.

Po dešimties mėnesių naujojo tapytojo šeimoje gimė penktas vaikas. Jis vis puoselėjo viltį parduoti savo paveikslus, nors iki tol nepardavė nė vieno. Netgi už jo bendražygių impresionistų (Pikaso, Monė, Renuaro, Sezano ir kt.) kolekciją buvo siūloma tik labai menka suma. Po kiek laiko daugelis tų paveikslų kainavo milijonus.

Gogenas 1891 metais apsigyveno Taityje. Sunkiai pakėlė išsiskyrimą su žmona ir vaikais (tik trečią, Klovį, buvo pasiėmęs kartu). Žmonai jis rašė:

„Tu turi namus ir užtikrintą kasdienę duoną. Saugok tai kaip akies vyzdį – Tu gyveni rojuje. Aš – priešingai! Paklausk Šufencherio, ką tapytojai galvoja apie mano paveikslus. Ir vis dėlto jie neduoda jokių pajamų”.

Mata Mua

1892 m. Gogenas nutapė Mata Mua (Vieną kartą) – idilišką peizažą, kuriame moterys groja ir dainuoja prieš didžiulį stabą, šlovindamos deivę Hiną (Mėnulį).

Jis tikėjosi, jog žmona atvyks pas jį, bet ji to niekada nepadarė.

Tačiau ne viskas buvo taip graudu. Gogenui patiko vietos gyventojų paprotys, leidęs jam kas naktį į savo trobelę atsivesti bet kurią čiabuvę. Tiesa, netrukus pamatė, jog toks palaidas gyvenimas trukdo dirbti. Jis panoro turėti savo moterį ir pradėjo paieškas. Kaimyniniame kaimelyje jam buvo pristatyta Tehura, pusnuogė tamsiaodė paauglė. Gogenas iš karto ja susižavėjo. Pasitikslinęs, ar tikrai mergaitė sutinka su juo būti ir ar neserga venerinėmis ligomis, atsivedė ją į savo trobelę.

1893 metais Gogenas, palikęs Tehurą nėščią, grįžo į Prancūziją. Paryžiuje atnaujino santykius su buvusia meiluže, paprasta, ramia siuvėja, taip pat patyrė fatališką nuotykį su trylikamete našlaite Ana, pusiau malajiete. Ana trukdė jam dirbti, vėliau paliko jį išnešusi iš dirbtuvės viską, ką rado vertinga, išskyrus paveikslus.

Po kelių metų grįžęs į Taitį Gogenas vėl susirado Tehurą, tačiau mergina per tą laiką jau buvo ištekėjusi už čiabuvio. 1901 metais Gogenas persikėlė į nedidelį kaimelį vienoje iš Markizų salų. Susirentęs lūšnelę, ant jos sienų prisikabinėjo pornografinių nuotraukų ir kasnakt linksminosi su vietos moterimis, kurios apsimesdavo nematančios bjaurių sifilio opų, atsiveriančių ant dailininko kojų. Sifilis negailestingai naikino Gogeno kūną, tačiau 1903 metais jis mirė nuo širdies smūgio, nesulaukęs nė 55-erių.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau Kultūra

 • Senovė ir jos pažinimas Senovė ir jos pažinimas

  Kultūra

  Senovė ir jos pažinimas

  autorius

  Su džiaugsmu pranešame, kad projektas „Sena tiesa nerūdija" tęsiasi ir toliau gyvuoja. Šis straipsnis suteiks Jums puikią galimybę pagilinti savo supratimą apie senovę bei jos pažinimo svarbą, taip pat papasakos, kaip priešistorinė archeologija ty­rinėja žmonijos...

 • Meno enciklopedija KITAIP: Salvadoras Dali Meno enciklopedija KITAIP: Salvadoras Dali

  Kultūra

  Meno enciklopedija KITAIP: Salvadoras Dali

  autorius

  Salvatoras Dali (1904-1989) - įžymus ispanų tapytojas siurrealistas, vienas reikšmingiausių moderniojo meno kūrėjų. Studijavo Madrido dailės akademijoje. 1928 apsigyvenęs Paryžiuje, tapo siurrealistų lyderiu. Su Luisu Bunjueliu sukūrė garsius siurrealistinius filmus „Andalūzijos šuo" ir „Aukso amžius"....

 • Nomeda Saukienė Nomeda Saukienė

  Kultūra

  Nomeda Saukienė

  autorius

  Sužinosite: Išskleisti RekomenduojameLentelėsSpalvinimo paveiksliukaiSena tiesa nerūdijaMaistasReceptai Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija (2017). Personalinės parodos Natiurmorto pančiai ir laisvės 2010-ųjų ir 2011-ųjų metų pradžioje Nomeda Saukienė savo kūriniuose plėtoja anksčiau pradėtas temas ir stilistinę...

 • Vilniaus senoji Rotušės nuotrauka Vilniaus senoji Rotušės nuotrauka

  Istorija ir paveldas

  Senoji Vilniaus Rotušė

  autorius

  Nuo senų laikų Vilniaus Rotušė yra miesto vartai visiems čia gyvenantiems ir atvykstantiems. Šis gražus ir įspūdingas pastatas, esantis sostinės širdyje, yra ne tik administracinis miesto centras, bet ir žymus kultūrinis bei architektūrinis Lietuvos simbolis....

 • Kada atsirado automobiliai Kada atsirado automobiliai

  Istorija ir paveldas

  Kada atsirado automobiliai

  autorius

  Žvelgiant į šiandienini automobilį, sunku įsivaizduoti, kad šis nuostabus mechaninis stebuklas turi gilią ir intriguojančią istoriją. Automobiliai, šiandieninės mūsų kasdienybės neatsiejama dalis, atkeliavę iš tolimos praeities, kai inžinieriai, dizaineriai ir gamintojai dirbo siekdami pakeisti žmonių...

 • Muzikos žanrai Muzikos žanrai

  Kultūra

  Muzikos žanrai

  autorius

  Muzikos žanrai siūlo mums turtingą pasaulio kultūrų mozaiką. Nuo sprogstančio roko, energingos elektronikos iki ramaus klasikinio grožio, kiekvienas žanras atskleidžia unikalią kultūrinę patirtį ir emocijų paletę. Suprasti muzikos žanrus reiškia pasinerti į skirtingas kultūras, istorijas...

Temos

Reklama
Reklama

Savaitės populiariausi

Reklama
Reklama
Į viršų