Mus rasite
Kada karpyti ir genėti tujas?
Tujų genėjimo laikas @būvis.lt nuotrauka

Sodas ir daržas

Kada karpyti tujas?

Tujos (Thuja occidentalis) yra populiarūs spygliuočių augalai. Jie naudojami gyvatvorėms ir dekoratyviniams tikslams.

Jos yra gana nereiklios ir lengvai prižiūrimos, todėl puikiai tinka tiek pradedantiems, tiek patyrusiems sodininkams.

Kada genėti tujas?

Tujas geriausia genėti vėlyvą pavasarį arba vasaros pradžioje, prieš pradedant dygti naujiems ūgliams. Tikslus laikas priklauso nuo kelių veiksnių:

Oro sąlygos. Jei pavasaris vėlyvas ir vėsus – genėjimą galima atidėti iki birželio pradžios. Jei pavasaris ankstyvas ir šiltas – tujas galima genėti jau balandžio pabaigoje.

Tujų veislė. Kai kurios tujų veislės, pavyzdžiui, vakarinės tujos, yra jautresnės šalčiui, todėl jas geriausia genėti vėliau pavasarį.

Genėjimo tikslas. Jei norite tik pakoreguoti tujų formą – pakanka genėti vieną kartą per metus. Jei norite skatinti tujų augimą ir tankumą – tujas galima genėti du kartus per metus – pavasarį ir vasaros viduryje.

Genėjimo taisyklės

Genint tujas naudokite aštrias genėjimo žirkles ar sekatorius. Nupjaukite ne daugiau kaip trečdalį jauno augimo. Venkite genėti senas, sumedėjusias šakas, nes tai gali sukelti tujų puvimą. Genėkite tujas taip, kad jų forma būtų taisyklinga ir proporcinga. Po genėjimo surinkite visas nupjautas šakas ir lapus ir juos kompostuokite.

Keletas papildomų patarimų

Jei nesate tikri kaip genėti tujas – geriausia kreiptis į patyrusį sodininką ar arboristą. Tujas genėti galima ir rudenį, tačiau tai nėra idealus laikas, nes genėjimas gali paskatinti naujų ūglių augimą, kurie žiemą gali nušalti. Tujos yra atsparios ligoms ir kenkėjams, tačiau jas gali pažeisti grybelinės ligos, jei jos auginamos drėgnoje ir šešėlinėje vietoje. Tinkamai genint tujas, galite užtikrinti, kad jos bus sveikos, gražios ir ilgai džiugins jus savo sodu.

Apkarpytos tujos

Apkarpytos tujos @būvis.lt nuotrauka


Taip pat rekomenduojame paskaityti:


Tujos – sodo puošmena

Tujos yra greitai augantys medžiai ir krūmai, per trumpą laiką galintys sudaryti tankią gyvatvorę. Tujos yra gana nereiklios ir jas lengva prižiūrėti. Reikia laistyti tik sausros metu ir retkarčiais patręšti. Tujos yra atsparios daugeliui ligų ir kenkėjų. Tinkamai prižiūrimos tujos gali gyventi šimtus metų. Jos gali sudaryti tankią gyvatvorę, kuri suteikia privatumo ir apsaugo nuo vėjo. Taip pat gali būti naudojamos vėjui apsaugoti nuo sodų, namų ir kitų statinių.

Apskritai tujos yra naudingi ir patrauklūs medžiai ir krūmai, kurie gali suteikti daug privalumų jūsų kraštovaizdžiui. Tačiau prieš sodindami tujas svarbu žinoti apie jų galimus trūkumus.

Jei svarstote sodinti tujas savo sode – būtinai atlikite tyrimus, kad įsitikintumėte, jog jos tinkamos jūsų vietovei ir poreikiams. Taip pat turėtumėte pasikalbėti su vietiniu medelynu, kad gautumėte daugiau informacijos apie tujų priežiūrą.

Skaityti toliau

Dabar Irena yra gerbiamas sodo konsultantas, rašanti straipsnius apie sodo ir daržo priežiūrą ir aktyviai dalyvauja renginiuose. Jos svajonė - kada nors parašyti savo knygą, kurioje ji galėtų pasidalinti savo išmintimi su pasauliu.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų