Mus rasite
Aguonos (grūdai)
Aguonos

Maistas

Aguonos (grūdai)

Aguonų grūdeliai (lot. Papáver) – aguoninių (Papaveraceae) šeimos žolinių augalų genties sėklos. Grūdai yra apie 1 milimetro skersmens, inksto formos, nuo pilkšvai melsvos iki tamsiai mėlynos spalvos.

Kalorijos505 g
Baltymai17.5 g
Riebalai47.5 g
Angliavandeniai2 g
Maistinė vertė 100 g. Kalorijų kiekis apskaičiuojamas žaliam maistui.

  • Glikemijos indeksas: 35
  • Dažnas alergenas: Ne

Įsitikinkite, kad neturite individualaus šio produkto netoleravimo.


Atsiradimo istorija

Aguonos – senovinis prieskonis. Šio augalo sėklų ankštys archeologai aptiko šiuolaikinės Šveicarijos teritorijoje priešistorinių būstų griuvėsiuose. Aguonos minimos daugelio civilizacijų senovės medicinos tekstuose. Pavyzdžiui, Egipto papiruso ritinyje „Ebers Papyrus“, parašytame apie 1550 m. pr. Kr., aguonos vadinamos raminamąja priemone. Mino civilizacijoje (maždaug 2700–1450 m. pr. Kr.) aguonų buvo dedama į šiltą pieno ir medaus gėrimą. Jį naudodavo norėdami nuraminti vaikus, kai jie buvo išdykę. Pas senovės slavus aguonos buvo laikomos ritualiniu maistu, simbolizuojančiu šeimos tęstinumą, buvo dedamos į vestuvinius pyragus ir naudojamos laidotuvių ritualams. Lietuvoje atėjus krikščionybei, atsirado paprotys Kalėdoms ir Velykoms kepti pyragus su aguonomis.

Nauda ir žala

Aguonų grūduose gausu skaidulų, sveikųjų riebalų, jos yra puikus mangano šaltinis. Aguonos paprastai laikomos saugiomis, kai jos valgomos mažais kiekiais. Tačiau jei turite individualų netoleravimą, jos gali sukelti alerginę reakciją.

Koks aguonų skonis?

Aguonų grūdeliai turi aštrų, silpną, subtilų riešutų aromatą. Kai grūdai išdžiūvo, tai sunku pajusti. Tačiau ruošiant jų skonis atsiveria.

Kur naudojama?

Aguonos naudojamos kepiniams. Ypač populiarūs pyragai, vyniotiniai ir riestainiai su aguonomis, aguonų suktinukai ir pyragėliai. Aguonos taip pat spaudžiamos, norint gauti aguonų aliejų (laikoma natūralia antistresine priemone). Ekspertai pažymi, kad aguonų aliejus teigiamai veikia nervų ir širdies ir kraujagyslių sistemas.

Kaip ir kiek laikyti

Aguonas geriausia laikyti šaldytuve, bet ne ilgiau kaip šešis mėnesius. Galimas ir užšaldymas iki 12 mėnesių. Norėdami laikyti šaldiklyje, naudokite plastikinį maišelį arba specialią talpyklą.

Įdomūs faktai

  • Aguonos nepasižymi narkotinėmis savybėmis, nes pumpuruose esantis skystis, kuris tampa opiumu, yra tik iki visiško sėklų susiformavimo.
  • Karalius Tutanchamonas buvo palaidotas 1325 m. pr. Kr. vilkėdamas apeiginius drabužius, iš dalies pasiūtus iš aguonų. Aguonų atvaizdus galima pamatyti ir ant jo papuošalų bei baldų.
  • Botaninis aguonos žiedo pavadinimas reiškia „mieguistumas“ – raminamosios šio augalo savybės žinomos nuo seno ir aprašytos daugelyje darbų. Tačiau aguonos tokio poveikio neturi.
  • Aguonos buvo naudojamos kaip prieskonis jau nuo pirmojo mūsų eros amžiaus.
Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Darbo bitė, užsispyręs, mažų žingsnelių ir taiklaus šūvio šalininkas, bet dažniausiai man niekas nepavyksta. Agresyvus optimistas. Draugijoje kelių rūpesčių. Senatvėje tikriausiai rašysiu prisiminimus. Visi jie bus išgalvoti nuo A iki Z.

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Maršrutas “Palūksčiai”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Palūksčiai”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Sūduvos keliais”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Sūduvos keliais”

autorius 2024-01-29
Maršrutas “Vilnia”

Apie Lietuvą

Maršrutas “Vilnia”

autorius 2024-01-29
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų