Ekspertai atskleidė keturis populiarius augalus, kurie veiksmingai atbaido žiurkes ir kitus graužikus be nuodų ir chemikalų.
Sužinosite: kokie augalai atbaido žiurkes ir ko graužikai negali pakęsti?
Žiurkių invazija sode gali tapti rimta problema, todėl daugelis pirmiausia griebiasi nuodų ar spąstų. Tačiau yra ekologiškesnis ir saugesnis būdas – augalai, pasižymintys natūraliomis repelentinėmis savybėmis.

Kokių augalų nepakelia žiurkės – ką daryti, kad jos pasitrauktų?
Specialistai išskyrė keturis augalus, kurie ne tik papuoš jūsų sodą, bet ir taps patikimais sąjungininkais kovojant su graužikais.
1. Levandos

Levandos garsėja savo maloniu kvapu ir raminamosiomis savybėmis, tačiau jos taip pat yra puiki natūrali priemonė prieš graužikus. Žiurkės nepakelia stipraus levandų aromato, nes augale esantys eteriniai aliejai veikia kaip natūralus repelentas ne tik žiurkėms, bet ir uodams, musėms bei kandims.
Levandos užauga iki 60 cm aukščio, turi pilkai žalius lapus ir violetinius žiedus, kurie pasirodo pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje. Jas galima auginti vazonuose, palei takus, gėlynuose ar net naudoti kaip gyvatvorę.
2. Svogūnai

Svogūnai yra tikri žiurkių priešai, nes turi stiprų kvapą ir skonį.
„Tai itin veiksminga priemonė prieš žiurkes dėl aštraus kvapo ir skonio“, – sako specialistai.
Svogūnuose yra sieros junginių, kurie dirgina žiurkių uoslę ir regą. Be to, ši daržovė turi alicino – medžiagos, galinčios sukelti žiurkėms anemiją ir deguonies badą, jei jos svogūnus suėda.
Svogūnai geriausiai auga saulėtose vietose su derlinga, drėgna dirva. Juos galima sodinti iš sėklų, sodinukų ar svogūnėlių, o derlius nuimamas, kai lapai pagelsta ir prigula prie žemės.
Norint ilgai išsaugoti svogūnus, juos reikia laikyti sausoje, tamsioje ir vėsioje vietoje.
Skaitykite:
3. Chrizantemos
Ryškūs chrizantemų žiedai ne tik puošia sodą, bet ir atbaido graužikus, nes juose yra daug piretrino – natūralaus insekticido, kuris veikia žiurkių ir kitų kenkėjų nervų sistemą.
Geriausiai su graužikais kovoja chrizantemų veislės su ryškiai geltonais žiedų viduriukais, nes būtent juose piretrino kiekis yra didžiausias.
Chrizantemos nėra reiklios – jos mėgsta saulę ir gerai drenuotą dirvą. Žydi nuo vasaros pabaigos iki rudens, puikiai tinka gėlynams, takų apvadams ar vazonams.
Norint užtikrinti gerą augimą, jas reikia reguliariai laistyti, tręšti kartą per mėnesį ir genėti po žydėjimo.
4. Juodieji pipirai
Šis prieskonis ne tik nepakeičiamas virtuvėje, bet ir puikiai atbaido žiurkes. Juoduosiuose pipiruose esantis piperinas dirgina graužikų skausmo receptorius, sukeldamas čiaudulį, kosulį ir priverčia juos skubiai palikti teritoriją.
Juodųjų pipirų augalas – tai tropinė liana, galinti užaugti iki 4 metrų aukščio. Jis turi blizgius žalius lapus ir smulkius baltus žiedus, iš kurių susiformuoja žalios uogos, prinokusios virstančios raudonomis.
Kad išgauti juoduosius pipirus, vaisiai džiovinami ir sumalami. Šis augalas geriausiai auga šiltose, drėgnose sąlygose, mėgsta dalinį pavėsį ir derlingą, drėgną dirvą.
Juoduosius pipirus galima auginti vazonuose ar šiltnamiuose, o derlių nuimti, kai uogos visiškai prinoksta.
Taip pat skaitykite:
- Augalų kaimynystės paslaptys: ko negalima sodinti šalia?
- Ko bijo kolorado vabalai – kaip apsaugoti bulves be chemijos ir pesticidų
- Ką pasodinti sode, kad atbaidytumėte kenkėjus: ekspertas įvardijo geriausią augalą
Repeleñtai (lot. repellens, kilm. repellentis – atstumiantis, nuvejantis), chemikalai, atbaidantys vabzdžius, erkes, graužikus, paukščius. Labiausiai naudojami žmonėms atsiginti nuo uodų, galvijams apsaugoti nuo sparvų, medžiams nuo kenkėjų, rečiau kitiems augalams saugoti.
Insekticidai (lot. insectum – vabzdys + caedo – žudau) – pesticidai žalingiems vabzdžiams naikinti. Jais naikinami augalų kenkėjai ir žmogaus bei gyvūnų parazitai.