Mus rasite
Vaistinis pataisas
Vaistinis pataisas - Lycopodium clavatum @būvis.lt iliustracija

Flora ir fauna

Vaistinis pataisas

Lycopodium clavatum. Vaistinis pataisas priklauso pataisinių (Lycopodiaceae) šeimai. Tai daugiametis, sporinis, amžinai žaliuojantis mūsų miškų augalas. Tenka pabrėžti, kad pataisas floristiniu požiūriu yra reliktinis augalas, nuo sporos sudygimo iki žydėjimo praeina 27 — 30 metų. Todėl yra nedovanotinas nusikaltimas rauti šiuos augalus papuošimams kaip žalumyną.

Pataisas birželio — liepos mėnesiais išaugina sporofilus, netiksliai žmonių vadinamus „varputėmis“, iš kurių, jas padžiovinus saulės atokaitoje, išbyra labai smulkios, geltonos spalvos sporos. Sporae lycopodii tai ir yra vaistinė žaliava. Sporose būna iki 50 % riebalinio aliejaus. Sporų ypatybė yra ta, kad jos nehigroskopiškos ir jose nesusidaro sąlygos veistis grybelių sporoms bei bakterijoms.

Vaistinis pataisas medicinoje

Oficialioje medicinoje, Vaistinio pataiso sporos daugiausia naudojamos praguloms gydyti, vaikams šalinti vystyklų bėrimą, suaugusiųjų verkiančios egzemos gydymui, odos niežėjimui malšinti ir žaizdoms gydyti. Sporos kur kas plačiau naudojamos homeopatijoje gydant įvairias virškinamojo trakto ir kvėpavimo takų ligas. Vaistinio pataiso sporos yra įtrauktos į daugelį homeopatinių vaistų, vartojamų nuo šlapimo pūslės spazmų, dieglių, reumato, bronchito, hemorojaus, kepenų padidėjimo, kraujagyslių spazmų, nervų sutrikimų ar karščiavimo ir kt.

Sporos vartojamos barstyti iššutusioms vietoms, ypač vaikams. Vaistinėse vartojama apibarstyti piliulėms, kad jos nesuliptų. Seniau sporos buvo vartojamos šlapimo išsiskyrimui skatinti. Pastaruoju metu retai bevartojama.

Bendrai jos yra daugiau indiferentinė medžiaga, tačiau pataiso žolė (Herbą Lycopodii) turi stipriai veikiančių alkaloidų, kurie dar ne visiškai ištirti.

Augantis vaistinis pataisas

Augantis vaistinis pataisas

Vaistinis pataisas liaudies medicinoje

Sporos ir žolė (stiebai ir lapai) nuo seno buvo naudojami liaudies medicinoje. Sporos buvo naudojamos daugelio ligų gydymui kaip diuretikas, priešuždegiminis, hemostazinis, choleretikas ir antispazminis. Nuovirai ir ūglių antpilai buvo naudojami sergant kepenų, virškinamojo trakto, viršutinių kvėpavimo takų ligomis, inkstų ir šlapimo pūslės uždegimais, nuo traukulių, vaikų šlapimo susilaikymo, kepenų ir inkstų dieglių, taip pat akmenų inkstuose ir šlapimo pūslėje.

Išoriškai samanų sporų nuovirai naudojami prausimuisi ir losjonams, taip pat vonių pavidalu gydant įvairias odos ligas (psoriazę, furunkulą, niežtinčius odos bėrimus, pūlinukus), pūlingas žaizdas ir mėlynes. Sporų milteliai naudojami esant gausiam prakaitavimui (ypač pėdoms). Riebios galvos odos seborėjos atveju samanų sporos naudojamos mišiniuose “sausam plovimui”.

Vaistinio pataiso tinktūra naudojama kompleksiniam lėtinio alkoholizmo gydymui, siekiant sustiprinti dusulio refleksą.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Darbo bitė, užsispyręs, mažų žingsnelių ir taiklaus šūvio šalininkas, bet dažniausiai man niekas nepavyksta. Agresyvus optimistas. Draugijoje kelių rūpesčių. Senatvėje tikriausiai rašysiu prisiminimus. Visi jie bus išgalvoti nuo A iki Z.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų