Mus rasite
Cholesterolio norma vyrams ir moterims
Cholesterolio normos lentelė @būvis.lt iliustracija

Lentelės

Cholesterolio norma

Cholesterolis yra į riebalus panaši medžiaga organizmo ląstelėse ir gyvūnų maiste. Žmogaus kūnas naudoja jį vitamino D, hormonų ir medžiagų, padedančių virškinimui, gamybai. Tačiau cholesterolio perteklius gali pakenkti organizmui. Jis gali jungtis su kitomis kraujyje esančiomis medžiagomis, sudarydamas apnašas. Šios plokštelės prilimpa prie arterijų sienelių, gali sukelti užsikimšimą ir sukelti insultą ar širdies priepuolį.

Šiame straipsnyje aptariamas cholesterolio normos ir santykiai bei kaip jį apskaičiuoti.

Cholesterolio kraujo tyrimas matuoja jūsų MTL cholesterolio, DTL cholesterolio, bendro cholesterolio ir trigliceridų kiekį – kartais vadinamas lipidų tyrimu.

Cholesterolio normos yra paprastos formulės, pagal kurias greitai įvertinama bendra asmens sveikatos būklė ir rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, pavyzdžiui, vainikinių arterijų liga (VAL), naudojant kraujo tyrimų rezultatus.

Lipidų profiliai arba lipidų plokštės yra standartiniai kraujo tyrimai, kad sveikatos priežiūros specialistai įvertintų širdies ir kraujagyslių sveikatą. Šiais kraujo tyrimais matuojamas įvairių tipų cholesterolio ir baltymų buvimas, pernešančių juos kraujyje.

Žmonės gali išmatuoti savo širdies sveikatą ir širdies ligų riziką, naudodami šių cholesterolio tipų derinį, kad nustatytų santykius. Sveikatos priežiūros specialistai, atlikdami kraujo tyrimą, gali įvertinti šių tipų cholesterolio kiekį:

Cholesterolio rodikliai (mmol/l)
 OptimalusVidutinisAukštas
Bendras cholesterolis<5,25,3–6,2>6,2
DTL („gerasis“) cholesterolis>1,551,03–1,55<1,03
MTL („blogasis“) cholesterolis<3,363,36–4,11>4,11
Trigliceridai<1,691,69–2,25>2,25
LDL – bendro cholesterolio santykis (apskaičiuojamas)<3,363,36–4,11>4,11
Trigliceridų – DTL santykis (apskaičiuojamas)<1,331,33–1,68>1,68

Bendras cholesterolis

Bendras cholesterolio kiekis pateikia žmogaus cholesterolio apžvalgą ir bendrą cholesterolio kiekį organizme. Šis matavimas sujungia „gerojo“ ir „blogojo“ cholesterolio kiekį. Tačiau tai nesuteikia pakankamai informacijos apie širdies ligų riziką.

Bendras cholesterolio kiekisKategorija
Mažiau nei 5,2 mmol/lCholesterolio lygis 5,2 mmol/l ar didesnis padidina riziką.
Nuo 5,2 iki 6,2 mmol/lRibinis aukštas
6,2 mmol/l ir daugiauDidelis cholesterolio kiekis kraujyje. Asmuo, turintis šį lygį, turi daugiau nei dvigubai didesnę riziką susirgti koronarine širdies liga, palyginti su tuo, kurio cholesterolio kiekis yra mažesnis nei 5,2 mmol/l.

Didelio tankio lipoproteinai (DTL)

DTL yra „gerasis“ cholesterolis kraujyje. Jis perneša maždaug trečdalį – ketvirtadalį laisvojo cholesterolio iš arterijų į kepenis, kur organizmas pradeda jį šalinti. Didelis DTL gali sumažinti žmogaus širdies ligų ir insulto riziką ir rodo gerą sveikatą.

DTL („gerojo“) cholesterolio kiekisKategorija
Mažiau nei 1,03 mmol/l (vyrams) Mažiau nei 1,3 mmol/lMažas DTL cholesterolio kiekis. Pagrindinis širdies ligų rizikos veiksnys.
1,55 mmol/l ir daugiauAukšto DTL cholesterolio. 1,55 mmol/l ir daugiau DTL laikomas apsaugančiu nuo širdies ligų.

DTL („gerojo“) cholesterolio didesnis kiekis yra geriau. Mažas DTL cholesterolio kiekis (mažiau nei 1,03 mmol/l vyrams, mažiau nei 1,3 mmol/l moterims) kelia didesnę širdies ligų riziką. Vyro DTL cholesterolio kiekis svyruoja nuo 1,03 iki 1,3 mmol/l, o moters nuo 1,3 iki 1,55 mmol/l. 1,55 mmol/l ar didesnis DTL cholesterolis suteikia tam tikrą apsaugą nuo širdies ligų.

Rūkymas, antsvoris ir sėdimas darbas gali sumažinti DTL cholesterolio kiekį. Norėdami padidinti savo DTL lygį, venkite tabako dūmų, išlaikykite sveiką kūno svorį ir būkite fiziškai aktyvūs bent 30–60 minučių per dieną.

Žmonės, kurių kraujyje yra daug trigliceridų, paprastai turi mažesnį DTL cholesterolio kiekį ir didesnę širdies priepuolio bei insulto riziką. Progesteronas, anaboliniai steroidai ir vyriški lytiniai hormonai (testosteronas) taip pat mažina DTL cholesterolio kiekį. Moteriški lytiniai hormonai padidina DTL cholesterolio kiekį.

Mažo tankio lipoproteinai (MTL)

MTL taip pat žinomas kaip „blogasis“ cholesterolis. Jis kaupiasi arterijų sienelėse ir gali sukelti užsikimšimą, sukelti insultą ir širdies priepuolį.

 MTL („blogojo“) cholesterolio kiekisKategorija
Mažiau nei 2,57 mmol/lOptimalus
Nuo 2,58 iki 3,34 mmol/lBeveik optimalus
Nuo 3,36 iki 4,11 mmol/lRibinis
Nuo 4,12 iki 4,89 mmol/lDidelis
4,9 mmol/l ir daugiauLabai didelis

MTL lygis turėtų būti mažesnis nei 3,36 mmol/l, bet idealiu atveju mažesnis nei 2,57 mmol/l. Kuo mažesnis MTL cholesterolio kiekis, tuo mažesnė širdies priepuolio ir insulto rizika. Tiesą sakant, tai yra geresnis rizikos rodiklis nei bendras cholesterolio kiekis kraujyje. Kiti jūsų širdies ligų ir insulto rizikos veiksniai padeda nustatyti, koks turėtų būti jūsų MTL lygis, taip pat tinkamas gydymas. Jūsų normalus kiekis gali būti netinkamas jūsų draugui ar kaimynui.

Labai mažo tankio lipoproteinai (VLDL)

VLDL yra cholesterolis, kuris daugiausia perneša trigliceridus, bet taip pat gali prisidėti prie apnašų kaupimosi arterijose. VLDL sunku išmatuoti tiesiogiai. Laboratorija paprastai naudoja jūsų trigliceridų kiekį, kad įvertintų jūsų VLDL kiekį – paprastai apie 1/5 jūsų trigliceridų kiekio. VLDL kiekis turėtų būti mažesnis nei 0,7 mmol/l.

Trigliceridai

Trigliceridai yra labiausiai paplitusi riebalų rūšis organizme. Jie kaupia energijos perteklių iš žmogaus mitybos. Didelis trigliceridų kiekis kartu su dideliu MTL arba mažu DTL kiekiu gali sukelti riebalų kaupimąsi arterijų sienelėse.

Trigliceridų kiekisKategorija
Mažiau nei 1,1 mmol/lOptimalus
Mažiau nei 1,7 mmol/lNormalus
Nuo 1,8 iki 2,2 mmol/lRibinis
Nuo 2,3 iki 5,6 mmol/lDidelis
5,7 mmol/l ir daugiauLabai didelis

Idealiu atveju trigliceridų kiekis turėtų būti mažesnis nei 1,7 mmol/l arba bent mažesnis nei 2,3 mmol/l.

Daugelis žmonių turi aukštą trigliceridų kiekį dėl antsvorio / nutukimo, fizinio neaktyvumo, rūkymo, per didelio alkoholio vartojimo ir (arba) dietos, kurioje yra labai daug angliavandenių (60 procentų ar daugiau bendro kalorijų kiekio).

Didelis trigliceridų kiekis yra su gyvenimo būdu susijęs rizikos veiksnys, tačiau priežastis gali būti ir pagrindinės ligos arba genetiniai sutrikimai.

Žmonės, turintys daug trigliceridų, turėtų pakeisti mononesočiuosius ir polinesočiuosius riebalus, pvz., esančius rapsų aliejuje, alyvuogių aliejuje ar skystame margarine, sočiuosius riebalus, apriboti pridėtinį cukrų, valgyti sudėtingus angliavandenius ir sumažinti fruktozės suvartojimą.

Pagrindinė trigliceridų kiekio mažinimo terapija yra gyvenimo būdo keitimas.

Tai reiškia, kad kontroliuokite savo svorį, valgykite sveiką širdžiai maistą, užsiimkite reguliaria fizine veikla, venkite tabako dūmų, venkite alkoholio ir apribokite gėrimų ir maisto produktų, į kuriuos pridėta cukraus, kiekį. Kartais be sveikos mitybos ir gyvenimo būdo prireikia ir vaistų.

1,7 mmol/l ar didesnis trigliceridų kiekis yra vienas iš metabolinio sindromo rizikos veiksnių. Metabolinis sindromas padidina širdies ligų ir kitų sutrikimų, įskaitant diabetą, riziką.

Cholesterolio santykio apskaičiavimas

Kaip apskaičiuoti cholesterolio santykį. Norėdami apskaičiuoti įvairius cholesterolio santykius, galima naudoti šias lygtis:

Bendrojo cholesterolio ir DTL („gerojo“ cholesterolio) santykis

Norėdami sužinoti bendrojo cholesterolio DTL santykį, galima padalyti bendrą cholesterolio kiekį iš DTL kiekio. Didesnis santykis reiškia didesnę širdies ligų riziką.

Bendrojo cholesterolio – DTL santykis = bendrasis cholesterolis / DTL

Pavyzdžiui: 6,2 (bendras cholesterolis) ÷ 1,55 (DTL) = 4 (bendras cholesterolio – DTL santykis).

Sveikatos priežiūros specialistai nustatė šiuos bendrojo cholesterolio – DTL santykius:

 • idealus: mažesnis nei 3,5;
 • geras: nuo 3,5 iki 5;
 • blogas: didesnis nei 5.

MTL („blogojo“ cholesterolio) ir DTL („gerojo“ cholesterolio) santykis

Galima nustatyti savo MTL–DTL santykį, padalydami savo MTL kiekį iš DTL kiekio. Šis santykis yra viena iš populiariausių priemonių, leidžiančių įvertinti žmogaus širdies ligų riziką. 2017 m. atliktas tyrimas, nustatė, kad MTL ir DTL santykis buvo susijęs su padidėjusia staigios širdies mirties rizika vidutinio amžiaus vyrų populiacijoje.

MTL–DTL santykis = MTL / DTL

Pavyzdžiui: 2,6 (MTL) ÷ 1,42 (DTL) = 1,8 (MTL–DTL santykis).

Sveikatos priežiūros specialistai nustatė šiuos MTL – DTL santykius:

 • idealus: mažesnis nei 2
 • geras: nuo 2 iki 5
 • blogas: didesnis nei 5

Trigliceridų ir DTL („gerojo“ cholesterolio) santykis

Galima apskaičiuoti savo trigliceridų DTL santykį padalydami trigliceridus iš jų DTL kiekio. Tai nėra įprastas matavimo metodas, tačiau jis gali padėti nustatyti asmens širdies ligų riziką.

Trigliceridų – DTL santykis = trigliceridų kiekis / DTL

Pavyzdžiui, 5,2 (trigliceridų kiekis) ÷ 1,42 (DTL) = 3,6 (trigliceridų – DTL santykis).

Sveikatos priežiūros specialistai nustatė šiuos trigliceridų – DTL santykius:

 • idealus: mažesnis nei 2,0
 • geras: nuo 2,0 iki 6,0
 • blogas: didesnis nei 5

Ne DTL („gerojo cholesterolio) – cholesterolio santykis

Kaip rodo pavadinimas, ši priemonė atima DTL kiekį iš bendro cholesterolio kiekio, kad jame būtų tik visas „blogasis“ cholesterolis.

Ne DTL cholesterolio santykis = bendras cholesterolis – DTL

Pavyzdžiui, 6,2 (bendras cholesterolis) – 1,8 (DTL) = 4,4 (ne DTL cholesterolio santykis).

Pavyzdžiui, 240 (bendras cholesterolis) – 70 (DTL) = 170 (ne DTL cholesterolio santykis).

Sveikatos priežiūros specialistai nustatė šiuos trigliceridų – DTL santykius:

 • idealus: mažesnis nei 3,4
 • geras: nuo 3,4 iki 4,1
 • blogas: didesnis nei 4,1

Kaip sumažinti MTL („blogojo“ cholesterolio) kiekį

Valgykite maistą, kuriame gausu tirpių skaidulų

Tokiuose maisto produktuose kaip avižos, pupelės, Briuselio kopūstai ir obuoliai yra tirpių skaidulų. Šio tipo skaidulos padeda „sutvarkyti“ MTL cholesterolį – padeda sumažinti jūsų kiekį.

Laikykitės Viduržemio jūros dietos

Tai apibūdina tradicinę šalių, besiribojančių su Viduržemio jūra, mitybą. Nors šios rūšies dieta įvairiose šalyse skiriasi, joje paprastai yra daug vaisių, daržovių, ankštinių augalų (pvz., avinžirnių), pupelių, riešutų, nesmulkintų grūdų ir žuvies. Jame taip pat yra daug nesočiųjų riebalų, pavyzdžiui, alyvuogių aliejaus. Ir paprastai apima mažai mėsos, pieno produktų ir alkoholio.

Reguliariai atlikite ištvermės pratimus

Pratimai padeda perkelti MTL cholesterolį į kepenis, kur jis pašalinamas iš jūsų kūno. Rekomenduojama 150 minučių vidutinio intensyvumo arba 75 minučių didelio intensyvumo pratimų per savaitę.

Kaip sumažinti VLDL cholesterolio kiekį

Kadangi jūsų VLDL cholesterolio kiekiui didelę įtaką daro trigliceridų kiekis, jų sumažinimas padės sumažinti VLDL kiekį.

Valgykite sąmoningai

Jūsų kūnas gamina trigliceridus, kai suvartojate daugiau kalorijų nei jums reikia. Atidus valgymas gali padėti to išvengti. Sąmoningas valgymas apima alkio signalų sekimą, lėtą valgymą, kruopštų kramtymą, mąstymą apie tai, kaip jaučiatės, ir sustojimą, kai jaučiatės sotūs.

Vartokite mažai alkoholio

Jautriems žmonėms labai mažas alkoholio kiekis gali padidinti trigliceridų kiekį. Ne daugiau kaip 14 vienetų per savaitę (apie 7 vidutinio dydžio taurės vyno) gali padėti išlaikyti žemą trigliceridų kiekį. Taip pat svarbu keletą dienų nevartoti alkoholio visiškai.

Vartokite pakankamai omega-3 riebalų

Omega-3 riebalai gali padėti sumažinti trigliceridų kiekį, taip pat kraujospūdį ir krešėjimo riziką. Riebi žuvis, kaip ir lašiša, yra vienas geriausių omega-3 šaltinių. Yra keletas augalinių omega-3 šaltinių, tokių kaip chia sėklos ir graikiniai riešutai. Tačiau jūsų organizmui sunkiau naudoti šio tipo omega-3.

Kaip padidinti DTL („gerojo“ cholesterolio) kiekį

Atlikite reguliariai didelio intensyvumo pratimus

Pratimai yra susiję su jūsų DTL cholesterolio kiekio padidėjimu. Norėdami gauti šį teigiamą poveikį, turite atlikti didelio intensyvumo pratimus – atrodo, kad mažesnio intensyvumo pratimai, pavyzdžiui, vaikščiojimas, neturi tokios pat naudos.

Venkite rūkymo

Cigarečių rūkymas yra susijęs su mažesniu DTL cholesterolio kiekiu, taip pat turi įtakos jo veikimui. Rūkymo metimas gali greitai padidinti DTL kiekį.

Skaityti toliau

Aistringas keliautojas ir rašytojas, kuris ne tik ištyrinėja pasaulio gamtos grožį, bet ir įsigilinęs į žmonių ir kultūrų praeitį. Jo susidomėjimas istorija suteikia dar gilesnį supratimą apie vietas, kurias jis lanko, ir suteikia papildomos vertės jo straipsniams ir nuotraukoms.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų