Flora ir fauna
Baltijos jūros pakrančių žuvys
Baltijos jūra viena iš gėliausių jūrų pasaulyje. Neva, Vysla, Nemunas ir kitos upės atneša daug gėlo vandens, todėl, jei ties Skagerako ir Kategato sąsiauriais vandens druskingumas 15—20 promilių, tai Botnijos ir Suomių įlankose — tik 2—3, o ties Palanga — apie 6—7 promiles.
Tai sutelkia specifinių bruožų Baltijos žuvų faunai. Čia daugiausia sutinkamos žuvų rūšys, pakeliančios didesnius vandens druskingumo svyravimus, dažnos gėlavandenės žuvys ir tik retkarčiais užklysta grynai Jūrinės (stenohalininės) rūšys. Be jūrinių ir gėlavandenių, dar galima išskirti praeives ir pusiau praeives žuvis. Pirmosios, keliaudamos neršti, keičia gėlavendenę aplinką į jūrinę arba atvirkščiai, o antrosios atlieka ne tokias tolimas keliones paprastai iš apysūrių vandenų netoli upės žiočių į gėlus vandenis. Pirmųjų būdingi atstovai lašišos, šlakiai, unguriai, antrųjų — žiobriai, sykai.
Pučiant pietų arba pietryčių vėjui, vanduo iš Kuršių marių jūros pakraščiu keliauja į šiaurę, Palangos link. Kartu keliauja ir tokios gėlavandenės žuvys, apie kurias tikrai nepagalvotum, kad jų gali pasitaikyti jūroje. Nereti svečiai Palangos pakrantėse karšiai, starkiai, ešeriai, kuojos, lydekos, o kairtą į tinklus pakliuvo netgi toks, atrodytų, sėslus gyventojas — sidabrinis karosas.
Silkės ir menkės
Pačios gausiausios žuvys Baltijoje, didžiausi ir jų laimikiai. Atlantinių silkių porūšis Baltijoje vadinamas strimėlėmis (Clupea harengus membras L.). Paprastai jos daug mažesnės už Atlante gyvenančias, siekia vidutiniškai 14—16 centimetrų ilgio. Arčiau kranto strimėlės pasirodo neršto metu pavasarį, gegužės mėnesi — vadinamosios pavasarinės strimėlės ir rupgpjūčio—rugsėjo mėnesiais — rudeninės strimėlės. Tuo metu jos dažniau pakliūva į tinklaičius. Strimėlėmis nuo seno garsėja Rygos įlanka, tačiau nemažai jų sugaunama ir Lietuvos pajūryje. Pačios didžiausios mūsų sugautos strimėlės siekė 93 centimetrus ilgio ir svėrė 250 gramų.
Pastoviai Jūros pakraštyje gausu menkių (Gadus morhua callarias L.), bet ypač daug jų pavasarį ir rudenį, kai šaltesnis vanduo. Apvaisinti menkių ikreliai, laisvai plaukiojantys vandens sluoksnyje, gali vystytis tik ten, kur vandens sūrumas ne mažesnis kaip 11 promilių. Mažiau sūriame vandenyje jie nusileidžia ant dugno ir žūva. Todėl menkės neršia tik didelėse gilumose (Gdansko, Bornholmo įdubose), nes ten sūriausias vanduo. Menkių lervutės ir mailius minta planktonu, vėliau įvairiais bentosiniais organizmais, o suaugusios žuvys dažniausiai medžioja strimėles, šprotus, stintas. Kadangi menkės visaėdės ir pasižymi dideliu vislumu (3—9 milijonai ikrelių), lengva suprasti, kodėl sudaro didelę dalį Baltijos žvejų laimikių.
Žvejojant stambesnio akytumo tinklaičiais, menkės sudarė apie 70 procentų visų mūsų sugaunamų žuvų. Dažniausiai į tinklus pakliūdavo 40 centimetrų ilgio ir 700—600 gramų svorio menkės, bet nebuvo retos ir sveriančios 2—3 kilogramus. Didžiausia mūsų sugauta menkė siekė 92 centimetrus ilgio ir svėrė 6 kilogramus. Paprastai didesnės menkės laikosi toliau nuo kranto. Kaip ir strimėlės menkės sūresniuose vandenyse užauga daug didesnės. Atlanto vandenyne jos gali siekti net 40 kilogramų svorio.
Plekšnės
Dažnai pajūrio žvejai sugauna ir upines plekšnes (Pleuronectes flesus L.). Jų kūnas šiurkštus, padengtas sukaulėjusiais žvyneliais. Daug rečiau ties Lietuvos pakrante pasitaikančios jūrinės plekšnės (Platessa platessa L.) — glotnios ir lygios. Upinės plekšnės neužauga labai didelės, siekia daugiausia iki kilogramo svorio. Įdomu tai, jog jos nevengia gėlo vandens, kartais užklysta į Kuršių marias, net į upių žiotis, dėl to jų toks ir pavadinimas, tačiau neršia tik sūriame vandenyje. Išsiritusios iš ikrelių, plekšnių lervutės plaukioja vandens sluoksnyje, minta planktonu ir tik pasiekusios 1—1,5 centimetro ilgį nusėda ant dugno ir traukia arčiau kranto. Vasarą ir rudenį jūros pakraščiuose pilna plekšnių jauniklių, tarp kurių pasitaiko vienas kitas uotukas. „Krabiaujant” beveik visada jų pasitaiko pagauti.
Uotas
(Rhombus maximus. L.) — didžiausia Baltijos plekšnė. Jos kūnas rombo formos, daug apvalesnis, negu upinės plekšnės, padengtas aštriais sukaulėjusiais žvyneliais. Šios plekšnės plėšrios. Paprastai uotai slepiasi tarp akmenų arba taip įsikasa smėlin, kad matyti tik akys. Taip užsimaskavęs uotas puola strimėlės, menkių, plekšnių jauniklius. Labai dažnai uotą pastebime tik tada, kai jis, išgąsdintas artėjančio plaukiko ar valties, puola į šoną, palikdamas paskui save tik smėlio debesį. Daugiausia uotų pasitaiko jūros pakraštyje gegužės—birželio mėnesiais, kai jis, pasak žvejų, brandina ikrus. Tuo metu uotai laikosi seklumose 1—1,5 metro gylyje. Tos gražios žuvys gali siekti metro ilgį ir 16 kilogramų svorį. Mūsų sugauti didžiausi uotai buvo 50 centimetrų ilgio ir svėrė apie 3 kilogramus. Įdomu, kad patinėliai paprastai būna daug mažesni už pateles — vidutiniškai 400—500 gramų svorio, o patelės — 900—1000 gramų. Uotų kūno spalva labai priklauso nuo grunto, kur jie laikosi. Gyvenantys ant smėlėto grunto daug šviesesni, negu ant akmenuoto ar apaugusio dumbliais.
Jūrinė vėgėlė
Labai paprastos pakraščių žuvys jūrinės vėgėlės (Zoarces viviparus L.) ir builiai (Myoxocephalus scorpius L.). Jūrinės vėgėlės vienintelės gyvavedės (ką sako ir lotyniškas jos pavadinimas) žuvys Lietuvos vandenyse. Vokiečiai jas vadina Aalmutter (ungurių motina), nes anksčiau buvo manoma, kad vėgėlių palikuonys virsta unguriais. Iš tikrųjų vėgėliukai, randami jūrinių vėgėlių viduje žiemos pradžioje, prieš nerštą, panašūs į mažus unguriukus. Ir pačių vėgėlių pailgas kūnas šiek tiek primena ungurius, tačiau šios žuvys visai ne giminės. Vėgėlės neužauga didelės, siekia 30—35 centimetrus ilgio, sveria 200—300 gramų. Builiai sugaunami irgi panašaus svorio. Dažnai šį „Jūros velniuką” galima pamatyti ant Palangos tilto tarp žvejų laimikių. Ištrauktas iš vandens ir paimtas į rankas, builis išsižioja, išskleidžia pelekus, stengdamasis įdurti, ir tuo pat metu „dūzgia”. Tokius garsus, jis skleidžia vibruojant ir susitraukiant priekinės kūno dalies raumenims. Žiauniniai dangteliai pakeliami ir tai duoda stiprų rezonansą. Builiai pasižymi didele, gerai dygliais ginkluota galva, todėl nelengvai pasiduoda savo priešams.
Šiek tiek rečiau pasitaiko ciegorius (Cyclopterus lumpus L.) Tai tipiška jūros pakraščių žuvis, gyvenanti bangų mūšos zonoje, ką liudija siurbtukas pilvo apačioje, kuriuo jis sugeba taip tvirtai prisitvirtinti prie akmenų, jog sunku atplėšti. Ciegoriaus kūnas apvalus, aukštas, nugara tamsi, pilvas baltas, išilgai kūno eina kieti kauburėliai. Nors iš pirmo žvilgsnio ciegorius nekelia apetito, tačiau šiaurėje Baltosios jūros pakraščių gyventojai jį valgo. Mūsų pagauti ciegoriai buvo 17—10 centimetrų ilgio, svėrė 150—200 gramų.
[powerkit_alert type=”warning” dismissible=”false” multiline=”true”]
Lietuvos pakrantėse kartais pasirodo ir egzotiniai šiltų vandenų gyventojai. Literatūroje nurodoma, jog porą kartų ant kranto buvo išmestos kardžuvės.
[/powerkit_alert]
Pagal T. Ivanauską, Baltijos jūros vandenyse ties Lietuva galima tikėtis rasti apie 70 žuvų rūšių. Į mūsų tinklus pakliuvo 19, o čia paminėjome tik keletą dažniau pasitaikančių Lietuvos pajūryje rūšių.