Mus rasite
Rudagalvė antis
Rudagalvė antis @inaturalist.org

GoWild

Rudagalvė antis

Birželio pradžioje, iš kiaušinių pradeda ristis, vieno dažniausiai mūsų krašte sutinkamų paukščių – rudagalvių ančių jauniklai. Siūlome šiek tiek iš arčiau susipažinti su šiuo žąsinų būrio atstovu.

Iš visų nardančiųjų ančių rudagalvė antis (Aythya ferina) yra bene pla­čiausiai paplitusi. Sutiksi ją vandens augalų prižėlusiuose ežeruose, labiau apaugusiuose didesniuose tvenkiniuose. Mėgsta ji ir rudagalvių kirų koloni­jas. Mat šių paukščių draugijoje sau­giau perėti, auginti jauniklius.

Pastaruoju metu kai kuriuose van­denyse rudagalvių ančių gausėja

Ka­dangi dažni mūsų vandens telkiniai la­biau užauga, galima tikėtis, kad šiai ančiai gyventi atsiranda vis daugiau tinkamų vietų, kuriomis ji mielai pasi­naudos.

Rudagalvė antis lizdus įsiruošia ant plūduriuojančių nendrių bei švendrų sąnašų, žolių kupstuose netoli vandens. Žuvinto, Plomėnų ežeruose ji peri plau­kiojančių švendrų salelėse, o Kretuono ežere jos lizdų rasdavome ir sausoje Didžiojoje saloje, jos pakraščiuose.

YouTube player

Veistis ši antis pradeda anksčiausiai iš visų savo gentainių

Pirmieji kiauši­niai Kretuono ežere pastebimi jau tre­čioje balandžio dekadoje. Iki gegužės 20 dienos būna pradėta 83,3 procento dėčių.

Kaip ir daugumos ančių, rudagalvės dėties dydis labai nepastovus. Mūsų stebėtuose 59 lizduose buvo nuo 5 iki 16 kiaušinių, dažniausiai rasdavome po 11, o dėties vidurkis yra 9,8. Pastebė­jome, kad ankstyvose dėtyse būna dau­giau kiaušinių. Tai savotiškas dėsnin­gumas, galiojantis visiems antiniams paukščiams.

Birželio pirmomis dienomis ritasi jau­nikliai

Ankstyvais pavasariais pirmuo­sius ančiukus galima aptikti ir antroje gegužės pusėje. Kretuono ežere 69,9 procento lizdų išperėta birželio 5—24 dienomis. Pavienės patelės prieauglio susilaukia kartais net pirmoje liepos dekadoje.

Sėkmingai išperėtuose lizduose ste­bėjome 366 kiaušinius, iš kurių išsiri­to 318 ančiukų (86,9%). Tai bene blo­giausi rodikliai, lyginant su kitomis an­timis.

Malonu stebėti ežeruose rudagalves antis

Jų apdaras gana paprastų spal­vų, bet šie paukščiai labai pagyvina mūsų vandenis. Patelių priekis rusvai durpinės spalvos, skruostai ir gerklė kiek šviesesni. Kūno viršus ir šonai pil­ki. Patinai puošnesni. Jų galva ir kak­las ryškiai rudi, pagurklis ir krūtinė juodi, kūno viršus ir šonai šviesiai pil­ki. Ore šias antis lengva skirti iš vienspalvių pilkų sparnų, o plaukiodamos jos giliai neria, net uodega būna pusiau po vandeniu.

Rudagalvė antis Lietuvoje

Rudagalvė antis @inaturalist.org

Rudagalvių ančių patinų visada bū­na žymiai daugiau, negu patelių

Pati­nai paprastai plaukioja nemažais bū­riais, nors ten perėtų tik keletas patelių. Aplink vieną patelę sukinėjasi 4—5 gaigalai.

Rudagalvė antis neretai įsikuria net­gi žmonių intensyviai lankomuose eže­ruose. Antai gana daug rudagalvių ančių gyvena Salotės ežere, prie pat Vil­niaus. Šio ežero pakraščiuose pavasarį ir vasarą lankosi daug žmonių, plau­kioja valtys, o antys stebėtinai nebaikščios, beveik nekreipia dėmesio į valtis, besimaudančius žmones. Tai la­bai teigiama šios ančių rūšies savybė.

Skaityti toliau

Vytautas Vladislovas Logminas (g. 1932 m. sausio 28 d. Porai, Širvintų valsčius -- 2018 m. liepos 22 d. Vilniuje) – Lietuvos ornitologas, biomedicinos mokslų daktaras.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų