Mus rasite
Kas yra mobingas?
Mobingas @būvis.lt iliustracija

Santykiai

Kas yra mobingas?

Mobingas (kartais vadinamas patyčiomis ar persekiojimu) yra nuolatinis, ilgalaikis nepageidaujamas elgesys, kurio metu asmuo ar grupė sistemingai ir nuolatos užpuola, pažemina arba izoliuoja kitą asmenį.

Tai gali būti verbalinės, fizinės ar psichologinės prievartos formos. Mobingas gali vykti įvairiose aplinkose, įskaitant mokyklas, darbo vietas ar net internetinę erdvę. Mobingas gali pasireikšti įvairiomis formomis ir kontekstuose.

Mobingo priežastys

Nors konkrečių mobingo priežasčių gali būti daug, pagrindiniai veiksniai yra:

  • Poreikis dominuoti ir kontroliuoti;
  • Nesaugumo jausmas;
  • Socialinės grupės spaudimas;
  • Stereotipai ir išankstiniai nusistatymai;
  • Aukos elgesys ar išvaizda, kurie laikomi „skirtingais“ ar „neįprastais“.

Mobingo pasekmės

Mobingas turi ilgalaikes pasekmes tiek aukoms, tiek priekabiautojams:

  • Aukoms: depresija, nerimas, savižudybės mintys, sumažėjęs savivertės jausmas, fizinės sveikatos problemos, akademinės ir profesinės problemos;
  • Priekabiautojams: didėjantis antisocialus elgesys, teisinės problemos, problemos su tarpasmeniniais santykiais, sumažėjęs empatijos jausmas.

Mobingo prevencija

  • Švietimas ir informavimas: mokyklose ir darbo vietose reikėtų reguliariai vykdyti švietėjiškas programas, kuriomis siekiama kelti sąmoningumą apie mobingą ir jo pasekmes;
  • Intervencija: skubiai reaguoti į mobingo atvejus, įtraukiant visas suinteresuotas šalis ir ieškant konstruktyvaus problemos sprendimo;
  • Teigiamos bendruomenės kūrimas: skatinti empatiją, toleranciją ir įvairovę. Tai gali apimti grupių veiklas, kuriose skatinama bendradarbiavimas ir tarpasmeninis ryšys;
  • Tinklų saugumas: internetinės platformos turėtų turėti priemones, kurios leidžia greitai pranešti apie grėsmingą elgesį ir trinti žalingą turinį.

Mobingo formos

Mobingo formos

Aukos bauginimas ar įbauginimas, kuris sukelia baimę ar nerimą @būvis.lt iliustracija

Fizinis mobingas

  • Smurtas, toks kaip mušimas, šnipinėjimas ar kitoks fizinis sužeidimas;
  • Sąmoningas daiktų, priklausančių aukai, pažeidimas ar sunaikinimas.

Verbalinis mobingas

  • Įžeidimai, pajuokavimai, apkalbos;
  • Grėsmės arba įbauginimai.

Socialinis mobingas

  • Aukos izoliavimas nuo socialinės grupės ar draugų;
  • Klaidingos informacijos ar gandų platinimas;
  • Sąmoningas nepakvietimas į renginius ar veiklas.

Psichologinis mobingas

  • Manipuliavimas, kontroliavimas ar kitokie psichologiniai spaudimai.
  • Aukos bauginimas ar įbauginimas, kuris sukelia baimę ar nerimą.

Seksualinis mobingas

  • Nepageidaujamai seksualinė pažanga, komentarai ar veiksmai.
  • Seksualiai pakrovusių gandų ar informacijos platinimas.

Elektroninis mobingas

  • Grėsmės, įžeidimai arba pajuokavimai elektroninėmis priemonėmis, pvz., per socialinius tinklus, el. paštą, tekstines žinutes.
  • Neigiamų nuotraukų, vaizdo įrašų ar kitokio turinio platinimas internete be asmens sutikimo.
  • Sukčiavimas, kai kažkas prisijungia kaip kita asmenybė ir pakenkia aukos reputacijai.

Kultūrinis ar rasinis mobingas

  • Įžeidimai, stereotipai ar diskriminacija, pagrįsta asmens kultūra, rase, religija ar kilmė.

Darbo vietoje vykstantis mobingas

  • Profesionalių galimybių apribojimas, sąmoningas aukos nuvertinimas arba darbo užduočių perpildymas.
  • Nuolatinė kritika ar nepagrįstas vertinimas.

Mobingų rūšys darbo vietoje

Mobingas darbe

Mobingas darbe @būvis.lt iliustracija

Horizontalus mobingas

Šiai mobingo rūšiai būdinga tai, kad priekabiautojas ir auka yra toje pačioje hierarchinėje pozicijoje. Tai yra, dažniausiai tai vyksta tarp bendradarbių, o poveikis aukai psichologiniu lygmeniu gali būti pražūtingas.

Šio tipo priekabiavimo darbo vietoje priežasčių gali būti daug ir įvairių, nors dažniausios yra šios: versti darbuotoją laikytis tam tikrų taisyklių, puolimas prieš silpnesnįjį, pulti silpnesnius, nesutarimai su auka, užimtumo stoka ir nuobodulys.

Vertikalus mobingas

Vertikalus priekabiavimas darbe įvardijamas todėl, kad priekabiautojas yra aukštesniame hierarchijos lygyje nei auka, arba yra žemesniame lygyje nei auka. Todėl vertikalus mobingas yra dviejų tipų: kylantis ir leidžiantis.

  • Kylantis mobingas: kai aukštesnės hierarchinės lygio darbuotojas yra puolamas vieno ar daugiau pavaldinių. Pavyzdžiui, žemesnės pareigų darbuotojai gali priekabiavimą vykdyti prieš savo vadovą arba vyresnius vadovus;
  • Nusileidžiantis mobingas: kai žemesnės hierarchinės lygio darbuotojas patiria psichologinį priekabiavimą iš vieno ar daugiau darbuotojų, užimančių aukštesnes pozicijas įmonės hierarchijoje. Pavyzdžiui, žemesnės pareigų darbuotojai gali priekabiavimą vykdyti prieš vyresnį vadovą arba įmonės vadovą

Šie du vertikalaus mobingo tipai atspindi situacijas, kuriose priekabiavimas gali vykti įvairiomis kryptimis hierarchinėje darbo organizacijoje, priklausomai nuo to, kurioje pusėje esantis darbuotojas yra priekabiavimo auka.

Mobingas darbe pagal tikslą

Atsižvelgiant į tikslus, kuriuos priekabiautojas ketina pasiekti naudodamas mobingą, jis gali būti klasifikuojamas taip:

Strateginis mobingas

Tai yra vienas iš „nusileidžiančio“ priekabiavimo tipų. Jam būdinga tai, kad mobingas yra įmonės strategijos dalis, o tikslas dažniausiai yra priversti priekabiavimo auką savanoriškai nutraukti savo darbo sutartį. Tokiu būdu įmonei nereikėtų mokėti kompensacijos, jei darbuotojas būtų nesąžiningai atleistas.

Vadovybės mobingas

Šio tipo mobingą vykdo organizacijos vadovybė, dažniausiai dėl kelių priežasčių: atsisakyti nuolankaus darbuotojo, pasiekti darbo vergijos situacijas arba atsikratyti darbuotojo, kuris neatitinka viršininko lūkesčių.

Be to, tokio pobūdžio priekabiavimas darbo vietoje gali būti atliekamas siekiant maksimaliai padidinti įmonės produktyvumą per baimę, pakartotinai grasinant atleisti iš darbo, jei darbuotojas nevykdo darbo uždavinių.

Iškrypęs mobingas

Mobingo tipas, kuris neturi darbo tikslo, tačiau priežastys yra priekabiaujančioje ir manipuliuojančioje priekabiautojo asmenybėje. Tai yra labai žalingas mobingo tipas, nes priekabiavimą sukeliančių priežasčių negalima pašalinti taikant kitą darbo aplinką, kol priekabiaujantis asmuo yra organizacijoje arba nėra perkvalifikuotas.

Šio tipo persekiotojai dažniausiai mobingą vykdo aukos akivaizdoje, be liudininkų. Tai labai viliojanti ir greitai susilaukia kitų pasitikėjimo asmenybė.

Drausminis mobingas

Šis mobingo tipas naudojamas tam, kad priekabiavimo auka suprastų, jog ji privalo „prisitaikyti prie šablonų“, nes jei to nepadarys, ji bus nubausta. Tačiau šio tipo priekabiavimas ne tik kelia baimę aukoms, bet ir įspėja kitus bendradarbius, ką jiems gali atsitikti, jei jie elgsis panašiai, kuriant darbo aplinką, kurioje niekas nedrįsta prieštarauti viršininkui.

Jis taip pat naudojamas prieš tuos žmones, kurie turi daug nedarbingumo lapelių, nėščias moteris ir visus, kurie skundžiasi įstaigos sukčiavimu.

[powerkit_separator style=”dashed” height=”3″]

Mobingas yra rimta problema, turinti ilgalaikes pasekmes. Bendruomenės, mokyklos ir darbovietės turėtų būti atsakingos už prevenciją ir intervenciją, kad apsaugotų visus nuo šio žalingo elgesio. Skatinant sąmoningumą, švietimą ir empatiją, galime sukurti saugesnę aplinką visiems.

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Aistringas keliautojas ir rašytojas, kuris ne tik ištyrinėja pasaulio gamtos grožį, bet ir įsigilinęs į žmonių ir kultūrų praeitį. Jo susidomėjimas istorija suteikia dar gilesnį supratimą apie vietas, kurias jis lanko, ir suteikia papildomos vertės jo straipsniams ir nuotraukoms.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų