Mus rasite
Pūslėtasis guveinis
Pūslėtasis guveinis - Fucus vesiculosus @būvis.lt iliustracija

Flora ir fauna

Pūslėtasis guveinis

Fucus vesiculosus. Pūslėtasis guveinis priklauso guveininių (Fucaceae) šeimai. Šio guveinio yra keliolika formų ir jos visos tinka vaistinei žaliavai gaminti. Tai jūrų dugno augalas, kuris auga prie akmenų. Paplitęs Baltijos ir Šiaurės jūrose, Šiaurės Atlante. Lietuvos pajūryje guveinį bangos išmeta į krantą, atneštą iš žymiai tolesnių jūros sričių, nes mūsų respublikos pajūrio dugnas yra smėlėtas ir jis čia neauga. Vaistinei žaliavai gaminti daug geriau tinka guveinis iš Atlanto bei Šiaurės jūros, negu iš Baltijos jūros, nes tenykštėje žaliavoje būna žymiai daugiau mineralinių druskų ir jodo.

Pūslėtojo guveinio vaistinėje žaliavoje (Herba Fuci vesiculosi), gniužule, randama dijodotirozino, 15 — 16 % mineralinių druskų, kurių tarpe visada būna daugiau ar mažiau jodo ir bromo. Be to, žolėje yra daug gleivingų medžiagų.

Pasak prof. Mušinskio Bėslerio, šio guveinio žole gydoma skydinės liaukos sutrikimai ir arteriosklerozė, taip pat organizme ji reguliuoja riebalų apykaitą.

Galima vartoti ir mūsų pajūryje randamą guveinį, tik dozė atitinkamai turi būti didesnė, nes jo žolėje yra mažiau mineralinių druskų ir dijodotirozino.

Pūslėtojo guveinio gniužulai turi nemalonų kvapą, ypač vandeniniai jo preparatai, todėl stengiamasi vartoti miltelių bei ekstrakto pavidalu.

Surinktus gniužulus reikia švariai nuplauti, greit plonai paskleisti pastogėse ir išdžiovinti. Žaliavos atsargos laikomos hermetiškai uždaromuose stikliniuose buteliuose. Gerai paruošta žaliava turi būti tamsiai rūdos spalvos.

Augantis pūslėtasis guveinis

Augantis pūslėtasis guveinis

Cheminė sudėtis ir gydomosios savybės

Visą šio augalo sudėtį sudaro daugybė skirtingų mikroelementų:

  • jodas – teigiamai veikia skydliaukės veiklą (stimuliuoja organo veiklą);
  • geležis – būtina imuninei sistemai stiprinti;
  • kalcis – reikalingas sveikiems kaulams;
  • kalis yra pagrindinis vandens ir druskos balanso dalyvis;
  • silicis – būtinas kaulų kietumui;
  • magnis – reikalingas normaliai absoliučiai visų organų veiklai;
  • Selenas – laikomas ilgaamžiškumo mineralu.

Be mikroelementų, augalo ekstrakte yra daug naudingų vitaminų:

  • lipolio rūgštis (~0,06%);
  • vitaminas C (~36,62%);
  • karotinas (~0,27%);
  • cholinas (iki 4,62%);
  • vitaminas D (0,001%).

Pūslėtasis guveinis liaudies medicinoje

Fucus ekstrakto savybės plačiai atsispindi liaudies medicinoje. Nuo seniausių laikų daugelis pakrančių vietovių gyventojų buvo gydomi šiuo jūros augalu, o šiais laikais dumblių pagrindu pagamintus vaistus galima lengvai paruošti namuose.

Medicininiais tikslais vienas iš svarbiausių komponentų yra algino rūgštis, kurios dideliais kiekiais randama jūros augaluose. Šis cheminis junginys pasižymi priešuždegiminėmis ir hemostazinėmis savybėmis, kurios gali sąveikauti su skrandžio gleivine, užkertant kelią vidiniam virškinimo trakto kraujavimui, kurį sukelia opiniai pažeidimai.

Liaudies medicinoje pūslėtasis guveinis surenkamas ir kruopščiai išdžiovinamas. Vėliau augalinės medžiagos apdorojamos ir džiovinamos, gydymui naudojami milteliai ir užpilai.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Darbo bitė, užsispyręs, mažų žingsnelių ir taiklaus šūvio šalininkas, bet dažniausiai man niekas nepavyksta. Agresyvus optimistas. Draugijoje kelių rūpesčių. Senatvėje tikriausiai rašysiu prisiminimus. Visi jie bus išgalvoti nuo A iki Z.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų