Mus rasite
Kada ir kaip sodinti česnakus pavasarį?
Kada sodinti česnakus pavasarį? @būvis.lt nuotrauka

Sodas ir daržas

Česnakų sodinimas pavasarį

Česnakas yra viena seniausių daržovių, kuri vartojama jau 5000-6000 metų. Nors česnakai dažnai pasirenkami dėl unikalaus skonio ir gana stipraus aromato, svarbu žinoti, kad česnakai taip pat labai naudingi sveikatai.

Kaip žinia, sergantieji diabetu turi reguliariai kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje ir laikytis gana griežtos dietos, taigi, kai kurių maisto produktų reikia atsisakyti, o kitus įtraukti į racioną. Česnakas yra vienas iš maisto produktų, padedančių reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje, todėl jį tiesiog būtina įtraukti į įprastą mitybą.

Taigi, kaip matyti, česnakas yra iš tiesų yra labai naudingas, tad verta jų turėti, tad pirmiausia reikia juos pasodinti. Juos galima sodinti pavasarį ir rudenį, na, šį kartą aptarsime, ką reikia žinoti apie jų sodinimą pavasarį.

Kada sodinti česnakus pavasarį?

Česnakus galima sodinti nuo balandžio vidurio iki gegužės pradžios. Dirva turi būti pašildyta iki 5-10 °C. Svarbu nesodinti per anksti, nes pavasarinių česnakų vegetacijos periodas ilgesnis nei žieminių – apie 90-100 dienų vietoj 75-90 dienų, todėl jiems augti reikia pakankamai laiko.

Česnako derlius

Česnako derlius @būvis.lt nuotrauka

Kaip sodinti česnakus pavasarį?

Geriausia sodinti saulėtoje vietoje, aukštai, bet ne skersvėjyje, česnakai taip pat mėgsta žaliąją trąšą. Be to, česnakai mėgsta purią, derlingą, normalaus ar mažesnio rūgštumo dirvą; geriausiai tinka lengvas neutralus rūgštus priemolis, kurio pH 6,5-7,0. Jei dirvožemis linkęs į rūgštumą, pridėkite kalkių, jei į šarmingumą – pelenų.

Jei nuo rudens nebuvo įmaišyta organinių medžiagų, likus dviem savaitėms iki sodinimo, kai tik dirva bus perkasta, įberkite 10 kg humuso vienam kvadratiniam metrui. Svarbu pasakyti, kad česnakai dauginami svogūnėliais, o prieš sodinimą kruopščiai atskirkite svogūnėlius ir atrinkite dideles, sveikas skilteles su nepažeistais lukštais.

Ko dar svarbu nepamiršti?

Kad greičiau sudygtų, suvyniokite juos į drėgną audeklą ir savaitei padėkite vėsioje vietoje, pavyzdžiui, apatinėje šaldytuvo lentynoje.

Prieš pat sodinimą iki 12 valandų pamirkykite šiltame vandenyje. Pasodinkite česnakus į gerai sudrėkintą ir išpurentą dirvą 3-4 cm gylyje paruoštoje tranšėjoje. Jei dirva nepakankamai puri, į tranšėjos dugną įberkite smėlio ir pelenų mišinio.

Tarp eilučių palikite 15-20 cm tarpus, 5-6 cm atstumus. Česnakų nebūtina įspausti į dirvą ar uždengti maistine plėvele.

Česnako galvutės

Česnako galvutės @būvis.lt nuotrauka

Pasodinus rekomenduojama mulčiuoti 7-10 cm sluoksniu iš dalies suirusių šiaudų, medžio drožlių, pjuvenų arba sausų smulkintų durpių. Tai leis augalams augti visą vegetacijos sezoną, sulaikys drėgmę dirvoje ir neleis augti piktžolėms.

Organinės trąšos, t. y. gerai perpuvęs mėšlas arba kompostas, tręšiama 40-60 t/ha (jei priešsėlis netręšiamas). Organinės trąšos naudojamos (vasariniams česnakams) arba nuėmus priešsėlius (žieminiams česnakams).

Fosforo ir kalio trąšos naudojamos prieš pagrindinį žemės dirbimą. Fermentacijos srutos arba Biocal 01 laistomos prieš sodinimą (vasariniai česnakai) arba sudygus žieminiams česnakams.

Na, ir, žinoma, taip pat negalima pamiršti skynimo, šis procesas taip pat neatsiejamas nuo tam tikrų taisyklių. Kai česnakų lapai tampa geltoni, jie yra pasiruošę skynimui. Skinti juos reikia atsargiai, kad nepažeistumėte galvutės, nes pažeistos galvutės laikosi neilgai. Po skynimo, galvutės turi būti džiovinamos, kad jas galima būtų tinkamai išsaugoti.

Augantis česnakas

Augantis česnakas @būvis.lt nuotrauka

Česnako nauda organizmui

Česnakas yra puiki prevencinė priemonė, padedanti išvengti įvairių širdies ligų, įskaitant aterosklerozę, trombozę ir hipertenziją. Jei valgoma pakankamai dažnai, ši daržovė taip pat gali padėti gydyti įvairias širdies ligas.

Aukštas kraujospūdis nėra tik pagyvenusių žmonių problema. Mokslininkai iškėlė hipotezę, kad česnako ekstraktas gali padėti išvengti aukšto kraujospūdžio, ir ši prognozė greitai pasitvirtino.

Tyrimai parodė, kad česnakų ekstraktas gerina lipidų kiekį kraujyje ir padeda sumažinti oksidacinius procesus organizme.

Jei manote, kad tai yra visa šios daržovės nauda jūsų organizmui, tai labai klystate. Ši daržovė yra labai naudinga ir dėl dar kelių priežasčių. Keletas tyrimų parodė, kad reguliarus česnakų vartojimas gerokai sumažina įvairių rūšių vėžio riziką, na, o Prancūzijoje atliktas tyrimas parodė, kad reguliarus česnakų vartojimas gali padėti išvengti kasos ir krūties vėžio. Tuo tarpu kinų mokslininkai nustatė, kad česnakų valgymas bent du kartus per savaitę 44 % sumažina plaučių vėžio riziką. Na, o, štai, Pietų Karolinos mokslininkai nustatė, kad reguliarus česnakų valgymas taip pat gali padėti išvengti smegenų auglių.

Skaityti toliau
Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų