Mus rasite

Kaip išsirinkti tinkamus žiūronus?

Kaip išsirinkti tinkamus žiūronus?
Kokius žiūronus pirkti @būvis.lt

GoWild

Kaip išsirinkti tinkamus žiūronus?

Gerų ir pigių žiūronų tikrai nebūna, tad jei ketinate įsigyti kokybiškus žiūronus turite planuoti išleisti ne mažiau kaip keletą šimtų eurų.

Žiūronai – pirkinys ne vienai dienai ir nesvarbu ar juos naudosite profesinėje ar laisvalaikio veikloje. Rinkoje galima matyti, kad žiūronų kainos svyruoja nuo kelių iki kelių tūkstančių eurų. Nuo ko gi tai priklauso ir kaip nepermokėti.

Žiūronų kainą įtakojantys faktoriai yra šie:

 • Optikos kokybė žiūronuose;
 • Visų žiūronų mechaninių dalių pagaminimo precizikos;
 • Atsparumo neigiamiems gamtos poveikiams ir galimiems mechaniniams pažeidimams;
 • Dizaino bei funkcionalumo;
 • Gamintojo vardo;
 • Pardavėjų maržų.

Vieningos sistemos pagal kurias būtų skirstomi žiūronai nėra, tačiau pagal bendrinę paskirtį galima suskirstyti į šias kategorijas:

 • Žiūronai skirti gamtos ir objektų stebėjimui;
 • Žiūronai skirti naudoti aktyvaus laisvalaikio kelionėse metu;
 • Medžiokliniai žiūronai;
 • Karinės paskirties žiūronai;
 • Pramoginių renginių žiūronai (teatrui, koncertams);
 • Astronominiai žiūronai.

Pagrindinės žiūronų charakteristikos į kurias reikia atkreipti dėmesį:

Žiūronų didinimas

Kartai kiek didina žiūronai

Kartai kiek didina žiūronai

Daugelis pirkėjų susidaro klaidingą nuomonę apie žiūronus ir jų „gerumą“ nusakomą tik didinimo kartais. Nuomonė, kad kuo daugiau didina žiūronai tuo jie yra geresni nėra teisinga. Padidinus vaizdą maksimaliai, pradeda drebėti vaizdas ir sunku „sugaudyti“ stebimą objektą. Taip pat ženkliai susiaurėja matymo laukas, dažnai mažėja vaizdo ryškumas ir šviesumas.

Daugelis ekspertų pripažįsta, kad optimaliausias žiūronų didinimas yra 7 ar 8 kartai. Tiek kartų padidinus vaizdą žiūronuose jis išliks stabilus ir bus galima tiksliai stebėti, kad ir judančius objektus.

Kartai kiek didina žiūronai dažniausiai nusakomi kartu su žiūronų pavadinimu ir būna užkoduojami skaičiais, pvz: 8×50, 7×56. Pirmas skaičius nurodo kiek kartų didina žiūronai. Jei žiūronai didina daugiau nei 8 kartus, tai juose įrengiamas specialus sriegis  tvirtinimui prie stebėjimo stovo, bet tai nėra visiems gamintojams privaloma taisyklė ir tik save bei klientą gerbiančios kompanijos tokius sriegius įrenginėja. Dar sudėtingesnės konstrukcijos, aišku ir žymiai brangesni žiūronai turi elektroninius arba mechaninius vaizdo stabilizatorius. Šie žiūronai skirti profesionaliam stebėjimui ir daug stebėjimo įgūdžių bei praktikos turinčiam stebėtojui.

Žiūronų objektyvo skersmuo

Pagrindinės „optinės“ dalys sudarančios žiūronus, kaip ir bet kokius optinius prietaisus ura objektyvas ir okuliaras. Okuliaras – ta vieta pro kurią žiūrima ir tam tikru atstumu pridedama prie akių. Objektyvas – žiūronų vieta, pro kuria patenka šviesa į žiūronus ir kitų specializuotų lęšių pagalba padidinama, paryškinama ir projektuojama į akis, o per jas į žmogaus smegenis. Čia logika yra labai paprasta, kuo daugiau šviesos surenka objektyvas tuo vaizdas ryškesnis. Riekia pažymėti, kad labai svarbu ir objektyvo lęšio ar lęšių nušlifavimo kokybė. Kuo lęšio kokybė yra geresnė, tuo jis mažiau iškraipo šviesa ir ji praeina mažiau „sulaužyta“. Kaip pavyzdį galima pažymėti tai, kad 50 mm. skersmens lęšis „pagauna“ keturis kartus daugiau nuo objektų atsispindėjusios šviesos nei 25 mm. Optimalus objektyvo dydis tarp 40 ir 50 mm. tiems, kurie neturi labai specifinių poreikių. Jei norite stebėti dangaus kūnus ar šviesulius turite rinkis žiūronus ar kitokio tipo stebėjimo priemones su objektyvo matmenimis nuo 56 mm. iki 250 mm. Jei nekeliate sau kažkokių ypatingų stebėjimo užduočių ir žiūronus žadate naudoti tik kelionių ar renginių metu ir tik kartais pridedant prie akių užteks ir 25 mm. skersmens objektyvų.

Žiūronai

Žiūronai

Gilintis į lęšių nušlifavimą siūlome pradėti tik tada, kai  reikalingi ypatingi žiūronai kažkokiam labai specifiniam stebėjimui. Pvz: aukštai praskrendančių paukščių identifikavimui, retai matomų gyvūnų, kurie pasirodo tik tam tikru metu, tam tikroje vietoje stebėjimui, stebėjimui prieblandoje ir  esant rūkui ir t.t.

Regėjimo lauko plotis

Šis parametras matuojamas laipsniais. Vertinant regėjimo lauką ir jo matmenis reikia pasakyti – kuo didesnis, tuo geresnis. Žiūronuose su didesniu matymo lauku išreikštu laipsniais lengvai rasite norimą stebėti objektą ir nereiks labai tiksliai „taikytis“. Tačiau regėjimo kampas negali būti ir per didelis, nes dideli išgaubtieji lęšiais stipriai iškraipo „pakraščius“, todėl pagrindinėje fokusavimo ašyje matysite tikrai gerą vaizdą, o pakraščiuose jis bus išsiliejęs arba neryškus. Optimalus regėjimo laukas yra nuo 6 iki 9 laipsnių. Regėjimo laukas turi tiesioginių sąsajų su didinimu ir čia galėja logiška taisyklė – kuo daugiau didinate, tuo mažiau matote, tai yra regėjimo laukas mažėja/siaurėja.

Žiūronų kokybė

Visų pirma, paėmus žiūronus į rankas Jums turi susidaryti įspūdis, kad žiūronai nėra nei per lengvi nei per sunkūs savo gabaritams. Geriausių žiūronų korpusai yra liejami iš aliuminio ir magnio lydinio. Tokie korpusai yra labai patvarūs ir optimalaus svorio. Lengvų žiūronų tiek pats korpusas ir net lęšiai dažniausiai būna pagaminti iš daugiau ar mažiau kokybiško plastiko.

Pažvelgus į objektyvo lęšius juose neturite matyti savo atvaizdo, todėl kad kokybiški lęšiai padengti specialia danga ir nuturi turėti jokių atspindžių, priešingu atveju jie atspindės o nesugers šviesos spindulius. Į objektyvo lęšius reikėtų žiūrėti esant geram apšvietimui, tačiau nešviečiant tiesioginiams saulės spinduliams. Lęšiuose turi susiformuoti žalsvas ar violetinis atspalvis. Jei formuojasi kitokios spalvos vertėtų susimastyti apie žiūronų kokybę.

Water Resistant ir Water Proof taip pat labai svarbios dimensijos žiūronų kokybei nusakyti. Šios dvi charakteristikos dažnai yra painiojamos. Water Resistant – nepraleidžia drėgmės, o Water Proof visiškai sandarūs ir nepraleidžia vandens. Water proof vertėtų rinktis tiems, kurie dažnai susiduria su vandeniu ir jų naudojami žiūronai panyra po vandeniu arba „gauna“ daug lietaus. Pasivaikščiojimas ir stebėjimui rūkę ar lietuje stengiantis apsaugoti žiūronus nuo ilgalaikio tiesioginio vandens poveikio tiks ir Water resistant žiūronai.

Lęšių padėtis ir pačios optinės sistemos konstrukcija dažniausiai yra skirtoma į „Porro“ arba „Roof“ sistemas. „Roof“ sistema daro žiūronus kompaktiškesnius ir su jais lengviau operuojama. Žiūronai su „Porro“ prizmėmis pasižymi truputį geresne vaizdo kokybe (šviesos pralaidumu), lyginant vienodų charakteristikų žiūronus.

Kokybiškuose žiūronuose nesunkiai išskirsite charakteristikas, kurių gamintojai nenusako, pvz. tokia kaip regėjimo gylis. Paimkite žiūronus į rankas ir fokusuokite į apie 1 km nutolusį objektą. Turite išskirti skaidrų arba ryškų regėjimo lauko gylį. Šiek tiek problematiška parašyti suprantamais žodžiais šią charakteristiką, tačiau pažvelgę pro kokybiškus žiūronus iš karto tai pajusite.

Geri žiūronai leidžia nustatyti ryškumą

Geri žiūronai leidžia nustatyti ryškumą

Jeigu žiūronus naudosite ir gyvūnams bei paukščiams stebėti, tai jums bus svarbus ir ryškaus regėjimo lauko gylis. Reikia, kad jis būtų kuo didesnis, tačiau gamintojai nepateikia tokios informacijos, reikalingi praktiniai stebėjimai. Kiekvienus žiūronus reikia nustatyti arba sufokusuoti (kad vaizdas būtų ryškus), todėl svarbus parametras – centrinis fokusavimas. Beveik visi dabar gaminami žiūronai turi centrinį fokusavimą, valdomą rankenėle (sriegiu). Gerai, kai ryškumą nuo begalybės iki mažiausio atstumo galima pakeisti 1,5-2 rankenėlės apsisukimais. Geri prietaisai leidžia ryškumą nusistatyti ir vienai arba abiem akims atskirai sukiojant okuliarą (okuliarus).

Išėjimo vyzdžio skersmuo – apskaičiuojamas dalinant objektyvo diametrą (skersmenį) iš žiūronų didinimo skaičiaus. Pavyzdžiui jei norite pirkti žiūronus 7×50,tai išėjimo vyzdžio skersmuo 7,1 mm, o jei žiūronai 8×42, tai 5,3 mm. Rekomenduotina rinktis žiūronus, kurių išėjimo vyzdžio skersmenys ne mažesni kaip 4 mm.

Pabaigai galime reziumuoti, kad: gerų ir pigių žiūronų tikrai nebūna, tad jei ketinate įsigyti kokybiškus žiūronus turite planuoti išleisti ne mažiau kaip keletą šimtų eurų.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau GoWild

 • Paprastoji kartuolė Paprastoji kartuolė

  Flora ir fauna

  Kartuolė

  autorius

  Kartuolė (Rhodeus sericeus) — karpinių šeimos žuvis. Europoje, — gyvena tik viena gentis, o vienintelė jos atstovė — paprastoji kar­tuolė. Ji panaši į nedidelį karosėlį.

 • Kada kimba karosai ir kur gaudyti? Kada kimba karosai ir kur gaudyti?

  Flora ir fauna

  Karosas

  autorius

  Karosai labai paplitusios žuvys mūsų ežeruose, upėse, senvagėse, tvenkiniuose. Jie auga netgi pelkėse, kūdrose.

 • Paprastasis skersasnukis Paprastasis skersasnukis

  Flora ir fauna

  Skersnukis

  autorius

  Šis straipsnis, deja, yra grynai pažintinis, dar iš tų laikų, kai ši žuvis gan dažnai buvo sutinkama mūsų vidaus vandenyse. Nuo 2000 metų Lietuvoje skersnukis įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą. Kaip Lietuvoje, taip ir visame...

 • Lynas - Kur kimba ir kaip pagauti? Lynas - Kur kimba ir kaip pagauti?

  Flora ir fauna

  Lynas

  autorius

  Lynai gaudomi plūdinėmis ir įvairaus tipo dugninėmis meškerėmis. Pažįstu porą žvejų, kurie anksti pavasarį viename Trakų rajono ežerėlyje lynus gaudo leisdami masalą tarp tankių pernykščių meldų.

 • Kuojos, kaip pagauti? Kuojos, kaip pagauti?

  Flora ir fauna

  Kuojos

  autorius

  Pavasari, vasarą ir rudeni kuojos meškeriojamos plūdinėmis ir dugninė­mis meškerėmis.

 • Ešerys - Kur pagauti? | Kokio dydžio? Ešerys - Kur pagauti? | Kokio dydžio?

  Flora ir fauna

  Ešerys

  autorius

  Ešeriai gyvena beveik visos Europos, Vidurinės Azijos ir Šiaurės Azijos vandenyse iki 1000 m aukščiau jūros lygio.

 • Maršrutas “Palūksčiai” Maršrutas “Palūksčiai”

  Apie Lietuvą

  Maršrutas “Palūksčiai”

  autorius

  Mums jau gerai pažįstamo profesoriaus, keliautojo Č. Kudabos aprašytas maršrutas iš knygos “Septyni keliai iš Varnių”. Maršrutas skirtas tiems, kurie mėgsta išjausti, – įsigilinti į žodžių prasmę ir pabandyti suvokti ką jautė ir kaip viską...

Temos

Reklama
Reklama

Savaitės populiariausi

Reklama
Reklama
Į viršų