Mus rasite
Kardeliai ir iškasti žiemai svogūnėliai
Kardelius reikia iškasti, kai lapai pagelsta

Sodas ir daržas

Kada iškasti kardelius žiemai?

Kardeliai (Gladiolus) yra gražūs, bet jautrūs šalčiui augalai, todėl jų svogūnėlius reikia iškasti ir laikyti per žiemą, kad jie nesušaltų. Straipsnyje pateikti pagrindiniai patarimai – kaip ir kada iškasti kardelius žiemai.

Kada iškasti kardelius?

Palaukite, kol kardeliai baigs žydėti. Žiedynams nuvytus – leiskite lapams natūraliai vystytis, kad svogūnėliai galėtų sukaupti maistines medžiagas.

Kardelius reikia iškasti, kai lapai pagelsta ir pradeda džiūti. Tai paprastai įvyksta 6–8 savaites po žydėjimo. Taip pat iškaskite svogūnėlius prieš pirmąsias stiprias šalnas. Paprastai tai reiškia rugsėjo pabaigą arba spalio pradžią, priklausomai nuo jūsų klimato zonos.

Kasam kardelius žiemai

Kasam kardelius žiemai

Kaip iškasti kardelius?

Juos iškaskite atsargiai. Naudokite kastuvą ar šakę ir atsargiai iškaskite svogūnėlius, kad nepažeistumėte jų. Pradėkite kasti kelis centimetrus nuo augalo pagrindo. Atsargiai pašalinkite dirvožemį nuo svogūnėlių ir nupjaukite likusius lapus (paliekant apie 2–3 cm stiebą).

Svogūnėlius padėkite sausoje, vėdinamoje vietoje ir leiskite jiems džiūti 1–2 savaites. Tai padės išvengti puvinio ir ligų laikymo metu.

Kardelių gumbasvogūniai

Kardelių gumbasvogūniai paruošti žiemai

Laikymas per žiemą

Po džiovinimo nuvalykite likusius dirvožemio likučius nuo šaknų ir nupjaukite džiovintus stiebus. Patikrinkite svogūnėlius ir pašalinkite bet kokius pažeistus ar ligotus, kad išvengtumėte ligų plitimo. Laikykite svogūnėlius vėsioje, sausoje vietoje. Optimali temperatūra yra apie 5–10°C. Svogūnėlius galima laikyti tinkluose, popieriniuose maišeliuose arba kartoninėse dėžėse (užtikrinant gerą oro cirkuliaciją).

Svarbu, kad laikymo vieta būtų sausa, kad svogūnėliai nesupūtų. Venkite plastikinių maišelių, nes jie gali sukelti per didelę drėgmę.
Periodiškai tikrinkite svogūnėlius žiemą ir pašalinkite bet kokius supuvusius ar ligotus svogūnėlius, kad išvengtumėte problemų plitimo.

Laikydamiesi šių patarimų, galite sėkmingai iškasti ir laikyti kardelių svogūnėlius per žiemą, kad jie būtų pasiruošę kitam sodinimo sezonui pavasarį.

Kardelių auginimas

Kardeliai, arba gladiolius (lot. Gladiolus), yra vieni iš populiariausių sodo augalų dėl jų įspūdingų, ryškių žiedynų, kurie puikiai tinka puokštėms. Jie priklauso šeškinukinių (Iridaceae) šeimai ir išsiskiria daugybe spalvų bei formų. Kardeliai mėgsta saulėtą vietą, gerai drenuotą dirvą. Jie gerai auga priemiesčio soduose, taip pat puikiai tinka didelėms vazoninėms kompozicijoms. Kardelių svogūnėliai sodinami pavasarį, kai žemė pakankamai atšyla, dažniausiai gegužės mėnesį. Šiaurės šalyse ar vėsesnėse vietovėse tai gali būti netgi birželio pradžia. Svogūnėliai sodinami maždaug 10-15 cm gylyje, atstumai tarp svogūnėlių turėtų būti apie 10-15 cm.

Žydintys kardeliai

Žydintys kardeliai

Kardeliai reikalauja reguliaraus, bet ne per gausaus laistymo, ypač žydėjimo laikotarpiu. Vengti vandens užsistovėjimo, nes tai gali sukelti svogūnėlių puvimą. Augalai dėkingi už reguliarų tręšimą kompleksinėmis trąšomis augimo sezono metu. Dėl savo aukštų stiebų, kardeliai dažnai reikalauja atramų, ypač vėjuotose vietose arba kai auga didelėse grupėse.

Kardeliai gali būti pažeidžiami dėl tokių kenkėjų kaip amarai, o ligos – puviniai ir virusinės infekcijos. Reikėtų reguliariai tikrinti augalus ir esant reikalui naudoti atitinkamus insekticidus ar fungicidus.

Kardeliai yra puikus pasirinkimas sodui dėl jų spalvingumo ir elegancijos. Jie taip pat labai mėgstami floristų dėl ilgaamžiškumo ir universalumo puokštėse. Tačiau svarbu atminti, kad šie augalai reikalauja šiek tiek daugiau dėmesio ir priežiūros, ypač klimato zonose, kur reikia juos paruošti žiemai .

Skaityti toliau

Naujienos iš interneto

Spustelėkite norėdami komentuoti

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama
Reklama

Dienos populiariausi

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Į viršų